Lipiec
15
11:28
Imieniny:
Henryka, Igi, Włodzimierza
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Ochrona

Liczy się każde opakowanie

Dodane 3 listopada 2014 o 16:03   Autor: Barbara Szyndel
ikona wpisu
Puste opakowania zbierane są do wielkich, 500-litrowych worków (Fot. B. Szyndel)

28 października w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, podczas której przedstawiciele organizacji podsumowali dziesięć lat funkcjonowania w Polsce Systemu Zbiórki Opakowań PSOR.

Zgodnie z polskim prawem, użytkownicy środków ochrony roślin (śor) są zobowiązani do zwrotu opakowań po tych produktach, punkty sprzedaży do ich przyjęcia, a producenci i importerzy – do zorganizowania systemu zbierania i zagospodarowania opakowań. Aby wyjść naprzeciw tym wymogom prawnym, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) w 2004 roku zorganizowało i do dziś nadzoruje System Zbiórki Opakowań.

W ciągu dziesięciu lat zebraliśmy od rolników łącznie ponad 11 tysięcy ton opakowań po środkach ochrony roślin – w 2013 roku było to ponad 1700 ton co stanowi 62% opakowań wprowadzonych na rynek. Tak wydajnym programem może pochwalić się tylko kilka krajów europejskich, m.in. Francja i Niemcy – mówiła Aleksandra Mrowiec z PSOR.

Jak podkreślała Anna Wittbrodt z firmy Remondis – operatora systemu, w jego ramach użytkownicy śor mogą bez ponoszenia kosztów wypełnić swój prawny obowiązek – wystarczy, że przyniosą do sklepu czyste, trzykrotnie wypłukane i wysuszone opakowania. Punkty sprzedaży są zaopatrywane w worki do ich zbierania oraz zasady zbiórki, a operator systemu zapewnia odbiór i zagospodarowanie opakowań na koszt producentów i importerów.

O tym jak ważne są takie działania zarówno dla rolników, jak i dla środowiska naturalnego, mówili podczas spotkania Marian Sikora z Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz dr Grzegorz Doruchowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. – Dzięki systemowi poprawia się także wizerunek rolnika. To już nie jest ten rolnik, który wyrzucał opakowania np. w lesie, ale odpowiedzialny, dbający o środowisko producent – podkreślał dr Doruchowski.

Podczas konferencji przedstawiciele PSOR zaprezentowali nową kampanię edukacyjną pod hasłem „Liczy się każde opakowanie”, skierowaną do rolników. – Nasza kampania obejmie całą Polskę, stawiamy na przejrzystą, ale i nowoczesną komunikację, dlatego oprócz materiałów typowo edukacyjnych, pojawią się materiały multimedialne i konkursy. Mamy nadzieję, że dzięki tym działaniom uda się nam podwyższyć poziom zbiórki, choć już ten dziś osiągnięty uznajemy za sukces. Dziękujemy za zaangażowanie zarówno rolnikom, jak i punktom sprzedaży, bo to i oni przyczyniają się do tego sukcesu – powiedziała Anna Tuleja, dyrektor PSOR.

 

 

 

 

Ostatnio dodane:

Komentarze

Lipiec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu