Styczeń
21
16:18
Imieniny:
Agnieszki, Jarosława, Nory
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Okopowe

Chwościk i inne choroby buraka

Dodane 23 maja 2016 o 09:38   Autor: Tekst i fot. dr hab. Jacek Piszczek, prof. nadzw., IOR-PIB, TSD Toruń

Pisząc o najważniejszych obecnie chorobach buraka, można byłoby poprzestać na chwościku i zasadniczo nie popełniłoby się błędu. Jednak warto przy okazji zwrócić uwagę na to, jakie zmiany nastąpiły i czego możemy spodziewać się w przyszłości.

Niewątpliwie zniknął problem z chorobami zgorzeli siewek, które jeszcze w latach 80. stanowiły poważny problem. Z jednej strony rozwiązaniem stało się znacznie lepsze przygotowanie nasion do siewów. Są one nieomal w 100% wolne od grzyba Phoma betae, który był sprawcą jednego z typów zgorzeli (czarnej nóżki), z drugiej powodował drobne uszkodzenia, które były wrotami dla takich patogenów zgorzeli, jak Aphanomyces cochlioides. Drugim, znacznie ważniejszym czynnikiem stała się znacząca poprawa agrotechniki w gospodarstwach uprawiających buraki (również eliminacja plantatorów słabszych, niespełniających wymagań cukrowni) oraz przyspieszenie siewów. Ten ostatni z wymienionych czynników powoduje, że rozwój roślin pozwala im na osiągnięcie faz, w których nie są zagrożone przez patogeny zasiedlające gleby, nim ta nagrzeje się do stopnia umożliwiającego ich aktywność życiową.

Bakteryjna plamistość liści

W okresie zakrywania międzyrzędzi może wystąpić bakteryjna plamistość liści. Aby doszło do infekcji przez bakterie, liście muszą być uszkodzone (grad, żerowanie szkodników), gdyż tylko taką drogą bakterie mogą dostać się do rośliny. Plamistości te przypominają wyglądem plamistości powodowane przez chwościka lub brunatną plamistość. Jednak w tym przypadku nie stosuje się żadnej ochrony chemicznej. Choroba nie przenosi się z rośliny na roślinę, a jej objawy zanikają wraz ze zmianą pogody i rozwojem nowych liści.

Więcej o  chorobach buraków można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 5/2016

Ostatnio dodane:

Komentarze

Styczeń, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu