Marzec
18
00:19
Imieniny:
Aleksandryny, Józefa, Nicety
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Rynek

Ceny zbóż w okresie VIII-IX 2014 r.

Dodane 7 października 2014 o 10:55   Źródło: www.analizy.bgz.pl
heap grain wheat
(Fot. Fotolia)

W bieżącym roku w miesiącach o tradycyjnie największym skupie zbóż podstawowych, czyli w sierpniu i wrześniu, ceny większości gatunków były o kilka lub kilkanaście procent niższe niż przed rokiem. Wyjątkiem były żyto i owies, które były nieco droższe niż rok wcześniej. Najbardziej, bo o 18%, potaniał jęczmień paszowy. Pszenica konsumpcyjna była przeciętnie o około 5% tańsza.

W poprzednich pięciu sezonach ponad jedna trzecia całego skupu zbóż odbywała się w sierpniu i wrześniu, przy czym w dwóch sezonach ta relacja przekraczała nawet 40%. Ten okres w bieżącym sezonie mamy za sobą. Wg GUS skupiono w nim 2,76 mln t zbóż ogółem wobec 2,26 mln t w tym samym okresie przed rokiem, co oznacza przyrost o 22%.

Ceny skupu najważniejszych zbóż podstawowych w bieżącym roku tuż przed żniwami oraz w trakcie ich trwania spadły w stosunkowo niewielkim stopniu na tle innych lat. Jednak również w bieżącym roku ceny w końcówce sierpnia i we wrześniu nie rosły. Taki przebieg cen jest dosyć nietypowy, chociaż zdarza się w latach, kiedy światowe zbiory zbóż spodziewane są na wysokim poziomie. Z taką sytuacja mamy w obecnym sezonie.

W rezultacie wcześniejszych spadków (w sezonie 2013/14) oraz braku wzrostów po żniwach, przeciętne ceny ważniejszych gatunków zbóż podstawowych w okresie sierpień wrzesień 2014 r. były najczęściej o kilka lub kilkanaście procent niższe niż w tym samym okresie przed rokiem.

Najbardziej potaniał jęczmień przeznaczany na cele paszowe – w bieżącym roku w analizowanym okresie kosztował on przeciętnie 555 zł/t, podczas gdy przed rokiem 676 zł/t, co oznacza spadek ceny o 18%. Mocno potaniał również jęczmień konsumpcyjny (16%) oraz browarniany (9%). W dalszej kolejności o 10% potaniała pszenica paszowa. Ze względu na gorszą jakość pszenicy z tegorocznych zbiorów niż z ubiegłych, spadek cen pszenicy konsumpcyjnej był mniejszy i wyniósł 5%. O ile w okresie VIII–IX 2013 r. kosztowała ona 700 zł/t, to w bieżącym roku 664 zł/t. O 6% potaniało również pszenżyto.

Wyjątkiem wśród zbóż pod względem dynamiki cen były żyto i owies, które w sezonie 2014/15 jak na razie są droższe niż w sezonie ubiegłym. Prawdopodobnie zbiory tych zbóż były wyraźnie niższe niż przed rokiem, dodatkowo ich ceny w ubiegłym roku były niskie, a tendencje światowe mają nieco mniejszy wpływ na ich ceny. I tak, żyto konsumpcyjne w miesiącach sierpień, wrzesień 2014 r. było o 9% droższe niż rok wcześniej. Żyto paszowe podrożało o 6%, a owies paszowy o 4%. Jednak rekordzistą wzrostów jest owies konsumpcyjny, który był o 12% droższy niż w analogicznym okresie w roku 2013.

Ceny zbóż podstawowych w najbliższych tygodniach będą pod presją rosnącej podaży ziarna kukurydzy z tegorocznych zbiorów. Jeśli w tym okresie nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, czynnik ten, wraz ze spadkowymi tendencjami światowymi cen, spowodować może, że inaczej niż zazwyczaj o tej porze roku, zboża w Polsce nie będą drożały.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Marzec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu