Sierpień
23
11:45
Imieniny:
Apolinarego, Miły, Róży
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Okopowe

Lustracja poletek w Mieczewie

Dodane 10 września 2014 o 17:23   Autor: Remigiusz Waligóra
spotkanie
W lustracji poletek z żytem ozimym, ziemniakami i kukurydzą brali udział dr Witold Szczepaniak oraz przedstawiciele firm nawozowych, chemicznych, nasiennych oraz z preparatmi mikrobiologicznymi (Fot. R. Waligóra)

Na spotkaniu 3 lipca w miejscowości Mieczewo (woj. wielkopolskie) wspólnie z dr. Witoldem Szczepaniakiem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz przedstawicielami firm, lustrowaliśmy pola z żytem ozimym, kukurydzą i ziemniakami.

Na polu z żytem uzasadnione przed kłoszeniem było wykonanie zabiegu zwalczającego rdzę brunatną, ale nie zostało to zrobione. W tym roku, jak zauważyli uczestnicy spotkania, wystąpiła silna presja patogenów chorobotwórczych, a zwłaszcza rdzy w podatnych na porażenie nią odmianach żyta.

Jak zauważył dr Witold Szczepaniak, większość kłosów żyta, bez względu na gęstość siewu była prawidłowo wypełniona, a wielkość kłosów na tyle obiecująca, że plony powinny być zadowalające. W momencie lustracji nie można było ich przewidzieć, zwłaszcza, że kategoria agronomiczna gleby jest dość słaba (V klasa), co powoduje przekłamanie prognoz.

– Ziemniaki w dużym stopniu zareagowały na niedobory wody. W zależności od miejsca pola, rośliny wyglądają zróżnicowanie, widać skutki przekropnej wiosny, która spowodowała, że w miejscach gdzie występował praktycznie „lotny piasek” rośliny na dzień lustracji w miarę dobrze wyglądały, ale jeżeli w dalszym ciągu będzie brakować wody – bardzo szybko zaczną zasychać – podkreślał dr Szczepaniak.

Większość uczestników oceniła plantację w dniu lustracji na bardzo dobrą. Dalszy brak wody powodowałby jednak redukcję plonu i pogorszenie zawiązywania bulw. W kukurydzy dr Witold Szczepaniak zwrócił uwagę na wysokie jednorazowe dawki nawozu. Jednak, ich wytłumaczeniem była niska zasobność gleb i brak możliwości podziału dawki na jesienną i wiosenną. Zauważył także duże zmienności glebowe. Ponadto miejscami rośliny wyglądały tak, jakby poszczególne sekcje aplikatora nawozu w siewniku podawały różną dawkę nawozu.

Poniżej fotorelacja ze spotkania…

Fot. R. Waligóra

… oraz wypowiedzi przedstawicieli firm

3 lipca 2014 r. wraz z przedstawicielami firm nasiennych, chemicznych, nawozowych i mikrobiologicznych lustrowaliśmy doświadczenia koordynowane przez Redakcję Agrotechnika. W miejscowości Michalcza obejrzeliśmy pola z jęczmieniem ozimym (odmiany hybrydowe i konwencjonalne), w miejscowości Mieczewo z żytem ozimym hybrydowym i populacyjnym, kukurydzą (różne technologie nawożenia, ochrony i odmiany) oraz ziemniakami (technologie nawożenia i ochrony).

Ostatnio dodane:

Komentarze

Sierpień, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu