Kwiecień
05
09:30
Imieniny:
Ireny, Kleofasa, Wincentego
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Aktualności

Susza a siew rzepaku ozimego

Dodane 28 sierpnia 2015 o 09:50   Autor: A. Kozera
Siew rzepaku w Centrum Pokazowym Odmian firmy Rapool Polska (Fot. A. Kozera)

Pogoda w tym roku nie rozpieszczała rolników. Brak opadów, upały i długotrwała susza spowodowały, że rośliny nie rozwijały się prawidłowo, a ich plon był niższy i gorszej jakości. W takich warunkach najbardziej ucierpiały uprawy jare, takie jak: kukurydza, buraki cukrowe, zboża oraz rzepak.

Dzisiaj, rolnicy są już po żniwach i nadszedł czas na nowe zasiewy. Pierwszą wysiewną rośliną ozimą jest rzepak, którego termin siewu zależy od regionu kraju i przypada zazwyczaj na drugą i trzecią dekadę sierpnia. Niestety w tym roku panująca susza sprawiła, że nie jest to takie proste. Z obserwacji wynika, że w tym sezonie rolnicy zasieją rzepak w terminach nieco opóźnionych. Powodem jest oczywiście susza oraz ograniczona możliwość odpowiedniego przygotowania stanowiska do siewu.

Wielu rolników zadaje sobie pytanie, jak poprowadzić agrotechnikę, aby w dobrze wykorzystać znajdującą się w glebie wilgoć, która jest niezbędna do kiełkowania oraz szybkich i wyrównanych wschodów roślin. W tradycyjnej uprawie gleby, w sytuacji niedoboru odpadów, idealnym rozwiązaniem jest wysiew nasion rzepaku na świeżo uprawioną glebę (nie należy dopuszczać do jej przesuszenia), dlatego też zaraz po uprawie gleby należy wysiewać nasiona rzepaku.

Poniżej prezentujemy relację z przygotowania pól i wysiewu nasion rzepaku ozimego w Centrum Pokazowym Odmian firmy RAPOOL POLSKA w Gościejewie koło Rogoźna.

A. Kozera


 

Przygotowania pól i wysiewu nasion rzepaku ozimego rozpoczęto już w Centrum Pokazowym Odmian firmy RAPOOL POLSKA w Gościejewie koło Rogoźna. Więcej TUTAJ

Ostatnio dodane:

Komentarze

Kwiecień, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu