Styczeń
19
06:53
Imieniny:
Erwiny, Henryka, Mariusza
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Rynek

Ceny pszenicy na rynku krajowym (02.02.2015)

Dodane 9 lutego 2015 o 14:38   Źródło: www.analizy.bgz.pl
pszenica
(Fot. Fotolia)

Po raz pierwszy w tym sezonie ceny pszenicy konsumpcyjnej są wyższe (minimalnie) niż w analogicznym tygodniu w sezonie ubiegłym.

Jak wynika z danych MRiRW w przedostatnim tygodniu stycznia (18-25.01) przeciętna cena zakupu pszenicy konsumpcyjnej wraz z dostawą kształtowała się na poziomie 764 zł/t, podczas gdy rok temu cena wynosiła 763 zł/t. Jest to pierwszy tydzień w sezonie 2014/15, kiedy cena jest wyższa niż rok wcześniej. Od początku sezonu cena w relacji rocznej była o kilka lub kilkanaście procent niższa. Średnia arytmetyczna cena wyliczona z danych tygodniowych podawanych przez Ministerstwo od początku bieżącego sezonu wynosi 692 zł/t i jest o 8% niższa od analogicznej ceny z sezonu 2013/14 wynoszącej 752 zł/t. Spadek ten był naturalną konsekwencją dobrych światowych zbiorów zbóż, w tym rekordowych zbiorów pszenicy, oraz stosunkowo dużych zapasów początkowych. W rezultacie wg najnowszego raportu Międzynarodowej Rady Zbożowej na koniec sezonu 2014/15 relacja zapasów końcowych do zużycia w przypadku pszenicy może ukształtować się na poziomie 27,6% wobec 26,9% w sezonie 2013/14.

Wracając jednak do bieżącej sytuacji, ceny w pierwszej połowie stycznia 2015 r. wsparła sytuacja na rynkach międzynarodowych pszenicy oraz słaby kurs złotego. Po tym jak Rosja ogłosiła znaczne utrudnienia, a Ukraina zapowiedziała pewne ograniczenia w eksporcie pszenicy konsumpcyjnej, pojawił się nowy impuls prowzrostowy dla cen tego zboża w UE. Dodatkowo w tym samym kierunku działało osłabienie euro wobec dolara amerykańskiego oraz dodatkowo, w naszym przypadku, osłabienie złotego wobec euro.

Obecnie czynniki te tracą na znaczeniu i spadające ceny w innych częściach świata pociągają za sobą również spadki w UE i w nieco mniejszym stopniu również w Polsce. Prawdopodobnie dane za ostatni tydzień stycznia lub pierwszy tydzień lutego pokażą nieco niższe ceny na rynku krajowym. Rzadko kiedy zimą i na wiosnę ceny pszenicy w naszym kraju spadają. Jednakże zdaniem BGŻ w bieżącym sezonie większe niż zazwyczaj jest prawdopodobieństwo obniżek. Na tym etapie trudno jeszcze wyrokować o trendach cenowych na rynku krajowym w perspektywie kilku najbliższych miesięcy. Wciąż nie wiadomo jakie informacje, szczególnie dotyczące przezimowania, będą płynęły z najważniejszych obszarów uprawy na półkuli północnej. Jak pokazały ostatnie miesiące ważnym czynnikiem niepewności pozostaje również sytuacja polityczna i konkretne decyzje (np. dotyczące handlu zagranicznego) oraz zmiany kursów walutowych. Niemniej jednak, na razie informacje dotyczące przyszłego sezonu pozwalają oceniać jako dosyć duże prawdopodobieństwo spadku światowych zbiorów pszenicy. Od tego o ile będą niższe prognozowane zbiory, będzie w dużej mierze zależała sytuacja cenowa w perspektywie kilku miesięcy. Obecnie uczestnicy rynków terminowych oceniają, że w przyszłym sezonie ceny lekko wzrosną.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Styczeń, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu