Październik
11
01:11
Imieniny:
Krystyny, Maksa, Serafiny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Zboża

Kukurydza na 38 hektarach

Dodane 26 listopada 2018 o 08:39   Autor: Tekst i fot. mgr inż. Tomasz Sakowicz, Uniwersytet Przyrodniczy, Poznań
kukurydza

Tegoroczna susza przyniosła polskim rolnikom ogromne straty. Plony były znacznie niższe od tych, do których przywykli. Skutki klęski odczuli szczególnie rolnicy w województwie lubuskim, gdzie nie było jeszcze tak słabego roku.

Udaliśmy się do gospodarstwa Stanisława Wojciechowicza z Podlegórza (gm. Trzebiechów, woj. lubuskie), aby dowiedzieć się, jak susza wpłynęła na tegoroczne plony. Liczące 83 ha gospodarstwo zajmuje się wyłącznie produkcją roślinną. Uprawiana jest w nim kukurydza, którą obsiano w tym roku 38 ha, oraz zboża ozime, jęczmień jary, łubin oraz niewielkie ilości gorczycy. Ziemie w gospodarstwie są zróżnicowane – od IIIa do VI klasy. Najwięcej jest jednak lepszych gleb III i IV klasy. W strukturze zasiewów dominuje kukurydza, na kolejnym miejscu są zboża ozime – pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto. Pod większą część upraw jest stosowana tradycyjna uprawa orkowa. Natomiast uprawa uproszczona pod kukurydzę tylko na polach, na których w danym roku nie trafia obornik.

Właściwa agrotechnika
Kukurydza trafia zawsze na stanowisko po zbożach ozimych. Po zbiorze przedplonu wykonywana jest podorywka agregatem ścierniskowym w celu ograniczenia utraty wilgoci z gleby oraz mechanicznego zwalczenia chwastów. Następnie na pole trafia obornik indyczy, który jak najwcześniej musi być przyorany, aby ograniczyć straty azotu z nawozu. Orka zawsze jest wykonywana jesienią, co umożliwia wcześniejszy wjazd na pole wiosną. Ponadto po zimowej orce łatwiej uprawić pole i przygotować je do siewu. Wiosenna uprawa pola sprowadza się do zastosowania agregatu uprawowego składającego się z brony wirnikowej i wału zębatego, a następnie siewu z wykorzystaniem siewnika punktowego.

Więcej o uprawie kukurydzy można przeczytać w najnowszym numerze Agrotechniki.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Październik, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu