Dochodowy rzepak

W Ostrowie (woj. świętokrzyskie, gm. Chęciny), położonym w dolinie rzeki Nidy, odwiedziliśmy gospodarstwo, w którym tradycje rolnicze po swoim ojcu kontynuuje Jacek Żądecki wraz z synem Pawłem.
Na blisko 80 ha największy udział w strukturze zasiewów mają rośliny uprawiane na potrzeby hodowli trzody chlewnej – na około 30 ha jest uprawiane pszenżyto ozime, na nieco ponad 20 ha – mieszanka strączkowo-zbożowa (groch–jęczmień), na blisko 6 ha – groch.
– Obecnie najbardziej dochodową rośliną jest rzepak, uprawiany na 20–25 ha. W gospodarstwie przeważają gleby klasy IVb i V, niewielki jest udział gleb III klasy. Stan gleb jest kontrolowany co dwa lata.
– Badania stanu gleb pozwalają nam nie tylko właściwie skonstruować plan nawozowy, ale również determinują późniejsze zabiegi wapnowania – wyjaśnia rolnik. Regulacja odczynu jest przeprowadzana co trzy lata wapnem dolomitowym z Trzuskawicy, aplikowanym w sezonie poprzedzającym siew rzepaku. Jest to związane ze strategią nawożenia, w którą wkomponowano rozlewanie gnojowicy, przefermentowanej i zaszczepionej aktywatorem (40 m3/ha). W gospodarstwie Żądeckich pola trzeba również chronić przed erozyją.
O rzepaku można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 2/2016 str. 43
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.