Maj
20
00:20
Imieniny:
Jana, Moniki, Wiktora
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Zboża

Czas na siew ozimin

Dodane 26 września 2016 o 09:22   Autor: Mgr inż. Tomasz Sakowicz, Uniwersytet Przyrodniczy, Poznań
pszenica ozima (widoczne samosiewy rzepaku) (448x278)

Zbliża się jesień, a wraz z nią czas siewu ozimin. Prawidłowe jego wykonanie w znacznej mierze decyduje o wielkości i jakości uzyskanego plonu.

Udaliśmy się do gospodarstwa Stanisława Wojciechowicza z Podlegórza (gmina Trzebiechów, woj. lubuskie), aby porozmawiać o przygotowaniach do siewu zbóż. Liczące 100 ha gospodarstwo zajmuje się wyłącznie produkcją roślinną. Uprawiane są: rzepak, zboża ozime, jęczmień jary, łubin oraz niewielkie ilości gorczycy. Ziemie w gospodarstwie są zróżnicowane, od IIIa do VI klasy, przy czym najwięcej jest lepszych – III i IV. W strukturze zasiewów dominują zboża ozime: pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto. Całość gospodarstwa jest prowadzona w tradycyjnej technologii uprawy. – Nie stosuję uproszczeń w uprawie, ponieważ powodują spadek plonów i problemy z ochroną roślin – mówi rolnik.

Zadbać o odczyn gleby

Od dawna wiadomo, że kontrolowanie pH gleby jest konieczne, jeśli chcemy uzyskać dobre plony. Bez uregulowania odczynu gleby stosowane nawozy nie przynoszą oczekiwanych efektów, przez co tracimy pieniądze. W gospodarstwie pana Stanisława w celu utrzymania pH w granicach 6–6,5 co 3–4 lata wykonuje się analizy glebowe i na ich podstawie ustala potrzebne dawki nawozów wapniowych. Do odkwaszania gleby jest stosowane wapno magnezowe, wysiewane po zbiorze plonu na ściernisko. Co roku wapnowana jest część pól. Wapnowanie jest tak planowane, aby przypadało na stanowiska pod zboża, nigdy pod rzepak. Jest wtedy zbyt mało czasu, dodatkowo zabieg mógłby zakłócić wschody i zaburzyć pobieranie niektórych składników pokarmowych z gleby, takich jak fosfor i mikroelementy. Po wysianiu nawozu wapniowego wykonywana jest podorywka agregatem ścierniskowym, której zadaniem jest wymieszanie wapna z wierzchnią warstwą gleby. Celem późniejszej orki jest wymieszanie wierzchniej zasobnej w wapń warstwy z głębszymi warstwami profilu glebowego. Odkwaszanie wymaga czasu, dlatego wapno należy zastosować jak najszybciej po zbiorze roślin.

Więcej o siewie ozimin można przeczytać w najnowszym numerze Agrotechniki  9/2016

Ostatnio dodane:

Komentarze

Maj, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu