Lipiec
14
23:37
Imieniny:
Kamili, Kamila, Marcelego
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Aktualności

Dni Pola CIECH Sarzyna

Dodane 15 czerwca 2018 o 14:09   Autor: Anna Skoczyńska - Hortpress
1

14 czerwca w Orłowie koło Nowego Dworu Gdańskiego (woj. pomorskie), polski producent środków ochrony roślin – CIECH Sarzyna – zorganizował Dni Pola. Podczas spotkania przedstawiciele firmy zaprezentowali klientom, dystrybutorom oraz przedstawicielom mediów z branży rolniczej uprawy zbóż z zastosowaniem produktów z szerokiego portfolio Spółki.

Ważnym punktem wydarzenia były warsztaty polowe prowadzone przez ekspertów CIECH Sarzyna oraz inż. Adama Paradowskiego z Instytutu Ochrony Roślin w Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu. Prowadzący przedstawili liczne rozwiązania herbicydowe i fungicydowe stosowane w uprawie pszenicy, jęczmienia czy żyta. Wśród nich m.in. nowości produktowe Spółki marki CHWASTOX przeznaczone do zwalczania chwastów dwuliściennych: CHWASTOX COMPLEX 260 EW – o działaniu systemicznym do zwalczania najczęściej występujących chwastów w uprawie pszenicy ozimej oraz na trawnikach, jak również CHWASTOX NOWY TRIO 390 SL – produktu w formie płynu do sporządzania roztworu wodnego, stosowanego nalistnie w uprawie zbóż oraz na rekreacyjnych obszarach trawiastych. Powstał w wyniku modyfikacji składu chemicznego znanego wcześniej środka Chwastox Trio 540 SL. Jedna z trzech zawartych w nim substancji czynnych – mekoprop (300 g) była w połowie izomerem nieak2tywnym biologicznie, a tym samym nie odpowiadała za skuteczność działania. W wyniku prac biochemicznych powstał nowy produkt – w pełni aktywny, o rozszerzonej rejestracji pod względem spektrum zwalczanych chwastów i gatunków uprawnych – poinformował Bartosz Waniorek, menadżer produktu CIECH Sarzyna.

W trakcie omawiania gamy dostępnych herbicydów inż. Adam Paradowski zwrócił uwagę słuchaczy na substancję czynną – MCPA, która występuje w serii produktów CHWASTOX. Ponieważ pod względem chemicznym jest to związek zawierający pochodne naturalnych substancji, które występują w chwastach, podczas ich zwalczania w uprawach nie wywołuje reakcji samoobronnych, czyli rośliny się nie uodparniają. Ponadto w ochronie rzepaku przed kiłą, efektywnie niszczy rosnące na polu objętym kwarantanną chwasty z rodziny kapustowatych, które mogą być potencjalnym źródłem infekcji w uprawie. W ocenie prelegenta, MCPA jest też skutecznym i niedrogim środkiem niszczącym samosiewy rzepaku w zbożach. Dodatkowym atutem jest nalistny sposób jego aplikacji w późniejszej fazie wzrostu chwastów (4–6 liści) oraz dobra mieszalność z innymi substancjami czynnymi, również sulfonylomocznikowymi.

3Z zakresu ochrony pszenicy ozimej przed chorobami pochodzenia grzybowego doradcy CIECH Sarzyna szczególnie polecali środek TARCZA ŁAN EXTRA 250 EW – o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego, z chwilą pojawienia się pierwszych objawów chorób, takich jak:. brunatna plamistość liści, mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna pszenicy, czerń krzyżowych, sucha zgnilizna kapustnych czy zgnilizna twardzikowa.

Ponadto uczestnicy spotkania mogli ocenić skuteczność działania nowych nawozów dolistnych dostępnych w ofercie CIECH Sarzyna – SARMIN maKSi, o bardzo dużej zawartości krzemu, oraz produktów z linii SARPLON, zawierających niezbędne dla roślin makro- i mikroelementy, które wpływają korzystnie na wielkość i jakość plonu m.in. zbóż, rzepaku, kukurydzy, i jednocześnie uzupełniają zabiegi fungicydowe.wykonywane w uprawie.

Wyjątkowymi gośćmi wydarzenia byli Anna i Grzegorz Bardowscy, uczestnicy programu „Rolnik Szuka Żony”, którzy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami z pracy we własnym gospodarstwie oraz brali aktywny udział w licznych konkursach zorganizowanych dla uczestników Dni Pola CIECH Sarzyna.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Lipiec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu