Kwiecień
04
13:21
Imieniny:
Benedykta, Izodory, Wacławy
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Nawożenie

Jesienne dokarmianie rzepaku

Dodane 4 sierpnia 2015 o 15:02   Autor: dr inż. Witold Szczepaniak, Uniwersytet Przyrodniczy, Poznań   Źródło: Agrotechnika 8/2015
Klasyczne objawy niedoboru azotu (Fot. W. Szczepaniak)

Duże potrzeby pokarmowe rzepaku sprawiają, że prawidłowa strategia jego nawożenia nie powinna sprowadzać się wyłącznie do doglebowego stosowaniu nawozów. Równie ważne jest dokarmianie roślin przez liście, które poprawia stan ich odżywienia zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni.

Zastosowane składniki przyczyniają się do zwiększenia aktywności fizjologicznej rośliny, skutkującego m.in. lepszym rozwojem systemu korzeniowego, co z kolei przyczynia się do zwiększenia pobierania składników z gleby. Zatem dokarmianie roślin przez liście zwiększa również efektywność nawożenia doglebowego.

Szybsze uzupełnienie składników

Dokarmianie roślin przez liście umożliwia szybsze uzupełnienie składników w roślinie niż przy ich stosowaniu doglebowym. Ma to szczególne znaczenie, np. jeżeli występują objawy niedoboru, a okres do spoczynku zimowego roślin jest stosunkowo krótki lub z różnych przyczyn system korzeniowy nie jest w stanie dostarczyć odpowiednich ilości składników z gleby. Natomiast minusem dokarmiania dolistnego jest konieczność stosowania roztworów o małym stężeniu (mała ilość składnika rozpuszczona w cieczy roboczej opryskiwacza), aby zapobiec uszkodzeniom rośliny. Zatem wyklucza to stosowanie większych dawek w sposób jednorazowy. Dlatego stosując dokarmianie dolistne, można pokryć całość zapotrzebowania rzepaku na mikroelementy, a tylko część na makroelementy (z makroelementów najczęściej rzepak nalistnie nawozi się azotem, magnezem i siarką a w dalszej kolejności również fosforem i potasem).

Więcej na ten temat można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 8/2015 str. 59

Ostatnio dodane:

Komentarze

Kwiecień, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu