Maj
25
01:57
Imieniny:
Eweliny, Jana, Pawła
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

W aktualnym numerze:

W numerze 5/2017

Nowe odmiany wiechlinowatych – E. Stuczyńska

W 2016 r. krajowy rejestr odmian wiechlinowatych pastewnych (traw) obejmował 228 pozycji w 15 gatunkach. W 2017 r. wpisano do niego siedem nowych, cztery z hodowli zagranicznych (czeskich i duńskich) i trzy z hodowli krajowych.

Objawy niedoboru składników pokarmowych – W. Szczepaniak

Podstawowym sposobem identyfikacji głębokiego niedoboru składników mineralnych jest obserwacja jego objawów. Ujawniają się one na organach nadziemnych rośliny w charakterystycznej kolejności: liście, owoce, pędy.

Kukurydza cukrowa warta zainteresowania – B. Szyndel

Traktowana jako roślina warzywna kukurydza jest uprawiana na cele przetwórcze oraz do bezpośredniego spoizycia.

Zaraza dziesiątkuje plony – J. Osowski

Zaraza ziemniaka jest najgroźniejszą chorobą atakującą tę roślinę, powodującą duże straty zarówno w okresie jej wegetacji, jak i przechowywania. Pierwsze objawy choroby występują najczęściej w 3. dekadzie czerwca lub na początku lipca, w uprawach pod okrywami mogą występować wcześniej.

Sposoby na stonkę – T. Erlichowski

Spośród wielu szkodników występujących na plantacjach ziemniaka szczególne zagrożenie dla jakości i wielkości plonu stanowi stonka ziemniaczana. Skutecznym sposobem jej niszczenia na dużym areale jest stosowanie środków chemicznych lub integrowanej ochrony

Ochrona kłosa przed chorobami – M. Korbas, J. Horoszkiewicz-Janka

Zabiegiem stanowiącym zwieńczenie kompleksowej ochrony w intensywnej produkcji zbóż jest zabieg T3, którego zadaniem jest pełna ochrona kłosa.

Zrównoważona ochrona – M. Kardasz

Wiosna to czas intensywnych prac polowych. Uprawa, siew, a przede wszystkim ochrona, decydują o tym, w jakiej kondycji wystartują rośliny, co wpływa na wysokość uzyskanych plonów.

Żerują wewnątrz łuszczyn – G. Pruszyński

Szkodniki łuszczynowe to gatunki, których larwy rozwijają się w łuszczynach. niszcząc nasiona rzepaku. Pierwszy na plantacji pojawia się chowacz podobnik, a następnie nalatuje pryszczarek kapustnik.

Szukając oszczędności, stawiamy na ochronę – M. Kardasz

Jednym ze sposobów oszczędnego prowadzenia gospodarstwa jest właściwie dobrany program ochrony roślin, umożliwiający maksymalne wykorzystanie potencjału plonotwórczego roślin, obniżając jednocześnie koszty poniesione na zakup pestycydów.

Ziemniaki lubią wodę – T. Sakowicz

Ziemniaki nie potrzebują dobrych ziem, dla uzyskania wysokich plonów niezbędna jest jedynie odpowiednia ilość wody. Dlatego przeważnie są sadzone na glebach IV–V klasy. W mokrych latach ziemniaki nawet lepiej plonują na słabych glebach.

Dodatkowe pieniądze na łąkach – T. Sakowicz

W gospodarstwach utrzymujących bydło łąki są traktowane jako źródło taniej paszy. Natomiast dla rolników nieprowadzących hodowli jedynym zyskiem z nich są dopłaty bezpośrednie oraz sprzedaż zbiorów, najczęściej w postaci siana. Przy spełnieniu kilku warunków istnieje możliwość uzyskania dodatkowo nawet 1200 zł/ha z programu rolnośrodowiskowego.

