Styczeń
20
06:27
Imieniny:
Fabioli, Miły, Sebastiana
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

REKLAMA

W aktualnym numerze:

WPR w nowym kształcie – B. Szyndel

29 listopada ub.r. Komisja Europejska opublikowała założenia komunikatu na temat przyszłości rolnictwa i produkcji żywności w UE po 2020 roku, a 1 grudnia dyrektor generalny ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w KE, Jerzy Plewa zaprezentował je w Warszawie.

Dobre plony pszenicy jarej – A. Skrzypek

W 2017 roku pszenica jara plonowała o 7,6 dt/ha lepiej niż w 2016. Średni plon ziarna odmian wzorcowych na przeciętnym poziomie agrotechniki wynosił 74,4 dt/ha, na wysokim był o 8,4 dt/ha większy.

Odmiany buraka w PDO i nowe – W. Janiak

W lutym 2017 roku Zespół Roboczy ds. PDO buraka cukrowego, w skład którego wchodzą, przedstawiciele czterech spółek cukrowych oraz COBORU, wybrał do badań 18 odmian wpisanych do Krajowego Rejestru, w tym 9 nowo zarejestrowanych.

Zboża przed zimą – W. Szczepaniak

Warunki pogodowe, tj. ilość i rozkład opadów, a także przebieg temperatur minionej jesieni skutkowały tym, że zboża ozime pod koniec roku charakteryzowały się bardzo zróżnicowanym rozwojem. W pierwszej kolejności zależał on od terminu i warunków siewu.

Przedzimowa lustracja rzepaku – A. Kozera

Przeprowadzone na polach lustracje pokazują, że nie wszystkie plantacje są dobrze przygotowane do zimy.

Rzepaki w Winnej Górze – P. Kardasz

Przedzimową kondycję 32 odmian rzepaku ozimego na polach demonstracyjnych w Polowej Stacji Doświadczalnej w Winnej Górze, gdzie 8 czerwca 2018 roku odbędą się Dni Pola, można ocenić jako dobrą.

Po zbiorze buraków – T. Sakowicz

Zakończenie kampanii zbioru buraków cukrowych jest okazją do podsumowania minionego sezonu. O stosowaną technologię uprawy tej rośliny i jej efekty zapytaliśmy doświadczonego plantatora z Wielkopolski.

Zarobić na skrobi – B. Szyndel

Michał Dąbrowski prowadzi z rodzicami 120-hektarowe gospodarstwo rolne w Popowie k. Serocka. Na powierzchni około 40 ha uprawia ziemniaki przemysłowe z przeznaczeniem na skrobię.

Posezonowe refleksje z Pomorza – S. Świtek

W miejscowości Wyczechy w woj. pomorskim Adrian Ginter współprowadzi duże gospodarstwo rolne, nastawione wyłącznie na produkcję roślinną.

Z uprawą bobowatych nie zwlekaj – P. Kardasz

Już czas, aby pomyśleć o wiosennych pracach polowych. Z nimi nie wolno zwlekać, gdyż wiele roślin wymaga wczesnego siewu. Z pewnością należą do nich bobowate: groch, łubin, bobik i wyka.

Staranna uprawa, wysoki plon – P. Kardasz

Dobrze uprawiane buraki cukrowe wydadzą duży plon o dobrych parametrach jakościowych, co korzystnie wpłynie na kondycję finansową gospodarstwa. Dlatego na uprawie nie należy oszczędzać i wykonać ją starannie.

Jak uprawiać jęczmień browarny? – S. Świtek

W siedzibie firmy John Deere Polska w Tarnowie Podgórnym k. Poznania odbyło się szkolenie dotyczące uprawy jęczmienia browarnego, zorganizowane w ramach Agro Akademii BASF.

Przygotuj się do uprawy lucerny – P. Domański

Wybór nowych odmian oraz odpowiednia pielęgnacja plantacji lucerny zapewnia przez trzy lub cztery lata plony 15–18 ton suchej masy przy zbiorze czterech pokosów w roku.

