Marzec
21
13:51
Imieniny:
Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

REKLAMA
REKLAMA

W aktualnym numerze:

W numerze 3/2018

 

Wybrać spośród 98 odmian – T. Lenartowicz

Przyjmując, że odmiana pełni decydującą rolę przy określaniu wartości technologicznej ziemniaka, to przed podjęciem decyzji dotyczącej jej wyboru należy uwzględnić czynniki, które decydują o wartości uzyskanego plonu.  

Wyniki odmian kiszonkowych – K. Piecuch

Przed wyborem odmiany kukurydzy do uprawy na kiszonkę, zwłaszcza na plantacjach wielkoobszarowych w gospodarstwach produkujących mleko, warto prześledzić wyniki badań przeprowadzonych w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego.  

Nowe odmiany kukurydzy – K. Piecuch

W połowie lutego odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian kukurydzy, która pozytywnie zaopiniowała wpisanie do Krajowego Rejestru 23 nowych odmian kukurydzy, 16 zalecanych do użytkowania na ziarno, 4 na kiszonkę oraz 3 na ziarno i kiszonkę.  

Zakodowane w opisach odmian – R. Warzecha

Celem artykułu jest przybliżenie niektórych terminów używanych w charakterystyce odmian kukurydzy. Są one powszechnie używane w katalogach firm nasiennych.  

Odmiany zbóż jarych zalecane do uprawy w 2018 roku

Przedwiośnie może być groźne – A. Kozera

Okres spoczynku zimowego powoli dobiega końca. Niewiadomą pozostają warunki pogodowe w marcu. Okres przedwiośnia to sprawdzian dla odmian. Właśnie w tym czasie można zaobserwować, jak rzepak przystosowuje się do wahań temperatury.  

Wczesną wiosną w rzepaku – P. Kardasz

Tegoroczna zima nie należała do najsroższych i pozwoliła rzepakom na dobre przezimowanie, jednak obfite i częste opady deszczu nie sprzyjały prawidłowemu rozwojowi korzeni tej rośliny. Przed nami, jednak, wciąż zapowiedzi niesprzyjającej aury, co nie pozwala właścicielom plantacji rzepaku spać spokojnie.  

Ochrona rzepaku na starcie – M. Korbas, E. Jajor

Celem stosowania w rzepaku fungicydów w okresie wydłużania się pędu głównego jest zwalczanie grzybów, które powodują suchą zgniliznę kapustnych, a także czerń krzyżowych, szarą pleśń czy mączniaka prawdziwego.  

Nawożenie kukurydzy azotem – W. Szczepaniak

Racjonalne nawożenie kukurydzy wymaga pokrycia zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Jego optymalizacja ma na celu przede wszystkim kontrolę plonotwórczego działania azotu.  

Ważne przy wyborze fungicydu do T1 – M. Korbas, J. Horoszkiewicz-Janka

Oczekiwana przez producentów zbóż wysoka skuteczność stosowanych fungicydów jest możliwa do uzyskania dzięki właściwemu doborowi substancji czynnej i zapewnieniu jej warunków do optymalnego działania.  

Żeby zboża nie wyległy – P. Kardasz

Ważnym elementem uprawy zbóż jest zapobieganie wyleganiu. Od poprawności wykonania tego zabiegu z wykorzystaniem regulatorów wzrostu zależy ilość oraz jakość uzyskanych plonów.  

Odchwaszczanie zbóż jarych – A. Paradowski

W porównaniu z poprzednim sezonem praktycznie nie zaszły większe zmiany w zakresie odchwaszczania zbóż jarych. Te nieliczne to jedynie drobne uzupełnienia.  

Na chwasty w burakach – A. Paradowski

W odchwaszczaniu buraków od lat nie wprowadzono większych zmian. Nadal są stosowane różne jego metody, przy czym ciągle najbardziej popularna jest aplikacja trzech dawek dzielonych.  

