Czerwiec
24
19:08
Imieniny:
Danuty, Jana, Janiny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

REKLAMA
REKLAMA

W aktualnym numerze:

W numerze 6/2017

65 lat nauki dla praktyki – B.Szyndel

Utworzony w styczniu 1951 r. IHAR obchodził niedawno 65-lecie swojej działalności naukowej, w dziedzinie hodowli i nasiennictwa roślin uprawnych. 21 kwietnia br. w siedzibie Instytutu w Radzikowie k. Warszawy odbyło się Sympozjum Naukowe, poświęcone temu jubileuszowi oraz 15-leciu Spółek Grupy IHAR.

Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR – B. Szyndel

Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR to firma hodowlano-nasienna utworzona w 2000 r. na bazie czterech zakładów doświadczalnych IHAR, posiadających wieloletnie tradycje hodowli roślin.

Hodowla Roślin Smolice Sp. z o.o. Grupa IHAR – B. Szyndel

Jubileusz 65-lecia IHAR zbiega się w czasie z 65. rocznicą tradycji hodowli w Spółce Hodowla Roślin Smolice, która na przestrzeni tych lat, najpierw jako Zakład Doświadczalny, a później jako Spółka, bardzo się zmieniała – szczególnie w czasie ostatnich 15 lat.

Hodowla Ziemniaka Zamarte Sp. z o.o. Grupa IHAR – B. Szyndel

Hodowla Ziemniaka Zamarte to firma z wieloletnimi tradycjami. Jest spadkobiercą działalności hodowlanej prowadzonej od 1946 roku, kiedy to do Zamartego zostały przeniesione materiały hodowlane znajdujące się na terenie Pomorza Środkowego.

Rola postępu biologicznego – T. Oleksiak

Wobec zmian środowiskowych, klimatycznych i standardów dotyczących intensywności ochrony chemicznej, coraz większego znaczenia nabiera postęp biologiczny, czyli stosowanie wysokiej jakości nasion oraz plenniejszych i odpornych na patogeny odmian.

Fuzariozy i inne choroby kukurydzy – P. Bereś

Kukurydza jest rośliną narażoną na uszkodzenie przez wiele organizmów szkodliwych, spośród których coraz ważniejsze stają się choroby. Ich liczny pojaw może doprowadzić do powstania bezpośrednich strat w plonach ziarna, dochodzących lokalnie do 15, a nawet więcej procent.

Omacnica najgroźniejsza – P. Bereś

Od czerwca znacząco zwiększa się liczba szkodliwych gatunków pojawiających się na plantacjach kukurydzy. Do szczególnie ważnych zalicza się omacnicę prosowiankę, rolnice, mszyce i wciornastki.

Ochrona przed chwościkiem – J. Piszczek

Chwościk jest najgroźniejszym patogenem liści buraka. W zależności od roku, na południu Polski pojawia się na plantacjach buraka już pod koniec czerwca, a w centralnych rejonach kraju w połowie lipca.

Sposób na rzepak – T. Sakowicz

O odmianach rzepaku, zasadach ich doboru oraz sposobie na uzyskanie dobrych plonów rozmawialiśmy z Zenonem Małowskim z Gębic w woj. lubuskim.

Czy rolnicy też liczą straty? – P. Kardasz

Najgroźniejszy, a zarazem najchłodniejszy wiosenny okres już za nami. „Trzej ogrodnicy”  i „zimna Zośka” w tym roku okazali się łaskawi dla rolnictwa. Jednak przed corocznymi przymrozkami sen z powiek spędzała gospodarzom pełnia.

Rzepak i buraki w uprawie pasowej – S. Świtek

Uprawa pasowa zyskuje coraz więcej zwolenników. Uzyskiwane plony nie różnią się od tych w uprawie konwencjonalnej, a oszczędność czasu i kosztów związanych z energochłonnymi zabiegami uprawowymi pozwala na zwiększenie zysków.

Pasza ze słabych gleb – T. Sakowicz

Gospodarowanie na słabych glebach nie należy do najprostszych. Udaliśmy się do gospodarstwa Marka Urbaniaka z Tatarki (gm. Kolsko, woj. lubuskie), aby zapytać, na co należy zwracać uwagę, gospodarując w takich warunkach.

Wapnowanie po żniwach – W. Szczepaniak

Odczyn gleby, czyli stopień jej zakwaszenia, zalicza się do podstawowych czynników produkcji, które rzutują na poziom plonowania roślin.

Wartość nawozowa podłoża po pieczarkach – W. Szczepaniak

Rolnicze zagospodarowanie podłoża po pieczarkach jako nawozu wymaga badań jego składu chemicznego i pozostałych właściwości.

Co ze słomą po żniwach – P. Kardasz

Odpowiednio rozdrobniona słoma to cenny nawóz wzbogacający glebę w składniki pokarmowe oraz materię organiczną. Dobre jej zagospodarowanie może znacząco ograniczyć koszty poniesione na zakup nawozów mineralnych.

Nieocenione poplony – P. Kardasz

Podstawowym celem wysiewu poplonów ścierniskowych jest poprawa żyzności gleby oraz wielkości i jakości plonów otrzymanych w następnym sezonie wegetacyjnym. W zależności od rodzaju rośliny poplonowej oraz warunków atmosferycznych, zwiększenie plonów zbóż może wynosić 6–20%.

Podsiew użytków zielonych – P. Domański

Późnoletnie podsiewy użytków zielonych na ogół udają się, zwłaszcza bezpośrednie w darń, ze względu na wolniejsze tempo odrastania i mniejszą konkurencyjność gatunków już obecnych w runi.

Zatrzymać wodę w glebie – P. Kardasz

Odpowiednia ilość wody w glebie sprawia, że wschody są szybkie i wyrównane, co jest dobrym zwiastunem wysokich plonów. Dlatego zaraz po żniwach należy przerwać parowanie, umożliwiając zatrzymanie wody w glebie.

Zagrożenia w magazynach – P. Olejarski

Po żniwach spora część zebranego ziarna trafia do magazynów. Jeśli nawet na krótko, nie jest to czas dla niego całkowicie bezpieczny. Podobnie jak w polu, również w magazynie „czyha” na ziarno wiele zagrożeń, przede wszystkim ze strony mikroflory bakteryjno-grzybowej i szkodników.

Agro Akademia wyruszyła w pola – B. Szyndel

W połowie maja br. rozpoczęły się spotkania polowe w ramach Agro Akademii BASF, które odbędą się w 10 różnych lokalizacjach na terenie całego kraju. My uczestniczyliśmy w jednej z pierwszych – w Centrum Kompetencji w Pągowie.

Wymłócić i oczyścić – M. Gaworski

Dostępne na rynku kombajny zbożowe różnią się rozwiązaniami konstrukcyjnymi, spośród których szczególne miejsce zajmują układy omłotu i czyszczenia ziarna. Ich działanie nie pozostaje bez wpływu na ocenę jakości pozyskiwanego ziarna.

Straty ziarna a wydajność zbioru – M. Zabost

Właściwe określenie strat omłotowych pozwala na tańszy i szybszy zbiór zboża. Jednak, jak wynika z najnowszych doświadczeń europejskich farmerów, nie warto za wszelką cenę redukować strat zbioru kombajnowego do zera.

Wyzwanie i szansa na torze – M. Kowalski

W dniach 13—15 czerwca na torze testowym Michelin Ladoux w Clermont-Ferrand we Francji odbędą się Mistrzostwa Europy operatorów organizowane przez firmy John Deere i Michelin. Reprezentantem Polski będzie Bartłomiej Grzybek – rolnik z gm. Tarnówka k. Złotowa.

W silosie i w folii – P. Grudnik

Warunkiem uzyskania dobrej kiszonki z zielonek niskich jest dokładne zaplanowanie całej technologii jej sporządzania, od koszenia do zakiszania, oraz odpowiedni do powierzchni zielonek dobór maszyn.

Zielone żniwa z marką New Holland – J. Przyrowski

W połowie maja firma New Holland zorganizowała w Rajgrodzie na Podlasiu wyjazdową konferencję prasową poświęconą zbiorowi zielonek.

Wydajne i ekonomiczne – G. Borkowski

Duża wydajność i niskie koszty przy zachowaniu wysokiej jakości zbioru to najważniejsze cechy przyczep samozbierających. Przyjrzeliśmy się wybranym modelom z firm Lely, Pötinger i Metaltech.

Nowości ze znakiem jelenia – J. Przyrowski

W cyklu spotkań w ramach Dni Otwartych Dilerów New Holland zaprezentowano nowości tej marki wprowadzone na rynek w 2017 r.

Premierowe Open Farm – J. Przyrowski

W przedostatni weekend maja w Sierakowie pod Przasnyszem odbyła się pierwsza edycja targów Open Farm, największej imprezy rolniczej województwa mazowieckiego.

Prawo dla rolnika – A. Moroz-Rutkowska

Czerwcowe smaki – R. Chojnacka

loading...