Marzec
20
03:51
Imieniny:
Joachima, Kiry, Maurycego
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Rynek

Ceny kukurydzy – rynek krajowy

Dodane 18 sierpnia 2014 o 12:39   Źródło: www.analizy.bgz.pl
kukurydza ziarno iw
(Fot. M. Kurantowicz-Gołuńska)

W ostatnich tygodniach ceny kukurydzy na świecie wyraźnie spadały, w Polsce zaś wzrosły. Wraz ze zbliżaniem się kukurydzianych żniw powinniśmy również u nas zobaczyć spadki cen ziarna, podaje BGŻ.

Światowy indeks cen kukurydzy obliczany przez Międzynarodową Radę Zbożową obniża się praktycznie nieprzerwanie od początku maja br. W tym czasie przeciętna cena obniżyła się aż o 17%. W samym tylko lipcu spadek wyniósł 7%. Taka sytuacja ma związek m.in. z pojawiającymi się coraz wyższymi prognozami zbiorów w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że powierzchnia upraw jest większa niż początkowo sądzono, a pogoda jak dotychczas sprzyjała rozwojowi roślin. W ostatnich tygodniach podwyższano również prognozy produkcji kukurydzy w UE oraz na Ukrainie.

Odmienne tendencje są jednak notowane na naszym rynku. W maju kukurydza drożała. W czerwcu ceny lekko spadły, ale od początku lipca znów dosyć wyraźnie rosły. W rezultacie w ostatnim tygodniu lipca na poziomie 760 zł/t były o 7% wyższe niż w pierwszym tygodniu maja i również o 7% niższe niż w tym samym tygodniu rok wcześniej. Warto wspomnieć, że światowa cena w relacji rocznej spadła o 12%.

Kukurydza opiera się również tendencjom cenowym obserwowanym na krajowym rynku pozostałych zbóż. Wg danych MRiRW pomiędzy ostatnim tygodniem czerwca, a ostatnim tygodniem lipca pszenica paszowa potaniała 17%, jęczmień paszowy i pszenżyto 22%. Kukurydza podrożała zaś o 6% i była aż o 21% droższa niż pszenica paszowa.

To normalne, że na kukurydzianym przednówku ceny są stosunkowo wysokie, zarówno w relacji do cen innych gatunków zbóż, jak i cen kukurydzy w innych częściach świata. W obrocie międzynarodowym jest bowiem dużo ziarna ze zbiorów na półkuli południowej. Jednak w bieżącym roku potencjał do spadków cen kukurydzy wydaje si ę większy niż zazwyczaj. Jeśli nic nadzwyczajnego nie wydarzy się, prawdopodobnie za 4–6 tygodni zobaczymy głębsze spadki cen kukurydzy.

Pytanie, które w chwili obecnej pozostaje wciąż otwarte, brzmi czy będą one na tyle duże, aby pociągnąć za sobą i tak już niewysokie ceny pszenicy. Według BGŻ, w chwili obecnej najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że ceny pszenicy w stosunku do cen z początku sierpnia jeszcze trochę spadną. Jeśli po okresie spadków zaczną wyraźniej rosnąć, spadki cen kukurydzy mogą je ponownie pociągnąć w dół. Jeśli jednak do tego czasu nie wzrosną, będą na tyle niskie, że prawdopodobnie nawet większe spadki cen kukurydzy już im nie zaszkodzą. Oczywiście wszystkie tego typu prognozy sporządzane w okresie żniw obarczone są bardzo wysoką niepewnością, dlatego trzeba je traktować z ostrożnością, na bieżąco śledzić informacje z rynku i odpowiednio korygować swoje oczekiwania

Ostatnio dodane:

Komentarze

Marzec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu