Lipiec
15
13:09
Imieniny:
Henryka, Igi, Włodzimierza
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Okopowe

Chwościk i inne choroby buraka

Dodane 26 czerwca 2018 o 08:20   Autor: Tekst i fot. dr hab. Jacek Piszczek, IOR-PIB, Poznań
buraki liście iw

Atakujące w fazie wzrostu i dojrzewania buraka patogeny chorobotwórcze mogą znacznie uszkodzić, a nawet zniszczyć ulistnienie roślin. Brak należytego nadzoru w tym okresie i popełnione błędy w ochronie plantacji mogą być przyczyną znaczących strat w plonie korzeni i cukru.

Narastającym od ponad dwudziestu lat problemem jest chwościk buraka. Wywołujący tę chorobę grzyb atakuje w Polsce coraz wcześniej, a plantacje wymagają coraz intensywniejszej ochrony. Pierwsze objawy choroby na terenach południowych pojawiają się już w drugiej dekadzie czerwca lub na początku lipca, w centralnych częściach Polski – w drugiej, trzeciej dekadzie lipca, a na północy kraju na początku sierpnia. Oczywiście nie jest to regułą i terminy te ulegają w poszczególnych latach zmianom, uzależnionym od panujących warunków atmosferycznych.
Chwościk buraka jest organizmem ciepłolubnym i wilgociolubnym. Najlepiej rozwija się przy wilgotności powyżej 90% (optimum 96%) i temperaturze powietrza 25–30°C w dzień i powyżej 15°C w nocy. Natomiast spadek temperatury poniżej 10°C powoduje wyraźne ograniczenie jego aktywności życiowej, a nawet jej zanik.

Strategia ochrony plantacji

Znajomość podstawowych danych na temat biologii grzyba jest bardzo pomocna w ustaleniu prawidłowej strategii ochrony plantacji przed tym patogenem. Przede wszystkim, znając termin pojawiania się choroby na danym terenie w ostatnich latach i obserwując przebieg warunków atmosferycznych, można z dosyć dużym prawdopodobieństwem określić czas pojawienia się choroby. Kilka dni z opadami deszczu i wysokimi temperaturami powietrza w tym okresie to niemal 100% pewności na pojawienie się pierwszych plamistości na liściach buraka po około 6, maksymalnie 10 dniach od ich wystąpienia. Jest to jednocześnie najlepszy moment na wykonanie zabiegu ochronnego.

Więcej o chorobach buraka można przeczytać w najnowszym numerze Agrotechniki

Ostatnio dodane:

Komentarze

Lipiec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu