Grudzień
13
15:18
Imieniny:
Dalidy, Juliusza, Łucji
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

W aktualnym numerze:

W numerze 12/2018

 

Akademia Rzepaku w nowym sezonie – B. Szyndel

 

Konferencja, która odbyła się 15 listopada br. w Knybawie k. Tczewa zainaugurowała cykl Akademii Rzepaku w nowym sezonie wegetacyjnym. Tematem spotkania była ocena stanu plantacji rzepaków przed zimą i występujących zagrożeń.

 

Rzepak i pszenica przed zimą – W. Szczepaniak

 

Poziom plonowania ozimin oraz ich zimotrwałość w dużym stopniu zależą od jesiennego rozwoju i stanu odżywienia roślin w tym okresie. Dlatego warto zastanowić się, czy plantacje tych roślin wykazują przed zimą odpowiedni rozwój i zawartość składników pokarmowych.

 

Azot za darmo – D. Pikuła     

 

W produkcji roślinnej nie sposób pominąć nawożenia azotem mineralnym, który wpływa na jakość i wielkość plonu. Jednak stosowanie go wiąże się z dużymi kosztami, dlatego warto sięgnąć po bezkosztowe źródła tego składnika.

 

Nawożenie ziemniaków – W. Szczepaniak

 

Ziemniaki zaliczają się do roślin o dużych potrzebach pokarmowych. Podstawowym warunkiem uzyskania ich wysokich plonów jest prawidłowe odżywianie makro- i mikroelementami.

 

Soja – wymagania a plon – P. Kardasz

 

Do niedawna uprawa soi w Polsce była praktycznie niemożliwa i nieopłacalna. Ostatnio sytuacja diametralnie uległa zmianie. Dlatego należy rozważyć włączenie jej w strukturę zasiewów.

 

Nie ma co martwić się na zapas – K. Janisławski

 

Rozmowa ze Stanisławem Balasą, zarządcą Gospodarstwa Rolnego Aleksandry i Marcina Zamoyskich w Michalowie na Zamojszczyźnie.

 

Warto korzystać z funduszy – S. Świtek

 

Marcin Błaszak prowadzi 50-hektarowe gospodarstwo w miejscowości Sulęcinek w powiecie średzkim. Rolnik nie boi się korzystać ze środków unijnych i przy ich udziale inwestuje w gospodarstwie.

 

Allelopatia w rolnictwie – P. Kardasz

 

Intensywnie stosowane środki ochrony roślin negatywnie wpływają na środowisko. Dlatego należy poszukiwać rozwiązań ograniczających wielkość stosowanych dawek. Z pomocą przychodzi allelopatia.

 

Rola ptaków w gospodarstwie – M. Kardasz

 

Wpływ dzikich gatunków ptaków na gospodarstwa rolne jest zróżnicowany. Niektóre gatunki są sprzymierzeńcami rolników w walce ze szkodnikami, inne powodują straty w wyniku żerowania.

 

Nowa Stacja Hodowli Roślin BASF – P. Kardasz

 

24 października br. miało miejsce oficjalne otwarcie Stacji Hodowli Roślin BASF w Psarskim (woj. wielkopolskie). Będzie ona częścią europejskiego programu hodowli rzepaku, dołączając do sieci już istniejących placówek w Belgii i Niemczech. Tym samym będzie to trzecia Stacja Hodowli Rzepaku BASF w Europie.

 

Nowy gracz na polskim rynku – B. Szyndel

 

W Polsce rozpoczyna działalność Corteva Agriscience – spółka założona w oparciu o dobrze znane polskim rolnikom globalne firmy Dow Agrosciences, Dupont i Pioneer. Już w czerwcu 2019 roku stanie się ona niezależną, globalną spółką giełdową.

 

Ciągnik i jego elektronika – M. Gaworski

 

Współczesne ciągniki wyróżniają się wysokim poziomem nowoczesności. Obecnie trudno wyobrazić sobie nowoczesny ciągnik bez coraz bardziej wyrafinowanej elektroniki.

 

Skrzynie przekładniowe ciągników – P. Grudnik

 

Skrzynia przekładniowa umożliwia ruch ciągnika ze zmienną prędkością przy stałej lub zmieniającej się w niewielkim zakresie prędkości obrotowej silnika, a także jazdę do tyłu. Jej rolą jest zapewnienie możliwości dostosowywania momentu obrotowego do wymagań wynikających z oporów ruchu.

 

Ożywienie na rynku ciągników w październiku – B.Szyndel

 

W październiku zarejestrowano 784 nowe ciągniki rolnicze. To o 24% więcej niż we wrześniu. Odnotowano również 7% wzrostu w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

 

Uniwersalne sześciotonówki – G. Borkowski

 

Przyczepa to niezbędne wyposażenie każdego gospodarstwa. Przyjrzeliśmy się ofercie 4 popularnych producentów w klasie wywrotek o ładowności 6 t.

 

Lepsza sytuacja na rynku przyczep – B. Szyndel

 

Październik przyniósł rejestrację 392 przyczep rolniczych. Odnotowano tym samym 27% wzrostu w stosunku do września. Wolumen był również o 11% wyższy od tego z października ubiegłego roku.

 

50 lat służymy rolnictwu – J. Przyrowski

 

Pod takim hasłem belgijska firma Joskin, czołowy europejski producent wozów asenizacyjnych, przyczep rolniczych i rozrzutników obornika, świętowała 50-lecie swojej działalności.

 

Duży może więcej – J. Przyrowski

 

Niezbędnym warunkiem uzyskania wysokiej efektywności produkcji wielkoobszarowych gospodarstwach jest ich wyposażenie w sprzęt o odpowiedniej wydajności. Dlatego na rynku pojawiają się ciągniki i maszyny o coraz większej mocy.

 

Nowe sieczkarnie na nowy sezon – J. Przyrowski

 

Po zakończeniu sezonu agrotechnicznego producenci maszyn rolniczych anonsują nowości na kolejny. Dwie nowości w asortymencie samojezdnych sieczkarni zbierających znalazły się ofercie firm John Deere i Claas.

 

Prawo dla rolnika – A. Moroz-Rutkowska

 

Wigilijna karta dań – R. Chojnacka