Trzeba czytać etykiety! – A. Paradowski

Czytanie etykiet preparatów producenci rolni powinni mieć we krwi. Zapoznawanie się z treścią etykiet na temat takich samych substancji czynnych, może znacznie poszerzyć wiedzę na ich temat.

W Rogowie bez orki – R. Cisak

W Rogowie na Zamojszczyźnie Wiesław Gryn prowadzi wielkoobszarowe gospodarstwo rodzinne, w którym uprawa gleby jest prowadzona wyłącznie w systemie bezorkowym.

Łączki pszczele na polach – P. Kardasz

Owady pożyteczne są sprzymierzeńcami rolników. Ich pozytywny wpływ na rośliny uprawne nie ogranicza się tylko do zapylania, bo skutecznie potrafią ograniczać występowanie szkodników. Dlatego należy zaprosić je na pole.

Maszyna Rolnicza Roku 2017 – J. Przyrowski

Kolejna edycja konkursu „Maszyna Rolnicza Roku” rozstrzygnięta. Decyzją Komisji Konkursowej to zaszczytne miano w kategorii maszyn krajowych przypadło w udziale ciężkiemu agregatowi uprawowemu GTH XL firmy Agro Tom Tomasz Kaniewski, a w kategorii maszyn z importu  ciągnikowi Case IH Maxxum Multicontroller.

Na targach w Nadarzynie – J. Przyrowski

W trakcie drugiej edycji Centralnych Targów Rolniczych przez trzy hale wystawowe Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie przewinęły się dziesiątki tysięcy zwiedzających: przedsiębiorców rolnych, rolników, sadowników, przedstawicieli izb rolniczych i organizacji branżowych.

Nowe ciągniki na nowy sezon – J. Przyrowski

Producenci maszyn rolniczych systematycznie modernizują swoje wyroby, wprowadzając na rynek nowe modele. Zobaczmy, co na ten rok przygotowali czterej producenci ciągników.

Ścielenie z rozmachem – G. Borkowski

Ścielarki do słomy nadal nie są zbyt powszechne, ale w dużych hodowlach znacznie zmniejszają nakłady pracy i można przypuszczać, że z czasem ich popularność będzie rosła.

Człowiek wciąż górą – M. Zabost

Pod względem szybkości, precyzji i niezawodności reakcji układy czujników zdecydowanie przewyższają pięć podstawowych zmysłów nawet najlepszego operatora. Przykładem może być tutaj elektroniczna kontrola strat omłotowych w kombajnach. Mimo wszystko nie są w stanie zastąpić ludzkiego zdrowego rozsądku.

Regulacja luzów zaworowych – P. Grudnik

Zadaniem układu rozrządu jest sterowanie wlotem powietrza do cylindra i wylotem gazów spalinowych. Zawory są otwierane i zamykane w odpowiednim czasie, aby zapewnić prawidłowe napełnianie cylindra świeżym ładunkiem oraz oczyszczanie go z gazów spalinowych.

Z wizytą w fabryce Claas – S. Świtek

Duży wkład w rozwój mechanizacji zbioru zbóż, a tym samym zwiększenie jego efektywności i zmniejszenie pracochłonności, miała firma Claas z siedzibą w Harsenwinkel – mieście kombajnów, jak określają je sami mieszkańcy.

Bez olejów i smarów ani rusz – M. Gaworski

W utrzymaniu wysokiej sprawności parku maszynowego istotne znaczenie mają oleje i smary, bez których trudno sobie wyobrazić pracę ciągników i maszyn rolniczych. Temat olejów, smarów i ich wykorzystania w gospodarstwie jest zawsze aktualny.

Citroën C3 Aircross – Z. Podbielski

Przekazanie gospodarstwa a emerytura rolnicza – E. Jaworska-Spicak

Prawo dla rolnika – A. Moroz-Rutkowska

Spotkania przy przekąskach – R. Chojnacka

loading...