Listopad
15
14:21
Imieniny:
Amielii, Idalii, Leopolda
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

W aktualnym numerze:

W numerze 10/2018

 

Zmiany w rejestrze środków ochrony roślin – A. Czarnocka

 

KRUS ma swój sztandar – B. Szyndel

 

30 sierpnia 2018 r. w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie odbyła się uroczystość nadania sztandaru Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

 

Wstępna ocena plonowania zbóż – A. Najewski

 

Wyniki doświadczeń Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) nie są jeszcze pełne i ostateczne. Na podstawie dotychczas opracowanych danych można stwierdzić, że plony zbóż w 2018 r. są generalnie niższe niż w  2017.

 

Odmiany pszenic do późnego siewu – A. Najewski

 

W ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego COBORU przeprowadziło serię doświadczeń specjalnych z opóźnionym terminem siewu pszenicy.

 

Późne zabiegi w pszenicy – A. Paradowski

 

W ochronie zbóż przed zachwaszczeniem należy odróżnić zabiegi późne od spóźnionych. Zagadnienie to najczęściej wiąże się z uprawą pszenicy ozimej, która ze względów agrotechnicznych siana jest najpóźniej.

 

Trudny sezon dla rzepaku za nami – J. Broniarz

 

Miniony sezon wegetacyjny 2017/2018 okazał się ponownie bardzo trudny do uprawy rzepaku ozimego. W okresie siewu i jesiennego wzrostu roślin odnotowano nadmiar opadów, wiosną duży ich deficyt.

 

Nawożenie buraków cukrowych magnezem – W. Szczepaniak

 

Prawidłowe nawożenie buraków polega na pokryciu ich zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, w tym również na magnez, który bierze udział w fotosyntezie i transporcie asymilatów i późniejszych ich przemianach.

 

Wyjątkowo słabe żniwa w lubuskim – T. Sakowicz

 

Ten rok był bardzo nieudany dla większości rolników w kraju. Jednym z rejonów, który najbardziej ucierpiał, jest województwo lubuskie. Takiej suszy, jaka tam wystąpiła, nie pamiętają najstarsi rolnicy.

 

LKS – dobra pasza dla bydła i macior – T. Michalski

 

Uprawa kukurydzy umożliwia uzyskanie pasz gospodarskich o różnej wydajności, wartości paszowej i przydatności dla żywienia zwierząt. Paszą objętościową o wyższej koncentracji energii jest kiszonka LKS, sporządzana z kolb kukurydzy z liśćmi okrywowymi.

 

Podlaskie święto kukurydzy – J. Przyrowski

 

Podlaski Dzień Kukurydzy na trwale wpisał się do kalendarza corocznych spotkań producentów kukurydzy z Podlasia z ekspertami z zakresu nasiennictwa, hodowli i uprawy tej rośliny.

 

Różnorodny płodozmian – P. Kardasz

 

Pogoda w tym sezonie wegetacyjnym nie rozpieszczała rolników w całej Polsce. Paweł Kwacz, który prowadzi 16-hektarowe gospodarstwo rolne we wsi Pałczyn w województwie wielkopolskim, również borykał się ze skutkami suszy.

 

O soi w Szelejewie – S. Świtek

 

Pod koniec sierpnia br. w Zakładzie Hodowli Roślin Danko w wielkopolskim Szelejewie odbył się Dzień Soi, podczas którego eksperci dzielili się z rolnikami wiedzą dotyczącą jej uprawy.

 

Nawozy naturalne chronią żyzność gleb – D. Pikuła

 

Stosowanie nawozów naturalnych wpływa na zawartość materii organicznej w glebie, co ma decydujący wpływ na jej żyzność.

 

Nawozy naturalne na łąki i pastwiska – P. Domański

 

Wszystkie nawozy naturalne mają wartość zasilającą w większość składników pokarmowych równą nawozom mineralnym oraz zawierają wiele mikroelementów.

 

Uprawa zależy od rodzaju gleby – P. Kardasz

 

Potencjał każdego gospodarstwa w dużej mierze jest uzależniony od rodzaju gleb wchodzących w jego skład. Jednak niezależnie od rodzaju gleby trzeba pamiętać o dobrej i profesjonalnej uprawie. Prawidłowo wykonana zapewni maksymalne wykorzystanie potencjału gleby i rośliny.

 

Finałowa gala Konkursu BGR – B. Szyndel

 

21 września br. podczas Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro Show W Bednarach odbyło się uroczyste podsumowanie XVI Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Na finałowej gali wręczono nagrody i dyplomy właścicielom najbezpieczniejszych gospodarstw.

 

Kukurydza na drobno – G. Borkowski

 

Sieczkarnie ciągnikowe do kukurydzy umożliwiają w jednym przejeździe zebranie plonu z jednego do czterech rzędów. Czy mogą być alternatywą dla maszyn samojezdnych?

 

Po zbiorze kukurydzy – M. Gaworski

 

Po zbiorze kukurydzy na ziarno pozostają do rozwiązania dwie kwestie: uprawy pola i zagospodarowania masy ziarna. Każde z tych zadań wymaga odpowiedniego podejścia i sprzętu.

 

Ciągniki do ciężkich prac polowych – P. Grudnik

 

Dobór ciągnika do ciężkich prac polowych powinien uwzględniać kryteria techniczne, eksploatacyjne i agrotechniczne.

 

Wydajne maszyny marki Horsch – JP

 

W kilkunastu wielkoobszarowych gospodarstwach na terenie całego kraju odbyły się pokazy dwóch bardzo wydajnych maszyn marki Horsch – agregatu do uprawy gleby Cruiser 12 XL o szerokości roboczej 12 m oraz siewnik Serto 12 SC o takiej samej szerokości.

 

Dziennikarskie testy Deutz-Fahr – J. Przyrowski

 

W zorganizowanych na początku września manewrach polowych firma SDF Polska umożliwiła dziennikarzom prasy rolniczej osobiste przetestowanie kombajnów i ciągników marki Deutz- Fahr.

 

20 lat w Polsce, 190 na świecie – J. Przyrowski

 

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia działalności w Polsce firmy Kuhn Maszyny Rolnicze, połączona z obchodami przypadającego w tym rok 190-lecia istnienia marki Kuhn.

 

Rynek ciągników ze spadkiem po żniwach – B.Sz

 

Sierpień zakończył się rejestracją 690 nowych ciągników rolniczych. To o 15% mniej niż w lipcu. Sprzedaż była również niższa o 12% od ubiegłorocznej – informuje monitorująca rynek rolniczy agencja Martin&Jacob.

 

Prawo dla rolnika – A. Moroz-Rutkowska

 

Rozmaitości z bakłażana – R. Chojnacka