Listopad
13
05:30
Imieniny:
Arkadii, Krystyna, Stanisławy
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Zboża

Jak plonowała kukurydza?

Dodane 22 października 2015 o 11:23   Autor: Remigiusz Waligóra
Fot. R. Waligóra

Susza i wysokie temperatury najbardziej zaszkodziły kukurydzy na ziarno. Wielokrotnie w celu podratowania bazy paszowej dla bydła rośliny zamiast na ziarno zostały zebrane na kiszonkę.

Kukurydza zbierana na ziarno najsilniej zareagowała na niedobory wody oraz wysokie temperatury, które wystąpiły podczas kwitnienia. Niekorzystny przebieg pogody spowodował, że każdy błąd agrotechniczny dodatkowo potęgował spadki plonowania. Kukurydza najgorzej plonowała na słabych ziemiach oraz tam, gdzie dodatkowo występowały wysokie temperatury.

Jest gorzej niż źle! Plon kukurydzy na Lubelszczyźnie na najlepszych polach, tych zasobnych w wodę, wynosi 3–5 t/ha wilgotnego ziarna. Na najsłabszych stanowiskach wynik jest zaś jeszcze gorszy. Długość kolb to maksymalnie 12 cm, przy czym zaziarnienie występuje jedynie na połowie powierzchni. W rejonie Białej Podlaskiej średni poziom strat wynosi 50–60%. Natomiast na Podkarpaciu, gdzie znajdują się gleby IIV klasy, straty są mniejsze, ale susza i wysokie temperatury wpłynęły na dużo niższe plony, o 20–25% – mówi dr Piotr Pszczółkowski, Inspektor Oceny Odmian w województwach lubelskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Więcej o plonach kukurydzy na ziarno piszemy z listopadowym numerze „Agrotechniki”.

R. Waligóra


 

Susza i wysokie temperatury najbardziej zaszkodziły kukurydzy na ziarno. Wielokrotnie w celu podratowania bazy paszowej dla bydła rośliny zamiast na ziarno zostały zebrane na kiszonkę. Więcej: TUTAJ

Ostatnio dodane:

Komentarze

Listopad, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu