Lustracja poletek w Mieczewie

Na spotkaniu 3 lipca w miejscowości Mieczewo (woj. wielkopolskie) wspólnie z dr. Witoldem Szczepaniakiem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz przedstawicielami firm, lustrowaliśmy pola z żytem ozimym, kukurydzą i ziemniakami.
Na polu z żytem uzasadnione przed kłoszeniem było wykonanie zabiegu zwalczającego rdzę brunatną, ale nie zostało to zrobione. W tym roku, jak zauważyli uczestnicy spotkania, wystąpiła silna presja patogenów chorobotwórczych, a zwłaszcza rdzy w podatnych na porażenie nią odmianach żyta.
Jak zauważył dr Witold Szczepaniak, większość kłosów żyta, bez względu na gęstość siewu była prawidłowo wypełniona, a wielkość kłosów na tyle obiecująca, że plony powinny być zadowalające. W momencie lustracji nie można było ich przewidzieć, zwłaszcza, że kategoria agronomiczna gleby jest dość słaba (V klasa), co powoduje przekłamanie prognoz.
– Ziemniaki w dużym stopniu zareagowały na niedobory wody. W zależności od miejsca pola, rośliny wyglądają zróżnicowanie, widać skutki przekropnej wiosny, która spowodowała, że w miejscach gdzie występował praktycznie „lotny piasek” rośliny na dzień lustracji w miarę dobrze wyglądały, ale jeżeli w dalszym ciągu będzie brakować wody – bardzo szybko zaczną zasychać – podkreślał dr Szczepaniak.
Większość uczestników oceniła plantację w dniu lustracji na bardzo dobrą. Dalszy brak wody powodowałby jednak redukcję plonu i pogorszenie zawiązywania bulw. W kukurydzy dr Witold Szczepaniak zwrócił uwagę na wysokie jednorazowe dawki nawozu. Jednak, ich wytłumaczeniem była niska zasobność gleb i brak możliwości podziału dawki na jesienną i wiosenną. Zauważył także duże zmienności glebowe. Ponadto miejscami rośliny wyglądały tak, jakby poszczególne sekcje aplikatora nawozu w siewniku podawały różną dawkę nawozu.
Poniżej fotorelacja ze spotkania…
Fot. R. Waligóra
… oraz wypowiedzi przedstawicieli firm
3 lipca 2014 r. wraz z przedstawicielami firm nasiennych, chemicznych, nawozowych i mikrobiologicznych lustrowaliśmy doświadczenia koordynowane przez Redakcję Agrotechnika. W miejscowości Michalcza obejrzeliśmy pola z jęczmieniem ozimym (odmiany hybrydowe i konwencjonalne), w miejscowości Mieczewo z żytem ozimym hybrydowym i populacyjnym, kukurydzą (różne technologie nawożenia, ochrony i odmiany) oraz ziemniakami (technologie nawożenia i ochrony).
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.