Czerwiec
23
19:10
Imieniny:
Albina, Wandy, Zenona
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Rynek

Ceny pszenicy

Dodane 10 grudnia 2015 o 11:17   Autor: analizy.bgzbnpparibas.pl
Pszenica ozima

Przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej w Polsce w listopadzie br., według danych MRiRW, wyniosła 687 zł/t i była 14 zł/t (2,0%) większa niż w październiku. Stosunkowo duże wzrosty (+31 zł/t) zanotowano w województwach centralnych i wschodnich, niewielkie w północnych i zachodnich (+10 zł/t), a najmniejsze w południowych (+5 zł/t). Bardzo interesująco przedstawia się natomiast porównanie tych cen w relacji rocznej. Otóż, przeciętnie w kraju pszenica konsumpcyjna w listopadzie tego roku była o 15 zł/t (2,2%) droższa niż w listopadzie 2014 r. Prawdopodobnie, przynajmniej częściowo, wyższa cena spowodowana jest przeciętnie lepszą jakością pszenicy zebranej w tym roku. Ciekawa jest jednak dynamika cen w rozkładzie regionalnym. W województwach południowych w analizowanym okresie pszenica konsumpcyjna podrożała aż o 54 zł/t. Jednocześnie w województwach północnych i zachodnich cena wzrosła jedynie o 7 zł/t, a w województwach centralnych i wschodnich obniżyła się o 10 zł/t.

Naszym zdaniem możliwe jest, że mniejsze znaczenie eksportu za pośrednictwem portów dla zagospodarowania krajowej podaży pszenicy w bieżącym sezonie, spowodowało zmniejszenie różnic w cenach pomiędzy południem a centrum i północą. W tej sytuacji podmioty z północy kraju mają mniejsze możliwości zbytu zbóż niż przed rokiem, a koszty transportu do portu nie determinuja˛ w takim stopniu jak rok temu ceny na bramie gospodarstwa. Być może na mniejszą w tym wypadku ujemną dynamikę cen w województwach wschodnich wpłynął również stosunkowo niewielki spadek zbiorów wobec spadku w innych regionach. Według wrześniowych szacunków GUS produkcja pszenicy w województwach lubelskim oraz warmińsko-mazurskim w 2015 r. była łącznie nawet o 5% wyższa niż rok wcześniej, a w całym makroregionie centralno-wschodnim obniżyła się jedynie o 1% wobec spadku przeciętnie w całym kraju o 6%. Jeśli obecnie dostępne szacunki produkcji pszenicy oraz innych zbóż w Polsce są zbliżne do rzeczywistych zbiorów, to można założyć, że przy zmniejszonej produkcji i zwiększonym zużyciu na pasze, eksport pszenicy z kraju ulegnie w bieżącym sezonie znacznemu obniżeniu wobec sezonu 2014/15. Wciąż jednak prawdopodobnie wyniesie około 1,8-2,4 mln t.

Biorąc pod uwagę wstępne dane Ministerstwa Finansów (za Sparks) oraz doniesienia Sparks o realizowanym eksporcie w portach, można oczekiwać, że w pierwszej połowie 2016 r. w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu eksport pszenicy może wynieść jeszcze 0,5-1,1 mln t. Jeśli będzie bliżej niższej z tych wartości, prawdopodobnie różnice cen pomiędzy południem i północą bardzo nie wzrosną. Jeśli zbliży się do wyższej granicy, wówczas będzie oznaczał konieczność sprowadzania większej ilości ziarna z większego obszaru i rozwarstwienie cen może wzrosnąć, choć wciąż będzie mniejsze niż przed rokiem.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Czerwiec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu