Kwiecień
05
09:36
Imieniny:
Ireny, Kleofasa, Wincentego
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Okopowe

Lustracja poletek w Mieczewie

Dodane 10 września 2014 o 17:23   Autor: Remigiusz Waligóra
W lustracji poletek z żytem ozimym, ziemniakami i kukurydzą brali udział dr Witold Szczepaniak oraz przedstawiciele firm nawozowych, chemicznych, nasiennych oraz z preparatmi mikrobiologicznymi (Fot. R. Waligóra)

Na spotkaniu 3 lipca w miejscowości Mieczewo (woj. wielkopolskie) wspólnie z dr. Witoldem Szczepaniakiem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz przedstawicielami firm, lustrowaliśmy pola z żytem ozimym, kukurydzą i ziemniakami.

Na polu z żytem uzasadnione przed kłoszeniem było wykonanie zabiegu zwalczającego rdzę brunatną, ale nie zostało to zrobione. W tym roku, jak zauważyli uczestnicy spotkania, wystąpiła silna presja patogenów chorobotwórczych, a zwłaszcza rdzy w podatnych na porażenie nią odmianach żyta.

Jak zauważył dr Witold Szczepaniak, większość kłosów żyta, bez względu na gęstość siewu była prawidłowo wypełniona, a wielkość kłosów na tyle obiecująca, że plony powinny być zadowalające. W momencie lustracji nie można było ich przewidzieć, zwłaszcza, że kategoria agronomiczna gleby jest dość słaba (V klasa), co powoduje przekłamanie prognoz.

– Ziemniaki w dużym stopniu zareagowały na niedobory wody. W zależności od miejsca pola, rośliny wyglądają zróżnicowanie, widać skutki przekropnej wiosny, która spowodowała, że w miejscach gdzie występował praktycznie „lotny piasek” rośliny na dzień lustracji w miarę dobrze wyglądały, ale jeżeli w dalszym ciągu będzie brakować wody – bardzo szybko zaczną zasychać – podkreślał dr Szczepaniak.

Większość uczestników oceniła plantację w dniu lustracji na bardzo dobrą. Dalszy brak wody powodowałby jednak redukcję plonu i pogorszenie zawiązywania bulw. W kukurydzy dr Witold Szczepaniak zwrócił uwagę na wysokie jednorazowe dawki nawozu. Jednak, ich wytłumaczeniem była niska zasobność gleb i brak możliwości podziału dawki na jesienną i wiosenną. Zauważył także duże zmienności glebowe. Ponadto miejscami rośliny wyglądały tak, jakby poszczególne sekcje aplikatora nawozu w siewniku podawały różną dawkę nawozu.

Poniżej fotorelacja ze spotkania…

Fot. R. Waligóra

… oraz wypowiedzi przedstawicieli firm

3 lipca 2014 r. wraz z przedstawicielami firm nasiennych, chemicznych, nawozowych i mikrobiologicznych lustrowaliśmy doświadczenia koordynowane przez Redakcję Agrotechnika. W miejscowości Michalcza obejrzeliśmy pola z jęczmieniem ozimym (odmiany hybrydowe i konwencjonalne), w miejscowości Mieczewo z żytem ozimym hybrydowym i populacyjnym, kukurydzą (różne technologie nawożenia, ochrony i odmiany) oraz ziemniakami (technologie nawożenia i ochrony).

Ostatnio dodane:

Komentarze

Kwiecień, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu