Październik
11
01:05
Imieniny:
Krystyny, Maksa, Serafiny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Rynek

Ceny pszenicy na świecie i w UE

Dodane 17 sierpnia 2015 o 14:32   Źródło: „Agro Tydzień” BGŻ BNP Paribas
pszenica
(Fot. Fotolia)

Ceny pszenicy na świecie są obecnie znacznie niższe niż w tym samym okresie przed rokiem. Ceny w UE są natomiast porównywalne lub nawet nieco wyższe, co wynika ze znacznego osłabienia się unijnej waluty oraz wyraźnego spadku produkcji.

Światowy indeks cen pszenicy wyliczany przez Międzynarodową Radę Zbożową (MRZ) w tygodniu 3–7 sierpnia spadł do poziomu 174 pkt., najniższego od maja 2010 r. Indeks liczony jest na podstawie cen zanotowanych w 10 portach istotnych pod względem światowego eksportu pszenicy, w tym jednym z UE (Rouen we Francji), odzwierciedla więc realne ceny dostaw w danym dniu. Podana wartość oznacza, że ceny były o 74% wyższe niż 1 stycznia 2000 r.

Warto zauważyć, że w omawianym tygodniu światowe ceny pszenicy były o 22% niższe niż w tym samym okresie przed rokiem. Jednak jednocześnie ceny pszenicy w UE nie wykazują podobnego trendu spadkowego. Według najnowszych dostępnych danych KE, w przedostatnim tygodniu lipca przeciętna cena pszenicy w UE, wynosząca 172 euro/t, była o 3% wyższa niż rok wcześniej. Z kolei według notowań MRiRW pszenica konsumpcyjna w Polsce w ostatnim tygodniu lipca była przeciętnie o 1% tańsza niż przed rokiem. W pozostałych krajach unijnych ceny również były zbliżone do ubiegłorocznych. Pokazuje to, że spadki cen światowych na razie w bardzo niewielkim stopniu dotykają unijnych producentów.

Sytuacja w UE jest wyjątkowa z kilku przyczyn. Najważniejsze z nich to słabe euro oraz prognozy wyraźnego spadku produkcji w 2015 r. Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych czynników, to w przedostatnim tygodniu lipca br. za euro płacono 1,09 dol. amerykańskiego, podczas gdy w porównywalnym tygodniu w 2014 r. prawie 1,35. Oznacza to, że na przestrzeni roku unijna waluta straciła 19% wobec dolara. Innymi słowy, cena unijnej pszenicy wyrażona w dolarze obniżyła się na przestrzeni roku o około 16%, podczas gdy ta sama cena wyrażona w euro wzrosła o około 3%. Ujawnia to, w jaki sposób osłabianie się euro eliminuje spadki cen w UE wyrażone w miejscowej walucie (dotyczy to również złotego i ceny w Polsce).

W odniesieniu do drugiego czynnika MRZ oczekuje zbiorów pszenicy w UE w br. na poziomie 148,5 mln t (razem z durum), czyli o 4,9% mniej niż przed rokiem. Ogółem na świecie produkcja ma obniżyć się w znacznie mniejszym stopniu, bo o 1,5%. Gdyby zaś policzyć jedynie produkcję w pozostałych regionach świata (bez UE), wówczas spadek w stosunku do poprzedniego roku wynosi jedynie 0,5%. Pokazuje to, że w stosunku do ubiegłego roku pogorszenie zbiorów w UE jest znacznie wyraźniejsze niż przeciętnie na świecie.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Październik, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu