Grudzień
16
17:39
Imieniny:
Albiny, Sebastiana, Zdzisławy
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

REKLAMA

W aktualnym numerze:

W numerze 12/2017

Ziemniaki lubią wodę, ale nie aż tyle – B. Szyndel

Rozmowa z dr. Wojciechem Nowackim z Oddziału IHAR w Jadwisinie  

Ziemniaki po zbiorach – T. Sakowicz

Ziemniak jest powszechnie uważany przez rolników za roślinę słabych gleb. Z powodu obfitych opadów ten sezon powinien być bardzo dobry dla uprawy tej rośliny. Czy rzeczywiście tak było?  

Kukurydza – zbiory 2017 – T. Sakowicz

Tegoroczne żniwa kukurydziane przysparzają rolnikom wielu problemów. Na pierwszy plan wysuwa się ponadmiesięczne opóźnienie w zbiorach. Spowodowały je nieustanne opady, które uniemożliwiały kukurydzy podeschnięcie, a ponadto sprawiły, że na niektórych polach zrobiło się  grząsko.  

Rzepaki zawiodły – M. Kardasz

W wielu gospodarstwach rzepak jest jedną z najważniejszych upraw. Rolnicy liczą na jej opłacalność, kierują się także chęcią złamania niekorzystnego płodozmianu zbożowego. W tym roku udało się tylko poprawić stanowisko.  

Dobre plony zbóż – P. Kardasz

W 2017 r. plony zbóż były zadowalające i kształtowały się na podobnym poziomie jak rok wcześniej. Zebrano około 27,5 mln ton ziarna zbóż podstawowych oraz mieszanek zbożowych, natomiast rok wcześniej nieco mniej – 25,4 mln ton. Różnica w latach wyniosła 2,1 mln ton, co daje 8-procentowy wzrost zbiorów.  

Wczesną wiosną na łąki i pastwiska – P. Domański

Utrzymanie odpowiedniego składu botanicznego runi łąk i pastwisk jest warunkowane zrównoważonym nawożeniem. Najlepsze efekty produkcyjne stosowania nawozów mineralnych na łąkach uzyskuje się po ich wysiewie wczesną wiosną.  

Nawożenie strączkowych – W. Szczepaniak

Regulacja żyzności gleby stanowiska przeznaczonego pod rośliny strączkowe obejmuje dwie grupy zagadnień. Pierwsza dotyczy zadań w zakresie optymalizacji warunków wodno-powietrznych, zwłaszcza wierzchniej warstwy gleby. Druga jest ukierunkowana na kontrolę odczynu oraz poziomu zasobności gleby w przyswajalne składniki pokarmowe.  

Strączkowe – to się opłaca! – S. Świtek

Czy soja jest do zastąpienia? Czy uprawa roślin strączkowych jest opłacalna? Jaka rolę odgrywają one w zmianowaniu? Na te pytania można było znaleźć odpowiedź, uczestnicząc w konferencji zorganizowanej w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.  

Wykorzystanie starej słomy – P. Kardasz

Zalegająca w gospodarstwie stara słoma nie należy do rzadkości. Często traktowana jest jako balast. Surowiec ten można jednak dobrze wykorzystać z korzyścią dla funkcjonowanie gospodarstwa.  

Proporcje w mieszaninach – A. Paradowski

Podstawowym warunkiem skutecznego działania sporządzanych mieszanin jest dokładne zapoznanie się z informacjami zawartymi w etykietach umieszczonych na opakowaniach wchodzących w ich skład preparatów.  

Chroniąc przyrodę, chronimy człowieka – B. Szyndel

O sposobach pogodzenia rozwoju rolnictwa z ochroną środowiska, w tym z ochroną różnorodności biologicznej, rozmawiali uczestnicy spotkania eksperckiego zorganizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa.  

Choroby zawodowe rolników – Konferencja KRUS – B. Szyndel

Na przestrzeni ostatnich 5 lat odnotowano trzykrotne zwiększenie liczby zgłoszonych przypadków chorób zawodowych związanych z wykonywaniem prac w rolnictwie, a liczba wypłaconych z tego tytułu odszkodowań wzrosła ze 105 do 268.  

Nowości z Hanoweru – S. Świtek

Agrotechnika – zielona przyszłość – mądra technologia, pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja targów Agritechnica w Hanowerze, najbardziej prestiżowej i największej na świecie imprezy wystawienniczej z zakresu techniki rolniczej.  

W Centrum Testowym DLG – S. Świtek

W miejscowości Gross-Umstadt niedaleko Frankfurtu nad Menem znajduje się Centrum Testowe Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego (DLG), wiodący w skali Europy ośrodek badań maszyn i ciągników rolniczych.  

Teleskopówki do wszystkiego – G. Borkowski

Ładowarki teleskopowe to bardzo uniwersalne maszyny, które znajdą zastosowanie w każdym dużym gospodarstwie. Doceniają je szczególnie rolnicy zajmujący się produkcją zwierzęcą.  

Czterdziestolatka z JCB – J. Przyrowski

Brytyjska firma JCB Agriculture, światowy lider na rynku ładowarek teleskopowych, świętuje w tym roku czterdziestą rocznicę uruchomienia produkcji tych maszyn. Pierwsza na świecie ładowarka teleskopowa zjechała z linii montażowej fabryki JCB w Rocester w październiku 1977 r.  

Dobrze dobrać oponę – M. Gaworski

Sprawność użytkowania ciągników i wielu maszyn rolniczych jest uwarunkowana wieloma czynnikami, w tym właściwie dobranymi oponami. Zróżnicowanie cech techniczno-eksploatacyjnych dostępnego na rynku ogumienia ułatwia jego dobór do konkretnych ciągników i maszyn w powiązaniu z warunkami roboczymi w gospodarstwie.  

Obsługa układu zasilania w ciągniku – P. Grudnik

Układ zasilania silnika z zapłonem samoczynnym składa się z wielu precyzyjnie dobranych części i wymaga wyjątkowo starannej obsługi, ponieważ  około 70% wszystkich niedomagań silnika wynika z usterek tego układu.  

Precyzyjne warsztaty New Holland – J. Przyrowski

W połowie października marka New Holland zorganizowała w Ludwikowie k. Poznania warsztaty polowe poświęcone rolnictwu precyzyjnemu. Zajęcia praktyczne, których współorganizatorem był lokalny diler marki, firma Raiffeisen Agro Technika, odbyły się na polu Gospodarstwa Rolnego Majchrzycki Krzysztof.  

Nissan Micra K14 – Z. Podbielski

 

Rolnicy pytają, ekspert odpowiada – E. Jaworska-Spicak

 

Prawo dla rolnika – Alicja Moroz-Rutkowska

 

Świąteczne przysmaki – R. Chojnacka  

loading...