Październik
11
07:42
Imieniny:
Aldony, Brunona, Emila
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Zboża

Lustracja polowa żyta ozimego

Dodane 15 marca 2014 o 11:28   Autor: Remigiusz Waligóra
zyto-ozimi

W lustracji polowej 11 marca na polu z żytem ozimym w miejscowości Mieczewo spotkaliśmy się z przedstawicielami koncernów chemicznych, aby ocenić zdrowotność roślin i porozmawiać o regulacji łanu. W spotkaniu wziął udział także prof. dr hab. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.

Odmiany żyta ozimego wysiano na glebie IV i V klasy, na stanowisku po pszenżycie ozimym. Odczyn gleby wynosi 5,3–5,4, zasobność w fosfor jest niska, w potas – bardzo niska, w magnez – średnia. Odchwaszczanie wykonano z wykorzystaniem herbicydu na bazie substancji czynnej: diflufenikanu i izoproturonu. Koszt zabiegu wyniósł 66 zł/ha. 24 października rośliny zasilono dolistnie nawozami dolistnymi: Basfoliar 2.0 36 Ekstra (5 l/ha) oraz Adob 2.0 Cu (0,5 l/ha) i Adob 2.0 Mn (1 l/ha). Jesienią liście u nasady źdźbła były w bardzo wielu miejscach pogryzione. Rośliny obumierały, a szkodnikiem okazał się łokaś garbatek. Wiosną, po 1 marca, zastosowano nawóz Yara Extran dostarczając 90 kg azotu na hektar.

Wysiano następujące odmiany:

  • Visello (odmiana mieszańcowa) w ilości dwóch jednostek siewnych na hektar. Jesienna obsada wyniosła 180 roślin/m2.
  • Dańkowskie Agat (odmiana populacyjna), która była sprzedawana w jednostkach siewnych. Wysiano dwie na hektar. Obsada wyniosła 192 rośliny/m2,
  • Dańkowskie Amber (odmiana populacyjna) wysiano w ilości 80 kg/ha, co wystarczyło do uzyskania obsady wynoszącej 192 rośliny/m2.
  • Odmiana mieszańcowa z własnego rozmnożenia siana w ilości 80 kg/ha. Różnice w obsadzie były bardzo duże, od 120 do 200 roślin/m2.

Na plantacji z żytem ozimym bardzo wyraźne było porażenie rdzą brunatną oraz rdzą żółtą, sporadycznie występowała fuzarioza. Przy utrzymującej się pogodzie nie będzie ona groźna. Na odmianie mieszańcowej z własnego rozmnożenia widoczne były rośliny porażone chorobami grzybowymi. Mimo że łan był rzadki, choroby występowały. Wszyscy biorący udział w lustracji stwierdzili, że brakuje wody, a zabieg fungicydowy jest tylko wyrzucaniem pieniędzy.

AUTOR: R. Waligóra


W lustracji polowej 11 marca na polu z żytem ozimym w miejscowości Mieczewo spotkaliśmy się z przedstawicielami koncernów chemicznych, aby ocenić zdrowotność roślin i porozmawiać o regulacji łanu. W spotkaniu wziął udział także prof. dr hab. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu. Więcej czytaj TUTAJ

Ostatnio dodane:

Komentarze

Październik, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu