Czerwiec
21
01:40
Imieniny:
Pauliny, Sabiny, Tomasza
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Technika

CLAAS ustanawia nowy rekord świata

Dodane 7 sierpnia 2018 o 11:30   Źródło: mat. prasowy Claas
332964_26

W miejscowości Greeley w stanie Kolorado w USA Claas ustanowił swoją kosiarką z kondycjonerem Disco 1100 RC nowy rekord świata w wydajności koszenia w ciągu ośmiu godzin. W tym czasie maszyna skosiła 141,1 ha lucerny przy średniej wydajności kondycjonera walcowego 5,24 t suchej masy na hektar, bijąc dotychczasowy rekord o ponad 40 ha.

Parę minut po dwunastej 1 lipca 2018 roku Tate Mesbergen z firmy Mesbergen Farms zasiadł za kierownicą ciągnika Axion 880 zagregatowanego z kosiarką Disco 1100 RC. Dokładnie 8 godzin później wysiadł z kabiny ciągnika jako nowy rekordzista świata. Wspierający go zespół oraz niezależni obserwatorzy mogą zaświadczyć, że Tate skosił łącznie 141,1 hektara na czterech różnych polach. W ten sposób pobił dotychczasowy rekord świata o ponad 40,5 ha.

Przy maksymalnej prędkości 30 km/h na polu i ponad 50 km/h na drogach pomiędzy polami Tate kosił podczas swojego rekordowego wyczynu średnio 17,6 ha na godzinę. – Nie wszystkie pola są położone blisko siebie, dlatego szybkie składanie zespołu tnącego do transportu i sprawne przemieszczanie się po drogach stanowiły prawdziwe wyzwanie – wyjaśnia Tate.

Dzień przed próbą przeszła burza i spadło 12,7 mm deszczu na metr kwadratowy. Dlatego podłoże, zwłaszcza na pierwszym polu, było znacznie bardziej wilgotne niż zazwyczaj. Start próby pobicia rekordu opóźnił się o parę godzin. Podczas swojego wyczynu Tate miał również dwie nieplanowane przerwy techniczne. Pierwsza miała miejsce w drodze z pierwszego pola na drugie. – Na pierwszym polu natrafiłem na kawałek betonu i musiałem sprawdzić, czy kosiarka nie uległa uszkodzeniu – wyjaśnia Tate. Krótka kontrola wykazała, że nic się nie stało. Ani jeden nóż nie wymagał wymiany. W czasie drugiej przerwy, przed wyjechaniem na drogę do ostatniego pola, Tate musiał sprawdzić, czy kosiarka DISCO jest prawidłowo złożona.

Poprzedni rekord świata został ustanowiony w trawie, a nie lucernie, i stosowana była wówczas kosiarka bez kondycjonera. Było to więc zdecydowanie łatwiejsze zadanie. Kosiarka Disco 1100 RC jest wyposażona w kondycjoner z dwoma zazębiającymi się poliuretanowymi walcami w kształcie litery V. Walce zgniatają twarde łodygi, a jednocześnie nie uszkadzają wartościowych liści. Pozwala to zredukować czas suszenia i gwarantuje maksymalną wartość odżywczą paszy dzięki zachowaniu liści roślin. Zastosowanie kondycjonera zwiększa zapotrzebowanie mocy kosiarki. Tate nie pozwolił jednak, by spowodowało to zwolnienie tempa. Podczas swojego wyczynu Tate kosił z wydajnością 5,24 t suchej masy na hektar. Claas prześle wszystkie niezbędne dokumenty do firmy Guinness, aby rekord świata mógł zostać oficjalne potwierdzony.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Czerwiec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu