Luty
15
13:10
Imieniny:
Arnolda, Jowity, Georginy
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Zboża

Kukurydza – jaki będzie plon?

Dodane 10 listopada 2014 o 15:55   Autor: Sylwia Rozwód, Remigiusz Waligóra   Źródło: Agrotechnika 11/2014
kukurydza
(Fot. M. Kurantowicz-Gołuńska)

Postęp hodowlany pozwala domniemywać, że w kolejnych latach średnie plony z hektara kukurydzy będą coraz wyższe. Czy ten optymizm podzielają polscy producenci?

Postanowiliśmy sprawdzić, jaka jest opinia rolników na temat opłacalności produkcji kukurydzy. Aby podsumować miniony sezon, odwiedziliśmy kilka gospodarstw, w których uprawia się tę roślinę.  

Warunki środowiskowe i technologia

Z racji prowadzonej produkcji zwierzęcej w gospodarstwie Wojciecha Cylińskiego z miejscowości Żerniki w powiecie poddębickim kukurydza jest uprawiana na kiszonkę, wytworzoną z całych roślin zebranych we właściwym stadium dojrzałości. Areał zasiewów kukurydzy na kiszonkę wynosi 12 ha. Stanowisko przypada na gleby lekkie, na kompleksie III i IV.

– Przygotowanie gleby pod kukurydzę rozpoczynam już w roku poprzednim. Przed wykonaniem głębokiej orki zimowej stosujęnawożenie obornikiem świńsko-bydlęcym. Od kilku lat uprawa przypada w monokulturze – opowiada rolnik.

W tym roku przeprowadzono badania na polach, które potwierdziły, że odczyn gleby jest uregulowany. Wapnowanie nie było potrzebne, ostatni zabieg wykonano 4 lata temu.

Ze względu na niskie temperatury i wolny jeszcze wzrost kukurydzy w fazie początkowej, przedsiewnie zastosowano mocznik w ilości 200 kg/ha. Obornik pokrył wymaganie pokarmowe roślin na poziomie 35% w odniesieniu do azotu i fosforu i około 50% do potasu, dlatego dawki nawozów mineralnych zostały odpowiednio pomniejszone. Zbilansowana mieszanka nawozowa w postaci Polifoski, Polidapu i azotu saletrzanego została rozsiana bezpośrednio przed rozsiewem.

–Termin siewu, uwarunkowany temperaturą gleby, przypadł na 20 kwietnia. W tym roku korzystałem z dwóch odmian na kiszonkę – Subito (Saaten Union Polska) i Ronaldinio (KWS Polska) – dodaje rolnik.

Wiosenne chłody uwidoczniły nieznaczne osłabienie kondycji roślin. Istotne zagrożenie zapowiadały majowe przymrozki w okresie tzw. „zimnych ogrodników”, które jednak nie wywołały większych szkód w rozwoju kukurydzy. Niemniej jednak wymusiły potrzebę przeprowadzenia dodatkowych zabiegów. Począwszy od fazy 7 liścia przeprowadzono dwukrotne dokarmianie dolistne w połączeniu z 6% roztworem mocznika.

– Chemiczne zwalczanie chwastów odbyło się bezpośrednio po siewie, przed wschodami kukurydzy, Lumaxem 537,5 SE. W roku poprzednim wystąpiła konieczność wykonania jeszcze dodatkowego zabiegu zwalczającego perz właściwy, w tym sezonie można było tego uniknąć – podsumowuje Wojciech Cyliński.

Więcej w listopadowym numerze “Agrotechniki”

Ostatnio dodane:

Komentarze

Luty, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

Brak wydarzeń w wybranym dniu