Listopad
19
09:05
Imieniny:
Elżbiety, Faustyny, Pawła
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Aktualności

Przechowywanie kokonów murarki

Dodane 7 października 2014 o 15:08   Źródło: Materiały prasowe Sumi Agro Poland
Murarka ogrodowa wygryzająca się z kokonu wydobytego z gniazda (Fot. Sumi Agro Polska)

W 2014 roku firma Sumi Agro Polska prowadziła akcję „Budujemy Populację Owadów Zapylających”. Działania miały na celu edukowanie środowiska rolniczego i ogrodniczego w zakresie znaczenia owadów zapylających w produkcji roślinnej.

Rozprowadzone wśród rolników i ogrodników domy gniazdowe murarki ogrodowej przyczyniły się do poprawy zapylania setek hektarów upraw i stanowią jednocześnie zalążek własnych hodowli prowadzonych bezpośrednio w gospodarstwach. Właściwie prowadzona hodowla murarki ogrodowej pozwoli przez wiele lat poprawić wydajność produkcji. Wszystkich zainteresowanych udziałem w akcji „Budujemy Populację Owadów Zapylających” firma zaprasza do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi zamieszczonymi na stronie www.sumiagro.pl

Fot4internet

Rozcięta rurka trzcinowa z kokonami murarki (Fot. Sumi Agro Polska)

Latem zakończył się okres aktywności murarki ogrodowej, a pod koniec lata wewnątrz kokonów znajdują się już dorosłe postaci pszczół, które jako imago oczekują wiosny następnego roku. W celu uzyskania maksymalnego przyrostu populacji murarek w następnych latach, konieczne jest rozłupywanie trzcinowych gniazd, wydobywanie i przenoszenie do zimowli tylko dobrze rozwiniętych kokonów.

Fot5internet

Materiał gniazdowy dla murarek powinien się znaleźć w sadzie nie później niż na 2 tygodnie przed kwitnieniem roślin (Fot. Sumi Agro Polska)

Przechowywanie oprzędów murarek przez zimę nie jest szczególnie kłopotliwe. Wystarczy spełnić kilka warunków, aby pszczoły przezimowały w dobrej kondycji i wygryzły się w zadawalającym procencie (ponad 90%). Pomieszczenie powinno być chłodne. Zbyt wysoka temperatura podczas zimowli wpływa na przyspieszenie metabolizmu owada, co w efekcie może doprowadzić do zużycia całego zapasu ciała tłuszczowego przed nastaniem wiosny i jego śmierci.

Wydobyte z gniazd kokony, umieszczone w tekturowych pudełkach mogą być przechowywane np. w nieogrzewanych budynkach izolowanych styropianem, który zabezpiecza pomieszczenie z kokonami przed dużymi spadkami temperatury zimą oraz przed nagłym wzrostem temperatury wiosną. Dobrymi miejscami są też chłodne piwnice, np. ziemne oraz przechowalnie owoców (wyłączając oczywiście chłodnie z kontrolowaną atmosferą). W każdym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie oprzędów przed gryzoniami. Poza tym warstwa kokonów w jednym pudełku nie powinna przekraczać kilku centymetrów – gruba warstwa kokonów może powodować wzrost temperatury wewnątrz pudełka i wpływać na przedwczesne wygryzanie się owadów.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Listopad, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu