Czerwiec
25
19:08
Imieniny:
Łucji, Witolda, Wilhelma
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

W aktualnym numerze:

W numerze 6/2018  

Rusza nabór dla małych gospodarstw – B. Szyndel

  W czerwcu rusza nabór wniosków na „Restrukturyzację małych gospodarstw”, finansowane z budżetu PROW na lata 2014–2020. Dotychczas zostały przeprowadzone dwa nabory wniosków o taką pomoc, w tym jeden dla rolników z terenów objętych afrykańskim pomorem świń.  

Ubezpieczenie pomocnika rolnika – B. Szyndel

  Obowiązujące od 18 maja 2018 r. znowelizowane przepisy w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników oraz ubezpieczenia zdrowotnego wprowadziły obowiązek zgłoszenia przez rolnika do ubezpieczeń w KRUS pomocników, z którymi rolnik zawarł umowę o pomocy przy zbiorach.  

Rzepaki w Winnej Górze – P. Kardasz

  Na polach demonstracyjnych w Polowej Stacji Doświadczalnej w Winnej Górze presja słodyszka rzepakowego była w tym roku mniejsza w porównaniu z latami wcześniejszymi, natomiast stwierdzono znaczne przekroczenie progu szkodliwości przez chowacza podobnika.  

Trudny rok dla rzepaku – A. Kozera

  Pod koniec kwietnia GUS opublikował dane dotyczące wstępnej oceny przezimowania upraw. Z opracowania wynika, że w przypadku rzepaku ozimego do zaorania zakwalifikowano około 4% powierzchni zasiewów.  

Czy desykować rzepak? – P. Kardasz

  Ostatnim zabiegiem w uprawie rzepaku, tuż przed żniwami, jest desykacja – zabieg bardzo ważny, niestety często bagatelizowany. Źle przeprowadzony może spowodować niemiłe konsekwencje w postaci niższego plonu.  

Chwościk i inne choroby buraka – J. Piszczek

  Narastającym od ponad dwudziestu lat problemem jest chwościk buraka. Wywołujący tę chorobę grzyb atakuje w Polsce coraz wcześniej, a plantacje wymagają coraz intensywniejszej ochrony.  

Trudne wschody buraków na Lubelszczyźnie – K. Janisławski

  Tegoroczna wiosna przysporzyła producentom buraków z Lubelszczyzny masę zmartwień. Susza sprawiła, że w wielu gospodarstwach wschody były słabe. Jakby tego było mało, trzeba strzec plantacji przed szarkiem komośnikiem.  

Szarek atakuje – J. Piszczek, Z. Klukowski

  Szarek komośnik to szkodnik znany  na terenach wschodniej i południowej Polski od dawna, jednak nigdy nie powodował znaczących strat w uprawach buraka. Sytuacja zmieniła się w ostatnich trzech latach.  

Burakochwasty i pośpiechy – A. Paradowski

  Najwięcej trudności nastręcza zwalczanie chwastów blisko spokrewnionych z rośliną uprawną. Należą do nich burakochwasty, mieszańce dzikiego jednorocznego gatunku buraka nadmorskiego z burakiem cukrowym.  

Ziemniaki potrzebują nawadniania – W. Nowacki

  Tegoroczna susza wiosenna sprawiła, że na plantacjach ziemniaka wraz z rozwojem roślin i początkiem kumulowania bulw zacznie brakować wody.  

Najgroźniejsza w kukurydzy – P. Bereś

  Najgroźniejszym obecnie szkodnikiem kukurydzy w Polsce jest omacnica prosowianka. Stadium szkodliwym tego gatunku są gąsienice, które pojawiają się na plantacjach już od końca czerwca.  

Znaczenie międzyplonów – K. Jończyk

  W warunkach stosowania uproszczeń w gospodarce płodozmianowej oraz uprawie roli, międzyplony spełniają szczególną rolę. Wynika to z ich wielostronnego oddziaływania na biologiczne i fizyczno-chemiczne właściwości gleby.  

Trawy do siewu późnoletniego – E. Stuczyńska

  W przeciwieństwie do wielu gatunków roślin rolniczych, trawy wykazują dużą tolerancję na opóźnienie terminu siewu, dzięki czemu mogą być wysiewane w terminie późnoletnim, a nawet jesiennym – do końca września.  

Pasja kluczem do sukcesu – S. Świtek, V. Szuba

  W Zofijówce niedaleko Strzelna, na pograniczu Kujaw i Wielkopolski, w gospodarstwie o areale 275 ha niemal wszystkie prace polowe wykonuje osobiście Jędrzej Zowczak, młody rolnik, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.  

Ochrona nasion i moc zakorzenienia – B. Szyndel

  Tematem przewodnim konferencji Rooting Power, zorganizowanej przez Syngenta Polska, która odbyła się pod koniec kwietnia w Warszawie było zaprawianie nasion. Dużo miejsca poświęcono nowej zaprawie zbożowej – Maxim Power.  

Wielka Majówka po raz drugi – B. Szyndel

  Wielka Majówka Timac Agro Polska, to połączenie merytorycznej konferencji i finału specjalnej akcji marketingowej – Wielkiej Loterii Timac Agro Polska. Druga edycja tego wydarzenia odbyła się w dniach 9–10 maja br. w Jachrance k. Warszawy.  

Startują Agrorewolucje – B. Szyndel

  Agrorewolucje to nowy internetowy program, w którym eksperci pomogą rolnikom odmienić ich gospodarstwa. Zaprezentowali go na specjalnej konferencji prasowej Anna i Grzegorz Bardowscy, znani z popularnego programu „Rolnik Szuka Żony”.  

Kombajn zbożowy nie tylko w łanie zbóż – M. Gaworski

  Wbrew nazwie, praca kombajnów zbożowych nie musi ograniczać się jedynie do okresu zbioru zbóż. Wystarczy przystosować kombajn do pracy w łanie rzepaku i innych roślin podobnych technologicznie.  

Partnerstwo kluczem do sukcesu – J. Przyrowski

  Pod takim hasłem firma John Deere Polska zorganizowała w swojej siedzibie w Tarnowie Podgórnym spotkanie prasowe, na którym przedstawiła programy wspierające i rozwijające partnerstwo między dilerami a użytkownikami maszyn marki John Deere.  

Podsuszanie z karuzelami – G. Borkowski

  Przetrząsacze karuzelowe umożliwiają uzyskanie bardzo dobrych efektów pracy i dużej wydajności. Przyjrzeliśmy się tym maszynom w ofercie czterech firm: Samaszu, Sipmy, Pottingera oraz Kuhna.  

Koszty eksploatacji ciągników i maszyn rolniczych – P. Grudnik

  Istotny wpływ na opłacalność produkcji rolniczej mają koszty eksploatacji maszyn i ciągników rolniczych. Analiza tych kosztów i czynników na nie wpływających jest niezbędnym elementem racjonalnej strategii użytkowania sprzętu w gospodarstwie rolnym.  

Największa na Mazowszu – J. Przyrowski

  W dniach 19–20 maja w Sierakowie pod Przasnyszem odbyła się II Edycja Targów Rolniczych „Open Farm”, największej plenerowej imprezy wystawienniczej na Mazowszu.  

Oszczędza glebę i paliwo – J. Przyrowski

  Pod koniec kwietnia firma Pottinger zorganizowała w Instytucie Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach konferencję prasową poświęconą technologii Terrasem Wave Disc jako kluczowego czynnika sukcesu w rolnictwie zrównoważonym.  

Niebezpieczny pył zbożowy – M. Zabost

  Podczas zbioru, suszenia, przewożenia, składowania i obróbki zbóż powstaje pył zawierający bakterie, grzyby, owady, czasami także resztki pestycydów oraz suche części roślin.  

Nissan Qashqai – Z.Podbielski

 

Prawo dla rolnika – A. Moroz-Rutkowska

 

Przysmaki z grilla – R. Chojnacka

loading...