Zebrać wartościową zielonkę – P. Domański

Termin i kolejność koszenia użytków zielonych zależą od ich typu florystycznego, czyli składu gatunkowego rosnących na łące traw. Najwcześniej powinny być koszone łąki z dużym udziałem wyczyńca łąkowego, nieco później łąki rajgrasowe z udziałem kostrzewy łąkowej.

Ważne w przygotowaniu dobrej kiszonki – P. Domański

Z punktu widzenia wartości pokarmowej zakiszanej zielonki, zaleca się jej koszenie już w fazie strzelania w źdźbło wysokich gatunków traw. Z drugiej strony im późniejszy zbiór zielonki na kiszonkę, tym większy plon suchej masy.

Uprawa pasowa zamiast orki – S. Świtek

Maciej Czajkowski to rolnik, który ma szansę zrewolucjonizować system uprawy ziemi do jakiego się przyzwyczailiśmy. W swoim gospodarstwie w Sokołowie konstruuje i testuje agregaty do siewu pasowego.

Kosiarki bębnowe i dyskowe – B. Kowalski

Kosiarki rotacyjne to bardzo szeroka grupa maszyn wykorzystywana w rolnictwie.  Wśród wielu rozmaitych konstrukcji najpopularniejsze rozwiązania to kosiarki bębnowe i dyskowe.

Kondycjonery pokosów – P. Grudnik

     Straty suchej masy i składników pokarmowych skoszonej zielonki można istotnie zmniejszyć, skracając czas jej schnięcia i przebywania na polu poprzez zastosowanie obróbki mechanicznej zbieranej masy – kondycjonowania. W tym celu kosiarki rotacyjne wyposaża się w urządzenie zwane kondycjonerem. Są to najczęściej walce zgniatające lub spulchniacze bijakowe.

Przetrząsacze karuzelowe – Grzegorz Borkowski

Przy wyborze przetrząsacza do zielonki w pierwszej kolejności trzeba dobrać jego wielkość do użytkowanej w gospodarstwie kosiarki. Przetrząsacz powinien mieć szerokość odpowiadającą wielokrotności szerokości kosiarki, aby przetrząsać pełne pokosy.

Stało- i zmiennokomorowe – M. Gaworski

Prasowanie zalicza do najbardziej rozpowszechnionych sposobów obróbki pasz objętościowych zbieranych z trwałych użytków zielonych. Dlatego tak ważne miejsce w parku maszynowym gospodarstw zajmują prasy, szczególnie zwijające.

Fendt Demo-Tour – J. Przyrowski

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon polowych pokazów maszyn i ciągników. W tym roku pierwszy wystartował Fendt, oganizując na przełomie marca i kwietnia wspólnie z firmą Korbanek cykl dziesięciu prezentacji na terenie całego kraju.

Technika siewu decyduje o plonie – S. Świtek

22 marca w Instytucie Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu rolnicy, studenci i uczniowie szkół rolniczych uczestniczyli w wykładzie i prezentacji najnowocześniejszych rozwiązań w siewie kukurydzy oferowanych przez firmę Horsch.

Ciągnikowe premiery – J. Przyrowski

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku producenci i dilerzy ciągników rolniczych zaprezentowali na Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej Agrotech nowe modele pojazdów.

Centrum Maszyn Używanych CLAAS – J. Przyrowski

6 kwietnia w miejscowości Kaszewy Dworne koło Kutna odbyło się oficjalne otwarcie nowoczesnej siedziby Centrum Maszyn Używanych CLAAS. Wzięli w nim udział przedstawiciele kierownictwa centrali CLAAS w Niemczech i CLAAS Polska oraz krajowi dilerzy tej marki.

Suzuki Baleno – Z. Podbielski

Rolnicy pytają, KRUS odpowiada – E. Jaworska-Spicak

Prawo dla rolnika – A. Moroz-Rutkowska

Propozycja na majowe przyjęcia – R. Chojnacka

loading...