Luty
14
17:11
Imieniny:
Liliany, Walentyny, Walentego
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Relacje

Konferencja zbożowa w Głuchowie

Dodane 13 października 2014 o 09:43   Autor: Remigiusz Waligóra
Honorata Chojnacka, Dyrektor szkoły w Głuchowie zwraca uwagę na praktyczne podejście do nauki
Honorata Chojnacka, dyrektor szkoły w Głuchowie zwraca uwagę na praktyczne podejście do nauki (Fot. R. Waligóra)

26 września odbyły się II Głuchowskie spotkania popularno-naukowe pod tytułem „Zboża – uprawa, odmiany, ochrona, wartości odżywcze”.

Podczas spotkania Marcin Hoffmann z KWS Zboża namawiał do stosowania norm siewu wiążących się z obsadą roślin na jednostce powierzchni. Chcąc przejść na takie prowadzenie łanu, trzeba znać wartość materiału siewnego oraz podstawowe informacje o odmianie. Kierując się tradycyjną normą siewu, można zbyt mocno zagęścić łan negatywnie wpływając na wysokość plonu, operując prawidłową obsadą można sporo oszczędzić, gdyż 200 kg pszenicy, którą planowaliśmy zasiać na 1 ha, możemy wysiać na 1,52 ha.

Tomasz Botul z Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Łodzi (absolwent tejże szkoły) zwrócić uwagę na nawożenie w oparciu o analizy glebowe. Wykonywanie analiz i stosowanie zbilansowanego nawożenia, wpływa na plon i jego jakość. Ponadto prelegent zwrócił uwagę na procesy zachodzące w glebie przy optymalnym pH. W momencie kiedy jest nieodpowiedni odczyn, przemiana materii np. słomy w glebie także jest spowolniona, a składniki pokarmowe mogą być zablokowane dla roślin.

Michał Dybowski, inspektor oceny odmian COBORU mówił natomiast o znaczeniu odmiany na przykładzie Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego oraz procesie rejestracji odmian zanim trafi do komercyjnej sprzedaży.

Andżelika Pońska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach (absolwentka tejże szkoły) mówiła o wartościach odżywczych kaszy i makaronu.

Natomiast Mariusz Lenart z Hodowli Roślin Strzelce – Grupa IHAR, mówił o wartości kwalifikowanego materiału siewnego i o opłacalności z tytułu jego stosowania. Przekonywał, że do osiągnięcia wysokich plonów o dobrej jakości, niezbędny jest wartościowy materiał siewny. Ponadto zwrócił uwagę na odporność na choroby czy wrażliwość odmian na warunki zimowe, przypominając skutki wymarznięć sprzed dwóch lat.

Fot. R.Waligóra

Ostatnio dodane:

Komentarze

Luty, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

Brak wydarzeń w wybranym dniu