Czy uprawa łubinu będzie się opłacać? – T. Sakowicz

O perspektywach i opłacalności uprawy łubinu rozmawiamy ze Zbigniewem Rudeckim, rolnikiem i doradcą z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Kalsk.  

INVIGO trzy lata później – B. Szyndel

W połowie lutego firma INNVIGO zorganizowała konferencję prasową, podczas której zaprezentowano dotychczasowe 3-letnie osiągnięcia i plany na najbliższą przyszłość.  

Sumi Agro na nowy sezon – B. Szyndel

Podczas styczniowej konferencji prasowej Sumi Agro Poland podsumowano miniony rok oraz przedstawiono plany rozwojowe firmy na najbliższe lata. Kierownictwo firmy poinformowało również o nowych produktach, a także o rozszerzonych zakresach stosowania kilku dotychczasowych.  

Konferencje Zimowe Syngenta 2018 – J. Przyrowski

Tradycją firmy Syngenta jest organizowanie zimowych konferencji dla rolników. W tym roku odbyły się one na przełomie stycznia i lutego w sześciu lokalizacja na terenie całego kraju, a wiodącym tematem była zintegrowana oferta dla uprawy zbóż.  

Po kolejnej sesji IOR-PIB – P. Kardasz

Na początku lutego „ochroniarze” z 50 jednostek naukowo-badawczych z kraju i zagranicy spotkali się na sesji naukowej zorganizowanej przez Instytut Ochrony Roślin-PIB. Wygłoszono na niej 50 referatów oraz zaprezentowano około 100 posterów.  

Nowe ciągniki na targach AGROTECH – J. Przyrowski

Ciągniki zawsze cieszą się największym zainteresowaniem zwiedzających targi i wystawy rolnicze. Przedstawiamy kilka nowości, które będzie można obejrzeć w trakcie tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH.  

Kieleckie nowości maszynowe – J. Przyrowski

W ekspozycji tegorocznej edycji Miedzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach znajdzie się wiele nowości z zakresu szeroko pjertej mechanizacji rolnictwa.  

Małe pługi obracalne – G. Borkowski

Pługi obracalne to nie tylko narzędzia przeznaczone dla dużych gospodarstw. Producenci oferują także szeroki ich asortyment z trzema korpusami. Modele z trzema korpusami zazwyczaj rozpoczynają daną serię pługów.  

Rozpocznij sezon z liderami

Rozmowa z Kamilem Perzem, dyrektorem Wydziału Targów w Targach Kielce  

Sztuka sadzenia ziemniaków – M. Gaworski

Dokładność sadzenia bulw nie pozostaje bez wpływu na kolejne etapy technologii produkcji ziemniaków i ich końcowy plon. Dlatego do tego zabiegu warto podejść z jak największą precyzją, wspartą nowoczesnymi sadzarkami.  

Rozpylacz dobrze dobrany – G. Doruchowski

Skuteczność chemicznych zabiegów ochrony roślin w dużej mierze zależy od właściwego doboru rozpylaczy z uwzględnieniem fazy wzrostu, warunków pogodowych, prędkości roboczej oraz sposobu działania stosowanego preparatu.  

Jak zasiejesz, tak zbierzesz – J. Przyrowski

Wielkość uzyskanego plonu buraków cukrowych w znacznej mierze zależy od precyzji siewu nasion, która skutkuje właściwą obsadą roślin. Precyzję tę zapewniają siewniki punktowe.  

WOM bez tajemnic – P. Grudnik

Trudno sobie wyobrazić pracę maszynami rolniczymi bez wykorzystania wału odbioru mocy ciągnika. Zakres stosowania tych wałów stale się zwiększa, a ich rozwiązania konstrukcyjne są systematycznie udoskonalane.  

Prawo dla rolnika – A. Moroz-Rutkowska

 

Na wielkanocne śniadanie – R. Chojnacka

loading...