Październik
11
01:05
Imieniny:
Krystyny, Maksa, Serafiny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Rynek

Czeska jakość na polskim talerzu

Dodane 14 września 2015 o 11:46   Źródło: ijhar-s.gov.pl
IJHARS

W III kwartale 2015 r. laboratoria Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziły jakość handlową produktów pochodzących z państw UE oraz państw trzecich. Analizy laboratoryjne przeprowadzono w próbkach pobranych m.in. z 14 partii produktów pochodzących z Czech, pobranych przez inspektorów Inspekcji Handlowej.

Kontrola parametrów fizykochemicznych wykazała nieprawidłowości w 5 spośród nich (35,7%):

w 3 produktach (21,4%) wykazano obecność niedeklarowanego w oznakowaniu składnika: • karagenu w szynce praskiej, który poprzez wiązanie wody w produkcie zwiększa jej masę, beznsoesanu sodu (substancji konserwującej) w bio jogurcie naturalnym, którego nie umieszczono w wykazie składników na etykiecie, surowca drobiowego w pasztecie wieprzowym, co wprowadza konsumenta w błąd co do rodzaju produktu; w 2 produktach (14,3%) na etykiecie zamieszczono informacje sprzeczne  z wynikami badań laboratoryjnych: • zaniżoną zawartość truskawek w musli bezglutenowym z truskawkami i migdałami, zawyżoną zawartość ekstraktu brzeczki w piwie ciemny porter, co wpływa na jego smak i zapach.

Kontrola znakowania wykazała, że najwięcej nieprawidłowości dotyczy nazwy produktu:

  • grubo mielony pasztet z kawałkami wątróbki od mistrza rzeźnika – brak informacji o rodzaju zastosowanego mięsa (tj. wieprzowe),
  • pasztet wieprzowy z żurawiną, w produkcji którego nie użyto żurawiny,
  • ciemny porter 24% ekstrakt PRIMATOR – brak na etykiecie nazwy „piwo” oraz wyeksponowanie na froncie opakowania procentowej zawartości ekstraktu, co może sugerować, iż ta wartość odnosi się do alkoholu.

W przypadku 2 badanych artykułów producenci nie wywiązali się z obowiązku podawania informacji w języku polskim, co utrudnia polskiemu konsumentowi odczytanie informacji o produkcie.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami kontrole produktów sprowadzanych z zagranicy będą kontynuowane. Jak zapewnił Stanisław Kowalczyk, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych: – System kontroli żywności w Polsce funkcjonuje sprawnie, zgodnie ze wszystkimi przepisami unijnymi i krajowymi.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Październik, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu