Styczeń
18
04:16
Imieniny:
Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Nawożenie

Jesienne nawożenie rzepaku w obliczu ocieplania klimatu

Dodane 29 maja 2015 o 09:37   Autor: Bartosz Machalski   Źródło: mat. prasowe Natural Crop Poland
IMG_6980 (448x336)
(Fot. Natural Crop Poland)

Prowadzone od wielu lat statystyki klimatologiczne dowodzą ocieplania się klimatu w Polsce. Minione lata okazały się jednymi z najcieplejszych. Zmiany te mają duży wpływ na działalność rolniczą. Wzrost temperatury wpływa na przyspieszenie tempa rozwoju nie tylko roślin uprawnych, ale również chwastów i szkodników. W związku z tym trzeba zastanowić się nad dostosowaniem zaleceń dotyczących nawożenia i ochrony roślin. Program nawozowy powinien być ułożony w taki sposób, aby wszystkie najważniejsze składniki pokarmowe były dostępne dla roślin zgodnie z ich wymaganiami. Tylko takie podejście zaprocentuje prawidłowym odżywieniem plantacji i końcowym wysokim plonem.

młody rzepak

(Fot. Natural Crop Poland)

W ciągu ostatnich dwóch lat, jesienią odnotowaliśmy dodatnie dwucyfrowe temperatury, a zimy były dużo łagodniejsze niż dotychczas. Dodatkowo brak pokrywy śnieżnej naraził rośliny na stresy. Taki przebieg pogody wpłynął znacząco na rozwój ozimin, w szczególności rzepaku, którego wysiew jest najwcześniejszy. Brak dostosowania zaleceń do zmieniającego się przebiegu jesieni w ostatnich latach uwidocznił się w postaci niedoborów fosforu, potasu i azotu. Rzepak przybierał jasnozielony lub fioletowo-purpurowy kolor, co mogliśmy obserwować na polach. Niedobory te spowodowane były przedłużającym się okresem wegetacyjnym i wyczerpaniem składników pokarmowych w glebie. Aby zapobiec wystąpieniu podobnej sytuacji w tym roku należy zmodyfikować sposób i jakość nawożenia.

Odpowiednim rozwiązaniem na zaistniałe zmiany w przebiegu wegetacji rzepaku jest zastosowanie jesienią nawozu o kontrolowanym uwalnianiu, użyźniacza glebowego poprawiającego dostępność fosforu i potasu oraz stymulatora ukorzenienia. Przykładem produktu, który łączy w sobie te trzy funkcje jest nawóz o nazwie Fertil CN 40-12,5 oferowany przez firmę NaturalCrop Poland. Zawarty w nawozie azot ulega powolnemu uwalnianiu, dzięki czemu nie ulega stratom powodowanym gazyfikacją i wymyciem. Na start wegetacji w uprawie rzepaku zaleca się zastosowanie oprócz nawożenia NPK – Fertil CN 40-12,5 w dawce 200 kg/ha. Kontrolowane uwalnianie azotu z nawozu pokrywa jesienne zapotrzebowanie roślin na ten składnik i nie generuje ryzyka „wybujania” roślin. Ponadto uwalnianie składników z nawozu jest ściśle skorelowane z przebiegiem warunków pogodowych i aktywnością mikroorganizmów glebowych. Azot jest dostępny, gdy rośliny go potrzebują, a nie w krótkim czasie po nawożeniu, jak ma to miejsce w przypadku stosowania azotu mineralnego. Ponadto w razie wystąpienia niskich temperatur w listopadzie i w grudniu ta część azotu, która nie zostanie wykorzystana jesienią zostanie uwolniona wiosną – zaopatrując rośliny zaraz po spoczynku zimowym.

NaturalCrop-logo odżywione rośliny 02.15

(Fot. NaturalCrop Poland)

Obok dostarczenia startowej dawki azotu bardzo ważnymi elementami stosowania Fertil CN 40-12,5 w rzepaku jest poprawa właściwości fizyko-chemicznych i biologicznych gleby oraz szybszy rozkład resztek pożniwnych, pozostawionych po zbożach. Korzystny stosunek C do N (< 4) zwiększa namnażanie i rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, które wpływają na szybszy rozkład resztek organicznych. W efekcie zwiększa się dostępność fosforu, potasu i innych składników pokarmowych w roztworze glebowym. W przypadku wysokich i średnich zawartości P i K w glebie pozwala to na zmniejszanie dawek nawozów fosforowo-potasowych o 20-50%. Dodatkowo Fertil CN 40-12,5 zawiera rozpuszczalny w wodzie azot organiczny, który stymuluje rozwój korzeni drobnych i włośnikowych, co sprzyja ukorzenieniu młodych roślin rzepaku.

Wprowadzenie nawozu Fertil CN 40-12,5 do technologii nawożenia rzepaku jesienią pozwala na uniezależnienie się od zmian w przebiegu jesiennej wegetacji. Oprócz tego wspomaga rozwój systemu korzeniowego, zwiększa dostępność fosforu i potasu oraz wprowadza nawożenie organiczne, które w ostatnich latach było bardzo mocno pomijane. Tego typu nawożenie nie generuje większych kosztów na glebach zasobnych w fosfor i potas, jednocześnie pozwalając na osiągnięcie wyższych plonów oraz wzbogaca glebę w bezcenną próchnicę, która w wielu regionach Polski jest na bardzo niskim poziomie.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Styczeń, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu