Grudzień
06
06:52
Imieniny:
Dionizji, Leontyny, Mikołaja
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Technika

Kombajn tradycyjny czy rotorowy?

Dodane 7 czerwca 2017 o 08:06   Źródło: mat. prasowy New Holland
CR10_90_14_011_cutaway

Wybór kombajnu zbożowego to kwestia strategiczna z punktu widzenia prowadzenia gospodarstwa. Jak wybrać rozwiązanie dokładnie odpowiadające potrzebom gospodarstwa? Czy zdecydować się na kombajn tradycyjny, czy na rotorowy?

Podstawową różnicą konstrukcyjną między dwoma systemami omłotu ziarna jest  usytuowanie bębna młócącego. Układ rotorowy oznacza 2 wzdłużne rotory, gdzie omłot i separacja ziarna ze słomy odbywa się na rotorach, tradycyjny – sekwencję bębnów ustawionych poprzecznie. Istnieje także różnica w sposobie działania maszyn. Ścinanie i podawanie zboża przebiegają w obu konstrukcjach tak samo, natomiast młócenie i separacja ziarna stanowią podstawę do rozróżnienia obu technologii. W tradycyjnym kombajnie omłot i separacja odbywają się dynamicznie – bęben młócący wybija ziarna z kłosa. W kombajnie rotorowym ziarno jest „wycierane” z kłosa, co jest procesem mniej dynamicznym i najłagodniejszym dla ziarna (umożliwia uzyskanie najniższego poziomu uszkodzenia ziarna, nawet od 0,1%).

CX8_80_Tier4B_15_003B– Podstawą właściwego wyboru przy zakupie kombajnu jest określenie, do obsługi jakiego areału ma służyć dany sprzęt oraz  czas, w jakim chcemy to zrobić – mówi Józef Dębski, specjalista ds. produktu New Holland. – Każdy z typów kombajnu posiada liczne zalety. Podstawowa różnica polega jednak na tym, że maszyny o konstrukcji rotorowej wskazane są do pracy na większych areałach o wysokiej kulturze uprawy. Na areałach małych lub większych, ale podzielonych na kilka osobnych pól, sprawdzają się kombajny tradycyjne. Wśród modeli New Holland, znajdują się kombajny konwencjonalne z serii CX i rotorowe z serii CR. Dzięki doradztwu naszych specjalistów, każdy rolnik może wybrać maszynę, przy użyciu której zoptymalizuje efektywność swojej pracy w gospodarstwie – dodaje.

Spośród zalet kombajnów rotorowych należy wymienić minimalizację uszkodzenia ziarna podczas omłotu. Predysponuje to tę technologię zbioru do dużych  gospodarstw trudniących się głównie produkcją ziarna siewnego, gdzie jakość ziarna jest priorytetem. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że kombajny rotorowe łatwo jest przezbroić na inne uprawy, takie jak trawy, kukurydza czy rośliny strączkowe.

Kluczowymi cechami, które biorą pod uwagę rolnicy przed podjęciem decyzji o zakupie, są: mniejsze w porównaniu z konstrukcją tradycyjną jednostkowe zużycie paliwa (w litrach na tonę zebranego ziarna) oraz duża wydajność pracy. Kombajny rotorowe zostały zaprojektowane z myślą o tych rolnikach, którzy w krótkim czasie chcą zbierać znaczne areały.

T7_270_Autocommand_Tier4B_16_028Kluczową zaletą kombajnów zaprojektowanych do tradycyjnego sposobu omłotu jest efektywność w zastosowaniu przy mniejszych areałach oraz elastyczność przeznaczenia. Maszyny tradycyjne doskonale sprawdzają się na polach o nieregularnym kształcie oraz takich, na których znajdują się liczne przeszkody, jak słupy energetyczne czy drzewa. Konieczność wykonywania przez operatora licznych manewrów nie wpływa negatywnie na proces pracy ze sprzętem, który od pierwszego metra pola jest tak samo efektywny. Kombajny tradycyjne potrafią również dobrze zbierać zboże podczas trudnych żniw (łany poległe lub wilgotne), dzięki czemu mają wielu zwolenników.

Najważniejsze, aby przed podjęciem decyzji o zakupie kombajnu skorzystać z profesjonalnej porady fachowca, który pomoże w doborze maszyny – mówi Józef Dębski. – Specjaliści New Holland zawsze pozostają do dyspozycji rolników. Ich zadaniem jest dokładne poznanie wymagań rolnika oraz dobór parametrów kombajnu tak, aby praca w polu przy jego wykorzystaniu była jak najbardziej efektywna, komfortowa i ekonomiczna – dodaje.

Modele z serii CX, wyposażone w kabiny Harvest Suite™ Ultra, oferują wydajność charakterystyczną dla największych kombajnów, przy dodatkowo zwiększonej sprawności i osiągach. Zastosowano w nich przełomowe rozwiązania techniczne: wytrząsacze słomy Opti-Speed™ z funkcją automatycznej regulacji szybkości pracy i dostosowują się do zmiennych warunków pracy, gwarantując doskonałą separację niezależnie od tego, czy pracujemy w płaskim, czy pofalowanym terenie. Połączenie wszystkich innowacyjnych systemów  kombajnów CX: Opti-Fan™, Opti-Clean™, Opti-Spread™ czy  SmartTrax™ tworzy produkt, który zapewnia odpowiedni zbiór podczas żniw – najwyższą jakość ziarna i słomy.

Seria kombajnów CR oparta jest na technologii Twin Rotor™ opracowanej przez New Holland ponad 40 lat temu z myślą o uzyskaniu jak najczystszej próbki ziarna i zminimalizowaniu ilości uszkodzonego ziarna. Będący okrętem flagowym marki kombajn CR10.90 dzierży rekord świata po zebraniu w ciągu 8 godzin największej ilości ziarna, to znaczy 797,656 ton. Wiodąca w swojej klasie kabina Harvest Suite™ Ultra ma więcej przeszklonych powierzchni i więcej przestrzeni, co zdecydowanie zwiększa komfort operatora podczas długich dni roboczych w trakcie żniw. Całkowicie zintegrowany system automatycznego prowadzenia wzdłuż łanu  IntelliSteer™ czyni zbiory jeszcze wydajniejszymi. Maszyna ma zbiornik ziarna o pojemności 14 500 l i osiąga wydajność rozładunku 143 l/s. System Dynamic Feed Roll™ zwiększający prędkość podawania i działający jednocześnie jako chwytacz kamieni wraz z rotorami typu Twine Pitch Plus to kolejny krok w rozwoju rotorowej technologii omłotu  poprawiający  wydajność oraz  utrzymujące  najlepszą w swojej klasie jakość ziarna i słomy.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Grudzień, 2018

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu