Styczeń
27
17:56
Imieniny:
Anieli, Juliana, Przemysława
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Okopowe

Chwościk i inne choroby buraka

Dodane 26 czerwca 2018 o 08:20   Autor: Tekst i fot. dr hab. Jacek Piszczek, IOR-PIB, Poznań

Atakujące w fazie wzrostu i dojrzewania buraka patogeny chorobotwórcze mogą znacznie uszkodzić, a nawet zniszczyć ulistnienie roślin. Brak należytego nadzoru w tym okresie i popełnione błędy w ochronie plantacji mogą być przyczyną znaczących strat w plonie korzeni i cukru.

Narastającym od ponad dwudziestu lat problemem jest chwościk buraka. Wywołujący tę chorobę grzyb atakuje w Polsce coraz wcześniej, a plantacje wymagają coraz intensywniejszej ochrony. Pierwsze objawy choroby na terenach południowych pojawiają się już w drugiej dekadzie czerwca lub na początku lipca, w centralnych częściach Polski – w drugiej, trzeciej dekadzie lipca, a na północy kraju na początku sierpnia. Oczywiście nie jest to regułą i terminy te ulegają w poszczególnych latach zmianom, uzależnionym od panujących warunków atmosferycznych.
Chwościk buraka jest organizmem ciepłolubnym i wilgociolubnym. Najlepiej rozwija się przy wilgotności powyżej 90% (optimum 96%) i temperaturze powietrza 25–30°C w dzień i powyżej 15°C w nocy. Natomiast spadek temperatury poniżej 10°C powoduje wyraźne ograniczenie jego aktywności życiowej, a nawet jej zanik.

Strategia ochrony plantacji

Znajomość podstawowych danych na temat biologii grzyba jest bardzo pomocna w ustaleniu prawidłowej strategii ochrony plantacji przed tym patogenem. Przede wszystkim, znając termin pojawiania się choroby na danym terenie w ostatnich latach i obserwując przebieg warunków atmosferycznych, można z dosyć dużym prawdopodobieństwem określić czas pojawienia się choroby. Kilka dni z opadami deszczu i wysokimi temperaturami powietrza w tym okresie to niemal 100% pewności na pojawienie się pierwszych plamistości na liściach buraka po około 6, maksymalnie 10 dniach od ich wystąpienia. Jest to jednocześnie najlepszy moment na wykonanie zabiegu ochronnego.

Więcej o chorobach buraka można przeczytać w najnowszym numerze Agrotechniki

Ostatnio dodane:

Komentarze

Styczeń, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu