Luty
14
22:12
Imieniny:
Liliany, Walentyny, Walentego
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Relacje

Forum nasienne w Minikowie

Dodane 24 lutego 2015 o 15:29   Autor: Remigiusz Waligóra
forum Nasienne, minikowo
Forum Nasienne zorganizowane zostało przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (Fot. R. Waligóra)

16 lutego w Minikowie oraz 24 lutego w Zarzeczewie odbyły się po raz kolejny Fora Nasienne zorganizowane przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Kluczowym elementem spotkania było przedstawienie nowości odmianowych, a także wyników doświadczeń PDOiR zbóż i roślin bobowatych przez Barbarę Mizdalską, dyrektor SDOO w Chrząstowie. Ponieważ komisja ds. rejestracji zbóż ozimych jeszcze się nie odbyła, to prelegentka skupiła się w swym wystąpieniu na nowych odmianach ozimych zarejestrowanych w 2014 r. Ponadto, przedstawiła listy odmian zalecanych dla woj. kujawsko-pomorskiego w 2015 r. Tym razem na liście znalazło się na niej 5 odmian pszenicy jarej: z grupy A – Arabella, KWS Torridon, Kandela, Tybalt oraz z grupy B – Harenda.

Spośród odmian jęczmienia jarego rekomendowane do uprawy w woj. kujawsko-pomorskim są: Basic, Ella, KWS Olof, Soldo, Penguin, KWS Atrika, spośród owsa: Arden, Bingo, Zuch a spośród nieoplewionych – Nagus i Siwek. Na LOZ pszenżyta jarego znalazły się odmiany Dublet, Milewo i Mazur.

Pszenice ozime, które znajdują się na LOZ z grupy A to: Arkadia, Bamberka, Linus, Praktik, Speedway i Sailor, a z grupy B – Julius, KWS Ozon, Mulan i Fakir.

Odmiany pszenżyta ozimego zalecane do uprawy w tym województwie to: Borowik, Fredro, Twingo, Pigmej, Pizarro i Tomko, a żyta ozimego to: Dańkowskie Amber, Horyzo, Stanko oraz mieszańcowe SU Satellit, Palazzo i SU Stakkato. Na LOZ jęczmienia ozimego znalazły się: Antonella, Lomerit, Souleyka, Titus oraz KWS Meridian. Beata Kaliska z SDOO Chrząstowo omówiła natomiast o wyniki doświadczeń roślin bobowatych (nomenklatura ustawowa), czyli strączkowych. W doświadczeniu z soją, która cieszy się dużą popularnością wzięły udział następujące odmiany: w pierwszej grupie wczesności – Aldana, Augusta, Annushka, w drugiej grupie wczesności – Lissabon, Mavka, Merlin, Simona, oraz w najpóźniejszej grupie – Atlanta i Aligator.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Luty, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

Brak wydarzeń w wybranym dniu