Styczeń
19
06:29
Imieniny:
Erwiny, Henryka, Mariusza
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Aktualności

Gospodarcze Otwarcie Roku w KIG

Dodane 15 stycznia 2015 o 14:41   Źródło: minrol.gov.pl
logo_ministerstwa

Gospodarcze Otwarcie Roku to coroczna konferencja, podczas której czołowi polscy politycy, przedsiębiorcy i eksperci z sektora finansowego rozmawiają o prognozach, zagrożeniach oraz szansach gospodarczych dla Polski, Europy i świata w nadchodzącym roku.

W trakcie debaty głos zabrał również minister rolnictwa i rozwoju wsi. Marek Sawicki swoje wystąpienie rozpoczął jednak od podsumowania 2014 roku.

 – Musimy pamiętać, że zeszły rok był rokiem szczególnym, w którym mieliśmy do czynienia z ogromnymi zawirowaniami związanymi z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, konfliktem rosyjsko – ukraińskim oraz sankcjami nałożonymi przez Moskwę, najpierw na Polskę, a potem na całą Unię Europejską. To wszystko miało ogromny wpływ na całą polską gospodarkę. Jednocześnie był to rok szczególnie hojny jeżeli chodzi warunki atmosferyczne. W zeszłym roku produkcja rolna w kraju wzrosła o 15%. Jest to skala, która w ostatnim 25-leciu nigdy nie miała miejsca. Na osłabiony i zdestabilizowany rynek nałożyła się ogromna produkcja, a na wielu rynkach rolnych doszło do ogromnego załamania cen surowców –  powiedział Marek Sawicki.

Mimo to wyniki salda handlu zagranicznego za 11 miesięcy 2014 roku wypadają bardzo optymistycznie i można je porównać do rekordowego 2013 roku.

Jeśli chodzi o wartość całego polskiego eksportu to jest to ok. 155 miliardów euro. Z tego eksport produktów rolno-spożywczych to 19,6 miliarda. To około 13%, a  więc jest to trzecia pozycja w polskiej gospodarce jeżeli chodzi o wartość eksportu. Co więcej, ogólne saldo handlu zagranicznego odnotowuje po 11 miesiącach deficyt na poziomie 1,7 mld euro, podczas gdy rolnictwo ma w tym samym czasie dodatni bilans na poziomie 6,1 mld euro. Jest zatem dźwignią polskiej gospodarki, a nie problemem, jak mówiliśmy 10 czy 15 lat temu – podkreślił minister rolnictwa.

Marek Sawicki, podobnie jak pozostali uczestnicy Gospodarczego Otwarcia Roku, odniósł się także do oczekiwań i planów ministerstwa rolnictwa na 2015 rok.

Co będzie potrzebne i konieczne w 2015 roku i kolejnych latach? Jeżeli zakłady przetwórcze oraz rolnicy nie zdecydują się na konsolidację produkcji, to oczekuję przynajmniej konsolidacji w zakresie budowy wspólnych podmiotów sprzedażowych lub wspólnych ofert produktowych. Nie może być tak, że w Algierii, gdzie w zeszłym roku nasz eksport wzrósł o 100%, sprzedajemy mleko o 30%-35% taniej niż Francuzi. Nie może być tak, że na otwarty w marcu rynek chiński sprzedajemy produkty mleczarskie o 20-25% taniej niż Niemcy, Holendrzy czy Duńczycy. A dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że 150 podmiotów w przemyśle mleczarskim konkuruje ze sobą o odbiorcę i w kraju, i za granicą – podsumował minister rolnictwa.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Styczeń, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu