Luty
23
11:14
Imieniny:
Damiana, Romana, Romany
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Relacje

Polskie smaki na EXPO 2015

Dodane 5 listopada 2015 o 10:04   Autor: Barbara Szyndel
Pawilon Polski na Expo 2015 (Fot. B. Szyndel)

Swoje osiągnięcia w branży rolno-spożywczej Polska prezentowała na trwającej od maja do końca października Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie.

Nasz kraj, jako jeden z największych producentów żywności, mocno zaznaczył tam swoją obecność. Polski Pawilon, usytuowany w centralnym punkcie terenu wystawy, był jednym z największych – czwartym co do wielkości – wśród narodowych wizytówek. Jego oryginalna ażurowa forma, przypominająca poustawiane jedna na drugiej skrzynki na jabłka (nasz hit eksportowy), nawiązywała bezpośrednio do polskiego sadu i ogrodnictwa. Przy wejściu na „teren Polski” odwiedzający byli częstowani soczystymi i pachnącymi owocami. Tylko w pierwszym tygodniu trwania wystawy zwiedzający Pawilon Polski zjedli 1 tys. kg polskich jabłek.

Jabłko było motywem przewodnim w Polskim Pawilonie, ale oprócz niego EXPO stwarzało okazję do promocji innych naszych znakomitości. Dumnie prezentowały się rogale świętomarcińskie, a pod koniec czerwca furorę zrobiła truskawka kaszubska, zarejestrowana, podobnie jak rogal, w UE jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Przedstawiciele województwa kujawsko-pomorskiego częstowali toruńskimi piernikami oraz potrawami z gęsiny, a podlaskie, będące zagłębiem mleczarskim, zaprezentowało się jako region ekologiczny.

EXPO w Mediolanie to pierwsza wystawa światowa z tak dużym udziałem sektora rolno-spożywczego, który uchodzi za polską specjalność. Dlatego nasza ekspozycja prezentowała najnowsze rozwiązania w rolnictwie ekologicznym, przetwórstwie żywności, biotechnologii i ochronie środowiska. Tylko we wrześniu nasz Pawilon odwiedziła rekordowa liczba gości – 400 tys. Całkowita liczba wzrosła do ponad 1 mln 200 tys. osób – wynika ze statystyk Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, organizatora udziału naszego kraju w tegorocznej wystawie. To dużo więcej niż pierwotnie zakładano – wtedy mówiono o 800 tys.

B. Szyndel


 

Swoje osiągnięcia w branży rolno-spożywczej Polska prezentowała na trwającej od maja do końca października Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. Pełna relacja: TUTAJ

Ostatnio dodane:

Komentarze

Luty, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

Brak wydarzeń w wybranym dniu