Lipiec
23
04:48
Imieniny:
Sławy, Sławosza, Żelisławy
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

REKLAMA
REKLAMA

W aktualnym numerze:

W numerze 7/2017

Wielo- i dwurzędowe pastewne – J. Szarzyńska

W 2017 r. do krajowego rejestru wpisano 4 nowe odmiany jęczmienia ozimego – trzy wielorzędowe pastewne i jedną dwurzędową pastewną. Obecnie znajduje się w nim 31 odmian jęczmienia ozimego, w tym 29 odmian typu pastewnego (25 wielorzędowych i 4 dwurzędowe) oraz 2 odmiany dwurzędowe browarne.  

Do uprawy lepiej wybrać sprawdzoną odmianę – J. Broniarz

Duża liczba dostępnych na rynku odmian rzepaku powoduje, że nie jest łatwo wybrać najbardziej odpowiednią do określonych warunków gospodarstwa. Warto więc zapoznać się z wynikami doświadczeń realizowanych w ramach porejestrowych badań odmianowych (PDO) oraz z nowymi odmianami zarejestrowanymi w tym roku.  

Nowe odmiany rzepaku – J. Broniarz

Krajowy rejestr odmian został w br. rozszerzony o 14 nowych odmian rzepaku ozimego. Wszystkie są odmianami mieszańcowymi, pochodzącymi z dziewięciu firm hodowlanych.  

Staranna uprawa pod rzepak – P. Kardasz

Warunkiem uzyskania wysokiego plonu rzepaku o dobrych parametrach jakościowych jest staranne podejście do jego uprawy. Ważnym elementem produkcji rzepaku ozimego jest wybór odpowiedniego stanowiska oraz technologii uprawy. Od nich w dużej mierze zależą wschody oraz kondycja rzepaku przed zimowym spoczynkiem.  

Rzędowo czy punktowo? – P. Kardasz

Wybór technologii siewu rzepaku ozimego zależy przede wszystkim od rodzaju dostępnego w gospodarstwie siewnika. Obie mają swoje plusy i minusy. Warto rozważyć siew punktowy,  który umożliwia ograniczenie ilości wysiewanego materiału siewnego o 2–3 kg/ha.  

Rekordowo w jęczmieniu – P. Kardasz

Ze względu na możliwość uzyskania wyższych plonów, coraz więcej rolników jest zainteresowanych uprawą hybrydowych odmian jęczmienia ozimego.  

Przepis na zboża ozime – S. Świtek

Zbliża się okres siewu zbóż ozimych. Trzeba podjąć decyzję, jakie gatunki i w jakiej ilości zasiać, które odmiany wybrać, w jaki sposób przygotować glebę i kiedy siać, by plantacja była w jak najlepszym stanie.  

Przed nowym sezonem – T. Sakowicz

Chociaż do siewu ozimin pozostało jeszcze trochę czasu, warto już teraz zastanowić się nad wyborem odmian. Odwiedziliśmy gospodarstwo Wojciecha Antoniewicza, rolnika z wieloletnim stażem, aby porozmawiać o uprawianych w jego gospodarstwie odmianach ozimin.  

Na 700 ha mozaikowych gleb – T. Sakowicz

Paweł Tomiak z Reklina (woj. wielkopolskie) prowadzi ponad 700-hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję roślinną. Gleby, na których gospodaruje, to prawdziwa mozaika, od najlepszych III klasy po VI. Niekiedy na jednym kilkuhektarowym polu występują 3, a nawet 4 klasy gleby.  

Gnojowica – wartość i stosowanie – W. Szczepaniak

Przy przestrzeganiu podstawowych zasad dotyczących dawek, terminów i techniki stosowania gnojowica może być dla rolnika bardzo interesującym nawozem wieloskładnikowym, pośrednim między obornikiem i nawozami mineralnymi.  

Rolnicy i eksperci o zrównoważonym rolnictwie – B. Szyndel

Wyniki drugiej edycji badania, zrealizowanego przez Kleffmann Group na zlecenie firmy Bayer, dowodzą, że 83% rolników zna pojęcie rolnictwa zrównoważonego, 62% docenia je, a połowa jest przekonana, że jego znaczenie będzie rosło.  

ASAP wspiera rozwój rolnictwa zrównoważonego – Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP

W wielu krajach rozwiniętych na świecie intensywny model gospodarki rolnej staje się przeszłością. Rolnicy świadomie sięgają po bardziej ekonomiczne i przyjazne środowisku naturalnemu praktyki rolnicze.  Misją ASAP jest powszechna edukacja w zakresie zrównoważonej produkcji rolnej oraz pomoc we wprowadzeniu jej zasad w polskich gospodarstwach.  

Relacje ze spotkań polowych – B. Szyndel, T. Sakowicz

Dni Pola to dla rolników okazja do porównania różnych odmian roślin uprawnych z oferty różnych firm hodowlanych, ułatwiającego wybór najlepszych oraz do zapoznania się z kompleksowymi programami ich ochrony. Tradycyjnie dużo takich spotkań odbyło się w czerwcu.  

Środki chemiczne to nie zabawa – B. Szyndel

Zakończyła się VII edycja organizowanego przez KRUS ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci ze szkół podstawowych na terenach wiejskich pod hasłem „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”. Prace ilustrujące ten temat nadesłało 34 332 uczniów z 2642 wiejskich szkół podstawowych.  

Ułęskie reminiscencje – J. Przyrowski

Kolejna edycja Zielonego Agro Show, kompleksowej wystawy plenerowej poświęconej nowoczesnej technice i technologii produkcji wysokiej jakości pasz zielonych dla bydła, po raz drugi z rzędu odbyła się w Ułężu na Lubelszczyźnie.  

Transport pożniwny – M. Gaworski

Kompleksowe podejście do procesu zbioru zbóż wymaga przygotowania nie tylko kombajnów zbożowych i pras, ale też środków do transportu ziarna i słomy. Dlatego warto wyposażyć gospodarstwo w przyczepy, które zagwarantują wysoką jakość prac transportowych.  

Racjonalna uprawa rżyska – M. Zabost

Pożniwna uprawa gleby zawsze powinna być dostosowana do warunków atmosferycznych i siedliskowych. Myli się ten, kto sądzi, że można ją wykonywać co roku według tego samego schematu.  

Kultywatory na różne gleby – G. Borkowski

Kultywatory podorywkowe łączą w sobie kilka narzędzi, dlatego tak naprawdę lepiej pasuje do nich nazwa agregaty podorywkowe. Można je wykorzystywać na różnych typach gleb, od tych najcięższych do gleb lekkich.  

Precyzyjnie z Kubotą – J. Przyrowski

Zorganizowana pod koniec maja przez firmę Kubota konferencja prasowa połączona z demonstracją polową miała na celu zapoznanie dziennikarzy prasy rolniczej ze stosowanymi przez japońskiego producenta rozwiązaniami z zakresu rolnictwa precyzyjnego.  

Peugeot 3008 – Z. Podbielski

Wiek emerytalny dla rolników po nowemu – E. Jaworska-Spicak Od 1 października 2017 r. wejdzie w życie ustawa z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa ta wprowadza także zmiany w ustawie o ubezpieczeniu  społecznym rolników.  

Prawo dla rolnika – A. Moroz-Rutkowska

Młode cukinie i kabaczki – R. Chojnacka

 

loading...