Wypadki w gospodarstwach rolnych w 2013 roku

Z raportu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego za poprzedni rok wynika, że liczba wypadków obniżyła się o 2,6% w stosunku do 2012 roku. Nie bez znaczenia zatem wydają się prowadzone przez KRUS szkolenia, organizowane konkursy czy obecność na wszelkich imprezach związanych z rolnictwem i życiem na wsi.
W 4181 szkoleniach uczestniczyło 145400 rolników, ich dzieci i osób związanych ze środowiskiem wiejskim. Olimpiady i konkursy na temat wiedzy o BHP przyciągnęły dziesiątki tysięcy uczestników. Podczas dni otwartych w ODR-ach, targów, wystaw rolniczych, dożynek czy festynów można było odwiedzić punkty informacyjne Kasy. Przy tych okazjach przedstawiano także środki ochrony osobistej, odzież roboczą dla rolników, pokazy bezpiecznej pracy i udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach.
W 2013 roku 21093 zdarzenia, spośród 23374 zgłoszonych, uznano za wypadki przy pracy rolniczej w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. To 5,7% mniej niż w 2012 roku. Jednorazowe odszkodowania wypłacono za 15806 wypadki (4,4% mniej niż w rok wcześniej, 10,3% mniej niż 5 lat temu, około 60% mniej od momentu rozpoczęcia działalności prewencyjnej Kasy). Na tym samym poziomie co w roku 2012 pozostała ilość osób, u których orzeczono uszczerbek na zdrowiu. Ponad 50% wypadków należy do grupy „upadek osób”, wraz z grupami „pochwycenie i uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń” i „uderzenie, przygniecenie i pogryzienie przez zwierzęta” stanowią 75% wszystkich wypadków. Z roku na rok zmniejsza się liczba wypadków śmiertelnych. Jednak „pochwycenie, uderzenie i przygniecenie przez środek transportu w ruchu” to ciągle bardzo liczna grupa wypadków śmiertelnych.
Do najczęstszych przyczyn wypadków należą:
- zły stan nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych,
- bałagan w obejściu gospodarstwa oraz w pomieszczeniach produkcyjnych,
- brak odpowiednich przejść i dojść,
- nieużywanie ochron pracy (przede wszystkim brak lub noszenie nieodpowiedniego obuwia roboczego),
- reakcja zwierząt na nieznane bodźce i otoczenie (ból, strach, hałas, podejście do zwierzęcia bez uprzedzenia),
- niewłaściwy sposób operowania kończynami w strefie zagrożenia,
- niewłaściwe chwytanie i trzymanie narzędzi,
- nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych,
- brak poręczy i barierek,
- progi,
- niezabezpieczone otwory zrzutowe i kanały gnojowe.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.