Listopad
12
09:16
Imieniny:
Konrada, Renaty, Witolda
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Relacje

Dni Pola UTU

Dodane 3 listopada 2014 o 15:38   Autor: Remigiusz Waligóra
15 października 2014 r. w Gospodarstwie Rolnym w Urbanowie Thibault i Monika Perrier zorganizowali spotkanie dotyczące UTU, czyli uproszczonej techniki uprawy. (Fot. R. Waligóra)

15 października 2014 r. w Gospodarstwie Rolnym w Urbanowie Thibault i Monika Perrier zorganizowali spotkanie dotyczące UTU, czyli uproszczonej techniki uprawy.

UTU to uprawa płytka, mająca na celu częściowe wymieszanie resztek pożniwnych międzyplonów składających się z mieszanek międzygatunkowych z glebą.

– Za sprawą UTU znacznie ogranicza się liczbę przejazdów ciągnika, co przekłada się na niższe koszty, chociażby za sprawą niższego zużycia paliwa. Stosując te metodę uprawy, trzeba jednak dużo więcej myśleć, co wynika z konieczności zwrócenia uwagi na agronomię – mówił podczas spotkania Thibault Perrier.

Oszczędności w uprawie wynikają z mniejszej liczby przejazdów zestawem uprawowym i wyeliminowania pługa. Spółdzielnia, w której odbyło się spotkanie, gospodaruje na 850 ha, na których uprawia kukurydzę, rzepak, buraki i zboża.

– Od 8 lat stosujemy uprawę bezorkową. Zastosowaliśmy technologię Duro France, która przynosi oszczędności. Wykorzystując do uprawy agregate Compil zużywamy 6 l/ha paliwa, a tradycyjny zrywacz ścierniska potrzebował 12 l –  mówił Michał Szymański, prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Urbanowie.

Jak mówił podczas spotkania Thibault Perrier, międzyplony mają wady i zalety. Do zalet należą: wyższa temperatura gleby, porowatość gleby, ograniczenia zaskorupienia, wzbogacenie mikroflory gleby za sprawą większej zawartości materii organicznej, ograniczające jednocześnie erozję. Do istotnych wad zalicza się: utrudnienie siewu, większe ryzyko chorób, np. fuzarioz czy kiły rzepaku, oraz większą presję szkodników, takich jak: omacnica prosowianka, ślimaki, myszy czy dziki.

– Wolę zwalczać ślimaki i mieć więcej substancji organicznej; wolę mieć więcej szkód spowodowanych przez myszy, ale za to lepszy mulcz; wolę mieć mniejszą opłacalność niektórych upraw w danym roku, ale korzystniejszą  średnią z 4 lat płodozmianu. Koszty ponoszone na 1 ha upraw będą niższe niż przy technologii tradycyjnej – przekonywał Thibault.

Adam Zych udowadniał na podstawie wyników doświadczeń przeprowadzonych na pszenicy ozimej, że można zmniejszyć normy siewu bez uszczerbku plonu. Doświadczenie wykonano z normą siewu: 75 kg/ha obsada 132 szt./m2, 125 kg/ha obsada 220 szt./m2(standard) i 175 kg/ha obsada 308 szt./m2.

– Plon, zarówno poletkowy, jak i zebrany z pola kombajnem, przy normie siewu 75 i 175 kg/ha był taki sam – 9,2 t/ha, a przy normie 125 kg/ha – 9 t/ha. Liczba kłosów uzyskana przy skrajnych normach siewu była zbliżona. Rzadszy łan lepiej się krzewi i wykształca podobną liczbę kłosów – przekonywał Adam Zych.

Dzięki dotrzymaniu terminu i głębokości siewu, pszenica ma bardzo duże możliwości krzewienia. Za sprawą parametrów plonu – liczba kłosów/m2, liczba ziaren/kłos czy MTZ możliwe jest obniżenie normy siewu bez uszczerbku na plonie, a z dużym ograniczeniem kosztów kwalifikowanego materiału siewnego.

W trakcie prezentacji polowej można było zobaczyć w Urbanowie mieszankę międzyplonu po pszenicy, pozostawioną do uprawy pod buraki. W mieszance przygotowano profil glebowy, aby sprawdzić głębokość systemu korzeniowego oraz aktywność dżdżownic. Odbyła się także prezentacja pól rzepaku w tradycyjnej uprawie orkowej, uproszczonej bez orki i bezpośredniej w ściernisku (strip-till) oraz pokazy siewu zbóż po rzepaku i kukurydzy.

Błąd galerii:
Brak galerii o podanym ID 1 lub nie utworzono jeszcze w niej albumów.

Fot. R. Waligóra

Ostatnio dodane:

Komentarze

Listopad, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu