Wrzesień
25
04:47
Imieniny:
Aureli, Kamila, Kleofasa
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

W aktualnym numerze:

W numerze 9/2017

Zmiany w rejestrze środków ochrony roślin – A. Czarnocka

Problemy producentów zbóż – B. Szyndel

Rozmowa z prezesem Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych Stanisławem Kacperczykiem

Profesjonalna uprawa zbóż – P. Kardasz

Prawidłowo wykonana uprawa w dużej mierze wpływa na efekt końcowy produkcji roślinnej. Niezależnie od tego, czy jest wykonywana w systemie orkowym, czy bez orki, zawsze należy wykonywać ją profesjonalnie. Nie wolno jej opóźniać, ani zbytnio upraszać. Zboża w płodozmianie należy prawidłowo umieścić, co zapewni im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.

Zarobić na pszenicy – P. Kardasz

Uprawiając pszenicę jakościową, można istotnie zwiększyć wpływy do budżetu gospodarstwa. Przed przystąpieniem do niej trzeba wybrać odpowiednią odmianę oraz zastanowić się nad technologią uprawy.

Pośrednia szkodliwość mszyc – G. Pruszyński

Mszyce są wektorami wielu chorób wirusowych roślin. Oznacza to, że przenoszą wirusy z jednej rośliny na drugą. Ten rodzaj szkodliwości nazywa się pośrednim.

Uniwersalne odchwaszczanie zbóż – A. Paradowski

Mianem uniwersalnego herbicydu do jesiennego odchwaszczania można określić preparat przeznaczony do stosowania we wszystkich gatunkach zbóż, który jest skuteczny w zwalczaniu miotły zbożowej i pewnej grupy chwastów dwuliściennych.

Jak rzepak tworzy plon? – W. Szczepaniak

Znajomość procesów formowania plonu zachodzących w roślinie pozwala na rozpoznanie faz krytycznych jego tworzenia, co warunkuje ich kontrolę poprzez dobór odpowiedniej technologii uprawy w konkretnych warunkach gospodarowania.

Żerują na młodym rzepaku – G. Pruszyński

Od początku jesiennej wegetacji rzepak ozimy może być atakowany przez wiele owadów szkodliwych. Do ważniejszych z nich należą pchełki ziemne i pchełka rzepakowa oraz śmietka kapuściana.

Jesienna ochrona rzepaku przed chorobami – M. Korbas, E. Jajor

Rzepak wymaga jesienią ochrony, ponieważ jest atakowany przez kilka ważnych patogenów, które już w początkowym okresie wzrostu dają się we znaki.

Nie ma plonu bez pełnej ochrony – S. Świtek

W minionym sezonie wiele plantacji rzepaku było bardzo silnie porażonych przez takie choroby grzybowe, jak zgnilizna twardzikowa, szara pleśń i czerń krzyżowa, co powodowało, że uzyskany  na nich plon nie przekraczał 1 t/ha. Bez właściwego doboru środków ochrony roślin i ich odpowiedniej aplikacji nie da się uzyskać satysfakcjonującej jego wielkości.

Kukurydza w Ostrzycach – T. Sakowicz

Dawid Referda z Ostrzyc (woj. lubuskie) w 25-hektarowym gospodarstwie uprawia pszenicę ozimą, pszenżyto ozime oraz kukurydzę z przeznaczeniem na kiszonkę dla bydła opasowego.

Droga do dobrej kiszonki – R. Warzecha

Kiszonka z kukurydzy jest, obok sianokiszonek, podstawową paszą objętościową i energetyczną do żywienia bydła mlecznego i opasowego oraz innych przeżuwaczy.

Skrobiowe czy jadalne? – T. Sakowicz

W liczącym ponad 140 ha gospodarstwie w Kolsku (woj. lubuskie) Przemysław Miś uprawia 10 ha ziemniaków. Wiele lat doświadczenia umożliwiło mu wypracowanie technologii ich uprawy zapewniającej uzyskiwanie dobrych plonów przy racjonalnych nakładach.

Horyzontalna czy wertykularna? – P. Kardasz

Wybór odpowiedniej technologii uprawy gleby ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania gospodarstwa. To od niej w dużej mierze zależy jego wynik finansowy. Dlatego trzeba się zastanowić, czy uprawiamy tradycyjnie – orka horyzontalna, czy stawiamy na nowe rozwiązania – orka wertykularna?

Wypadków jest mniej, ale problem nadal istnieje – B. Szyndel

Mimo że według danych statystycznych liczba wypadków z udziałem rolników z roku na rok maleje, to wciąż stanowią one poważny problem społeczny. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznej pracy i obsługi maszyn.

Czym zebrać i jak zakisić? – P. Grudnik

Warunkiem uzyskania wysokojakościowej kiszonki z kukurydzy jest sprawnie przeprowadzony zbiór w optymalnym terminie agrotechnicznym i właściwe zakiszenie zebranej masy.

Przed zbiorem ziemniaków – M. Gaworski

Główny sezon zbioru ziemniaków na ogół nie jest długi, obejmując dwa, trzy tygodnie września. Dlatego warto postawić na nowoczesne, odpowiednio dobrane kopaczki i kombajny, które jak co roku wymagają starannego przygotowania do sezonu.

Czym przygotować pole do siewu? – G. Borkowski

Idealny agregat przedsiewny powinien nadać glebie drobnogruzełkowatą strukturę na powierzchni i zagęścić ją poniżej głębokości siewu. Przyjrzeliśmy się, w jaki sposób temu zadaniu chcą sprostać trzej znani producenci

Wydajność orki zależy nie tylko od pługa – M. Zabost

Efektywność orki pod względem zwalczania chwastów i szkodników jest uwarunkowana właściwym wyregulowaniem pługa. Ważne są jednak nie tylko fitosanitarne, lecz również ekonomiczne aspekty orki.

Nowe prasy na nowy sezon – J. Przyrowski

Na lipcowej konferencji prasowej w Harsewinkel firma Claas zaprezentowała zmodernizowane prasy kostkujące i zwijające, które wejdą do eksploatacji w przyszłorocznym sezonie  żniwnym.

Podpatrzone w Kanadzie – M. Gaworski

W doświadczalnym gospodarstwie mlecznym Uniwersytetu British Columbia w Vancouver stosuje się oryginalną metodę zbioru i składowania siana uformowanego w małe kostki.

Premiery w Mikołajewicach – J. Przyrowski

W dolnośląskich Mikołajewicach marka New Holland wspólnie z autoryzowanym dilerem, firmą Agrohandel, zorganizowała dla dziennikarzy prasy rolniczej premierowy pokaz kombajnu CX6.80, przedstawiciela nowej serii maszyn żniwnych serii CX5 i CX6.

Warsztaty polowe John Deere – Jan Przyrowski

Na początku sierpnia firma John Deere Polska zorganizowała dla dziennikarzy prasy rolniczej warsztaty polowe, których celem było zademonstrowanie walorów eksploatacyjnych maszyn żniwnych z logo jelenia. Przy zbiorze pszenicy pracowały cztery kombajny i zmiennokomorowa prasa zwijająca.

Prawo dla rolnika – A. Moroz-Rutkowska

Soczyste gruszki – R. Chojnacka

loading...