Kwiecień
05
09:00
Imieniny:
Ireny, Kleofasa, Wincentego
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Oleiste

Stan ozimin w Jarosławcu

Dodane 14 marca 2014 o 12:56   Autor: Barbara Szyndel
Firmę Basf reprezentowali w Jarosławcu (od lewej): Marcin Chojecki, Tomasz Jaskulski, Agnieszka Łyczak-Szymczyk, Mariusz Michalski, Łukasz Kujawa, Szymon Łączny (Fot. B. Szyndel)

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom tegorocznego spotkania na polach demonstracyjnych firmy BASF w Jarosławcu k. Środy Wielkopolskiej. Spotkanie odbyło się 12 marca, a jego celem była ocena przezimowania jesiennych zasiewów rzepaku i zbóż oraz zalecenia dotyczące dalszej ochrony tych upraw.

Informacji o uprawach, ich obecnym stanie oraz planowanych zabiegach udzielali specjaliści z firmy BASF odpowiedzialni za doświadczenia prowadzone w tej lokalizacji – Tomasz Jaskulski oraz Szymon Łączny.

Rzepak ozimy

Warunki pogodowe na przełomie lata i jesieni 2013 r. sprzyjały terminowym siewom zarówno rzepaku, jak i zbóż ozimych. Rośliny rozwijały się bez większych zakłóceń aż do około 20 stycznia br. Dopiero po tej dacie słupki rtęci zaczęły spadać. Mimo to żadna z wysianych odmian nie wymarzła, choć rośliny różnią się wigorem początkowym. Bardzo dobrą kondycją wyróżniają się rośliny rzepaku ozimego potraktowane jesienią fungicydem o działaniu regulatora wzrostu – Caryx 240 SL. W kompleksowym programie ochrony rzepaku na drugi zabieg w fazie początku wydłużania pędu głównego firma BASF zaleca również Caryx, a na trzeci w pełni kwitnienia roślin – Pictor. Gospodarze spotkania zachęcali również do ciągłego monitorowania plantacji rzepaku pod kątem występowania szkodników, za pomocą żółtych naczyń. 

Zboża ozime

Zboża ozime zasiane w optymalnym terminie już jesienią osiągnęły właściwe fazy rozwojowe. Jednak duża wilgotność powietrza oraz optymalne temperatury w październiku i listopadzie stwarzały też dobre warunki do infekcji wielu chorób grzybowych. Na jęczmieniu ozimym najczęściej obserwowano: mączniaka prawdziwego zbóż i traw, plamistość siatkową, rynchosporiozę oraz rdze, natomiast na pozostałych zbożach głównie mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozę liści i rdzę brunatną.
– Żeby zapobiec rozwojowi chorób wiosną, proponujemy na I zabieg Capalo w dawce 1,5 l/ha. W systemach dwuzabiegowych w pszenicy na drugi zabieg – tegoroczną nowość Adexar Plus w dawce 1,5 l/ha lub produkt Osiris. W systemie ochrony trzyzabiegowym – po I zabiegu wykonanym Capalo, na II zabieg Adexar Plus w momencie ukazania się liścia flagowego i na III zabieg Osiris – mówił Jaskulski.

Obszerniejszą relację ze spotkania zamieścimy w kwietniowym numerze „Agrotechniki”

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom tegorocznego spotkania na polach demonstracyjnych firmy BASF w Jarosławcu k. Środy Wielkopolskiej. Spotkanie odbyło się 12 marca, a jego celem była ocena przezimowania jesiennych zasiewów rzepaku i zbóż oraz zalecenia dotyczące dalszej ochrony tych upraw.

Więcej przeczytasz TUTAJ

Fot. B. Szyndel

Ostatnio dodane:

Komentarze

Kwiecień, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu