Luty
23
10:35
Imieniny:
Damiana, Romana, Romany
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Relacje

Spotkanie polowe Rapool

Dodane 6 czerwca 2014 o 17:24   Autor: Remigiusz Waligóra
Prawie wszystkie odmiany z Rapool, zarówno te uznane, jak i najnowsze osiągnięcia hodowlane, można było obejrzeć 4 czerwca na dniach pola w Spytkówkach na terenie Stacji Doświadczalno–Hodowlanej (Fot. Remigiusz Waligóra)

Odmiany z Rapool można było obejrzeć 4 czerwca na dniach pola w Spytkówkach na terenie Stacji Doświadczalno – Hodowlanej.

Na spotkaniu zaprezentowano sprawdzone już odmiany jęczmienia ozimego z Saaten Union Polska: Souleykę o ugruntowanej pozycji, nadająca się na słabsze gleby wielorzędową pastewną Antonellę, Scarpię oraz wprowadzane na rynek: wczesną Henriettę, dająca wysoki plon w Polsce i w Niemczech, wielorzędową pastewną SU Melanię, wysoko plonującą na poziomie a1 w PDOiR (uprawa ekstensywna), SU Vireni, dwurzędową pastewną,  sprawdzającą się w uprawie intensywnej.

Na poletkach z żytem ozimym można było obejrzeć znane już mieszańce oraz najnowsze osiągnięcia genetyczne: SU Santini, którą – jak zapewniali przedstawiciele Saaten Union – można siać na bardzo lekkich glebach czy SU Spektrum o wysokim i stabilnym potencjale plonowania. Spośród odmian pszenżyta ozimego można było obejrzeć odmiany Tulus, Subito i SU Agendus.

Oprócz odmian populacyjnych pszenicy ozimej, można było zobaczyć także mieszańcowe. Na poletkach rosły m.in.: Joker, będąca nowością o bardzo dobrej odporności na wyleganie, typie kompensacyjnym z wysoką MTN i wysokiej stabilności plonowania na dobrych i lekkich stanowiskach, Florian – odmiana dobrze znosząca okresowe susze, Hybery – mieszańcowa zimotrwała odmiana z wysoką tolerancją na choroby liści, kłosów i zgniliznę podstawy łodygi, nadająca się do siewu wczesnego oraz w monokulturze. Ponadto można było obejrzeć pszenicę Patras – typ pojedynczokłosowy z dobrą stabilnością plonu ziarna i szybkim napełnieniem ziarna, charakteryzującą się szybkim rozwojem początkowym i dobrą zdrowotnością liści.

Wśród odmian rzepaku ozimego znajdowała się m.in. Marathon, która w doświadczeniach PDOiR  w 2013 r. uzyskała najwyższe plonowanie i najwyższe średnie plony z wielolecia. Ponadto można było obejrzeć odmianę Sherpa, dobrze sprawdzającą się w zróżnicowanych warunkach i na słabszych stanowiskach. Natomiast odmiana Mercedes wykazuje bardzo wysoką zimotrwałością i zbiera czołowe oceny w badaniach rejestrowych i PDOiR.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Luty, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

Brak wydarzeń w wybranym dniu