Kwiecień
05
09:32
Imieniny:
Ireny, Kleofasa, Wincentego
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Relacje

Warsztaty polowe w Ogieniowie

Dodane 13 października 2014 o 16:18
Na kukurydzianym polu można było usłyszeć o poważnych problemach, które spowodowała omacnica prosowianka nie tylko na pokazowych poletkach, ale na terenie całej Polski. Fot. R. Waligóra

Na polach Wiktora i Pawła Snuszków oraz Augustyna Szczepaniaka w Ogieniowie (woj. wielkopolskie) odbyły się warsztaty polowe związane z uprawą kukurydzy, buraków cukrowych i po raz pierwszy w Polsce – zbóż w technologii strip-till.

Organizatorem spotkania była Grupa Rolnik oraz Limagrain, a wsparcie merytoryczne w zakresie innowatorskiej technologii wnieśli dr Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu a w zakresie ochrony roślin – dr Paweł Bereś i Grzegorz Pruszyński z Instytutu Ochrony Roślin, Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu, Henryk Mąka (Stacja Badawcza Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu) oraz dr Henryk Ławiński (Pfeifer & Langen Polska).

Spotkanie polowe podzielone było na dwie części a raczej pola, jedno z kukurydzą, a drugie z burakami. Zakres rozmów, wykładów i pokazów podzielony był w zależności od gatunku. Kwestię ochrony przed omacnicą omówili dr Paweł Bereś i Grzegorz Pruszyński. Na kukurydzianym polu można było usłyszeć o poważnych problemach, które spowodowała omacnica prosowianka nie tylko na pokazowych poletkach, ale na terenie całej Polski. Ponadto zwrócił uwagę na inne szkodniki i choroby, które w tym roku sieją spustoszenie w wielu rejonach Polski. Poważnym utrapieniem są naloty mszyc, które potrafią w ilości ponad 180 tys. osobników znajdować się na 1 roślinie kukurydzy. Ponadto, fuzariozy kolb do tego stopnia opanowały rośliny, że patogen znajduje się w rdzeniu rośliny. Kolejnym intruzem okazały się dziki, które pustoszą pola. O nierównej walce z dzikami mówił Henryk Mąka z Zakładu Doświadczalnego Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu.

Podczas spotkania Przemysław Orpel i Jacek Wojciechowski zwrócili uwagę na bardzo wczesne nowości odmianowe kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno. Najnowsza propozycja odmianowa przydatna na słabsze stanowiska to Yukon o FAO 210. Jest to odmiana idealnie oddająca wodę. Czynnik ten wpływa na obniżenie kosztów suszenia. Odmiana Yukon z wielkim powodzeniem uprawiana jest na ziarno w Danii i UK. Odmiana Fieldstar o FAO 200 jest rozwiązaniem odmianowym dla rolników siejących kukurydzę po roślinach wcześnie schodzących z pola. Jacek Wojciechowski omawiając odmianę Yukon zwrócił uwagę, że jest to jedyna wczesna odmiana zarejestrowana na ziarno w Danii. W Polsce znajduje się na etapie doświadczeń rozpoznawczych COBORU. Kolejną odmianą z grupy najwcześniejszych jest Alvito o FAO 210, która cechuje się niską wilgotnością podczas koszenia przy relatywnie wysokich plonach, a na dodatek można jeszcze zasiać zboża ozime po zbiorze.

Na drugim polu, za kombajnem wybierającym buraki prowadzone były pokazy siewu zbóż w technologii strip-till. Doktor Henryk Ławiński z Pfeifer & Langen zwracał uwagę, że na polu z burakami można dokonać praktycznej oceny jakości wybieranych korzeni buraków, a na poprawienie ich jakości wpływ ma właśnie zbiór. Paweł Snuszka zwrócił uwagę, że w technologię strip-till w rzepaku ozimym weszli w ubiegłym sezonie, od tego roku tym sposobem uprawiali buraki cukrowe, a od tego sezonu wchodzą w 95% w uprawę strip-till zbóż ozimych.

AUTOR: R. Waligóra


 Na polach Wiktora i Pawła Snuszków oraz Augustyna Szczepaniaka w Ogieniowie (woj. wielkopolskie) odbyły się warsztaty polowe związane z uprawą kukurydzy, buraków cukrowych i po raz pierwszy w Polsce – zbóż w technologii strip-till. Organizatorem spotkania była Grupa Rolnik oraz Limagrain, a wsparcie merytoryczne w zakresie innowatorskiej technologii wnieśli dr Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu a w zakresie ochrony roślin – dr Paweł Bereś i Grzegorz Pruszyński z Instytutu Ochrony Roślin, Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu, Henryk Mąka (Stacja Badawcza Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu) oraz dr Henryk Ławiński (Pfeifer & Langen Polska). Więcej czytaj TUTAJ

Ostatnio dodane:

Komentarze

Kwiecień, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu