Luty
23
11:35
Imieniny:
Damiana, Romana, Romany
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Okopowe

Mieczewskie Dni Kukurydzy i Ziemniaka

Dodane 4 września 2014 o 13:53   Autor: Remigiusz Waligóra
Doktor Witold Szczepaniak zwracał uwagę na znaczenie prawidłowego odczynu gleby zwłaszcza w kontekście uprawy gleb lekkich (Fot. R. Waligóra)

Dni Kukurydzy i Ziemniaka, które odbyły się 27 sierpnia w Mieczewie były okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń rolników z przedstawicielami świata nauki i firm dostarczających środki do produkcji.

Na spotkaniu zaprezentowano 16 odmian z firm Syngenta Polska, Limagrain, Maisadour Polska i Caussade Nasiona Polska, technologie nawożenia mineralnego według firm K+S Polska, Yara Poland, P.P.C. ADOB, technologie nawożenia startowego wg firm P.P.C. ADOB, Intermag, Timac Agro, Vitera Polska.

Każda odmiana kukurydzy, technologia nawożenia mineralnego i z mikrogranulatami odchwaszczana była według dwóch wariantów ochrony herbicydowej. Odchwaszczania łanu prowadzono przy użyciu środków firm Syngenta Polska, Bayer CropScience, DuPont. Ponadto była możliwość zobaczyć efekty nawożenia dolistnego nawozami P.P.C ADOB, Yara Poland, Ekoplon, Intermag i Sumi Agro Poland.

Technologia nawożenia mineralnego ziemniaków oparta była o nawozy firmy Yara Poland, zaś technologie nawożenia dolistnego prezentowały firmy Intermag, P.P.C. ADOB, Yara Poland, Ekoplon i Kazgod. Ochronę fungicydową prowadzono środkami firm Syngenta Polska, BASF Polska i Bayer CropScience.

Poletka założono na glebach lekkich. Przed siewem sprawdzono zasobność stanowiska w podstawowe składniki pokarmowe, była niska. Nawożenie zostało zaplanowane tak, aby pokryć zapotrzebowanie roślin. W ciągu roku roślinom doskwierała susza, jej skutki były dostrzegalne na spotkaniu.

W trakcie wykładów na polu rolnicy mieli możliwość posłuchania i porozmawiania z dr hab. Pawłem Beresiem z IOR-PIB Poznań, TSD w Rzeszowie, który zwrócił uwagę na rosnące szkody powodowane przez omacnicę prosowiankę. Zainteresowanie wśród rolników budziły fioletowe przebarwienia roślin kukurydzy na poletkach z nawożeniem. Doktor Bereś wyjaśnił, że jest to reakcja rośliny na uszkodzenia powodowane przez omacnicę prosowiankę.

Doktor Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mówił o znaczeniu optymalnego odczynu dla kukurydzy. Zwrócił uwagę na niskie pH na polu (4,8). Mimo zastosowanego wapna magnezowego nie jest ono w pełni efektywne w pierwszym roku. Gleba, na której znajdowały się poletka, jest V klasy i odczyn powinien być podniesiony, wówczas nawożenie mineralne będzie bardziej efektywne.

Doktor hab. Katarzyna Rębarz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mówiła o różnych wariantach ochrony ziemniaka. Na poletkach większym problemem od zarazy ziemniaka okazała się alternarioza. Programy ochrony były modyfikowane w zależności od pogody (susza) i występującego patogenu oraz zaleceń firmy.

AUTOR: R.Waligóra


Dni Kukurydzy i Ziemniaka, które odbyły się 27 sierpnia w Mieczewie były okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń rolników z przedstawicielami świata nauki i firm dostarczających środki do produkcji. Więcej czytaj TUTAJ

Ostatnio dodane:

Komentarze

Luty, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

Brak wydarzeń w wybranym dniu