Marzec
20
02:47
Imieniny:
Joachima, Kiry, Maurycego
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Zboża

Jak plonuje pszenica ozima?

Dodane 3 grudnia 2014 o 10:50   Autor: Remigiusz Waligóra   Źródło: Agrotechnika 12/2014
pszenica (448x299) iw
Można się spodziewać, że w najbliższych latach coraz więcej odmian mieszańcowych pszenicy ozimej będzie dostępne na rynku polskim (Fot. R. Waligóra)

Dla jednych rekord plonowania pszenicy ozimej wynosi 11–12 t/ha, dla innych 7–8 t/ha. Pojęcie „rewelacyjnego plonu” również jest różnie definiowane.

Postanowiliśmy sprawdzić, jakie plony pszenicy ozimej mieszańcowej uzyskał Wiesław Domański gospodarujący w miejscowości Malewo (woj. łódzkie). Rolnik uprawia gleby od klasy III a do IV b, gdzie placowo występują piaski. Jak sam zaznaczył, prowadzi uprawę nieco hobbystycznie, ponieważ uprawia zaledwie 3 ha. Corocznie obsiewa areał jednym gatunkiem i dokładnie liczy koszty produkcji.

– Staram się nie uprawiać pszenicy w monokulturze, dlatego łamaczem płodozmianu jest rzepak, sporadycznie zboże jare. Pierwszy raz do uprawy pszenicy hybrydowej podszedłem z pełnym zestawem zabiegów agrotechnicznych, nie oszczędzając na żadnym etapie, gdyż uważałem, że nie da się oszukać gleby i roślin. W tym sezonie zasiałem pszenicę ozimą mieszańcowa po hybrydowym rzepaku ozimym. Być może w przyszłym roku zasieję jęczmień ozimy, oczywiście hybrydowy. Wybieram mieszańce z prostej przyczyny – dają większy plon – wyjaśnia Wiesław Domański.

Po pierwszym doświadczeniu z pszenicą hybrydową pan Wiesław uświadomił sobie, że trzeba patrzeć na ceny zbytu i w tym kontekście dopasowywać koszty, aby nie były zbyt wysokie. Jeżeli nie zapowiadają się wysokie ceny na ziarno, to trzeba szukać oszczędności. W tym roku rolnik po raz pierwszy od lat nie zastosował wapna. Jeden rok przerwy nie powinien obniżyć plonów. Być może kolejnym etapem oszczędności jest baczna obserwacja zagrożenia chorobami i szukanie oszczędności w fungicydach. Wnikliwa lustracja pola umożliwi rezygnację z jednego zabiegu.

Więcej na ten temat można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 12/2014 str. 24

Ostatnio dodane:

Komentarze

Marzec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu