Luty
15
09:29
Imieniny:
Arnolda, Jowity, Georginy
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Relacje

Ekologiczna konferencja

Dodane 23 października 2015 o 10:00   Autor: Remigiusz Waligóra
otwierajace
Uczestnicy konferencji podczas lustracji pól w powiecie obornickim (Fot. R. Waligóra)

W Mrowinie 8 października Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu zorganizował konferencję naukową Rolnictwo ekologiczne – stan obecny i perspektywy rozwoju.

Drugiego dnia spotkania odbyła się sesja terenowa, podczas której dr Sławomir Łach przedstawił temat Uzyskiwanie wysokich plonów przy ograniczeniu kosztów ponoszonych na uprawę. Rolnik ten od wielu lat stosuje UGmax – to preparat z listy produktów dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Po części wykładowej uczestnicy konferencji udali się na lustrację pól, na których prowadzone były doświadczenia. Znajdują się one w powiecie obornickim, w miejscowości Wargowo. Gospodarstwo prowadzone jest na 22 ha, na których obowiązuje następująca struktura zasiewów: rzepak ozimy (6–9 ha), pszenica ozima (6–8 ha), buraki cukrowe (3–4 ha), soja (2–3 ha). Swoje doświadczenia z użyźniaczem glebowym Sławomir Łach rozpoczął kilkanaście lat temu.

W latach 2003–2010 nie trzeba było stosować nawożenia fosforowo-potasowego. Poziom zasobności dla wybranego pola w maju 2003 r. wynosił 16,6 mg/100 g gleby, ale już w kwietniu 2010 r. – 10,3 mg/100 g. Można założyć, że 10 mg odpowiada 300 kg czystego składnika, a spadek o 6,3 mg/100 g gleby oznaczał ubytek 189 kg potasu (oprócz tego, co zostało wyniesione wraz z plonem).

– Skutkiem doświadczeń jest wzrost i uzyskanie stabilności plonowania przy jednoczesnym łagodniejszym znoszeniu suszy i okresów nadmiarów wilgoci. Nastąpiła poprawa rozkładu resztek pożniwnych, poprawniej działały pestycydy i nawozy dolistne. Obniżyłem koszty uprawy. Uzyskałem stabilizację odczynu i zawartości składników pokarmowych. Nastąpił także wzrost intensywności kiełkowania nasion, ale i chwastów – mówił podczas spotkania rolnik.

Stefan Troka z firmy Bogdan przedstawił zaś wiele innych wyników badań, które prowadzone były na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy albo w IHAR Radzików w oddziale w Boninie. Wyniki doświadczeń z Bonina dotyczyły wielkości porażenia chorobami bulw ziemniaka (mokra i sucha zgnilizna, zaraza ziemniaka) po czterech tygodniach przechowywania wskutek zastosowania różnych wariantów doświadczenia. Bydgoskie doświadczenia dotyczyły zawartości wody w glebie, a poznańskie – wpływu UGmaxa na plonowanie roślin w latach 2005–2011.

R. Waligóra


 

W Mrowinie 8 października Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu zorganizował konferencję naukową pt. Rolnictwo ekologiczne – stan obecny i perspektywy rozwoju.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Luty, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

Brak wydarzeń w wybranym dniu