Luty
23
11:44
Imieniny:
Damiana, Romana, Romany
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Relacje

Rowerem przez pola

Dodane 30 czerwca 2015 o 14:36   Autor: Artur Kozera
(Fot. A. Kozera)

Lustracja pól i omawianie bieżących problemów związanych z wegetacją roślin nie jest niczym nowym. Dla wielu rolników uczestniczących w tych spotkaniach to możliwość porównania kondycji roślin, zapoznania się z nowymi trendami w nawożeniu i ochronie roślin oraz obserwacja odmian w różnych warunkach siedliskowych. Zgromadzone informacje pozwalają w późniejszym czasie na właściwy dobór odmiany zbóż czy rzepaku oraz technologii prowadzenia łanu. Ta idea przyświecała również organizatorom Dni Pola w Krzeszkowicach k/Szamotuł. Jednak, aby uatrakcyjnić zwiedzanie pól a jednocześnie zadbać o zdrowie postanowiono zaprosić plantatorów wraz z rowerami.

Inicjatorem spotkania były firmy Saaten-Union, Rapool oraz Agrochest, gospodarzem natomiast Jan Dziamski z Krzeszkowic, w którego gospodarstwie przygotowane zostały kolekcje odmian zbóż oraz rzepaku ozimego.

Rowerowy rajd przez pola rozpoczął się od lustracji pola lnu uprawianego na cele nasienne. W kolejnym etapie zwiedzano kolekcje odmian zbóż firmy Saaten-Union, zaprezentowane zostały odmiany pszenic ozimych: Patras, Mulan, Tobak, Artist, Lavantus, Ohio, Hylux F1; jęczmienia ozimego: Titus, SU Vireni, Chalup oraz jęczmienia jarego: Shanon, Soldo. Pszenżyta: Tulus. Następnie peleton, czyli ok. 50 „kolarzy” przejechał na kolekcję odmian rzepaku ozimego. Wśród odmian prezentowanych na polach na szczególną uwagę zasługują nowości w ofercie Rapool, czyli Shrek F1 oraz Popular F1 oraz odmiany Mercedes F1 i Marathon F1 objęte promocją +10% nasion gratis do każdej jednostki siewnej. Zwrócono także uwagę na odmiany wybitnie tolerancyjne na okresowe susze występujące w Wielkopolsce – Oriolus i Sherpa.

Trasa rowerowego rajdu przez pola została podzielona na etapy. W trakcie przejazdu, zatem był czas na krótką przerwę przy drożdżówce i kawie oraz ciepły grillowy posiłek na mecie. Zaproszeni goście przebyli na rowerach trasę o długości 15 km. W czasie podróży wymieniali opinie na temat oglądanych odmian a także spostrzeżenia z własnego doświadczenia. Organizatorzy planują już kolejne edycje tej wyjątkowej imprezy.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Luty, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

Brak wydarzeń w wybranym dniu