Marzec
19
07:06
Imieniny:
Aleksandryny, Józefa, Nicety
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Aktualności

Melioracje to regulacja stosunków wodnych, a nie drenaż

Dodane 28 sierpnia 2015 o 10:19   Źródło: MRiRW
MRiRW
Minister Marek Sawicki oraz przedstawiciele marszałków województw podczas koneferncji prasowej (Fot. MRiRW)

27 sierpnia, z inicjatywy ministra Marka Sawickiego, odbyły się rozmowy z marszałkami województw na temat potrzeb w zakresie małej i średniej retencji. – Zarysy programu małej i średniej retencji przestawiłem w kwietniu br. podczas konferencji, która odbyła się w Instytucie Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach k/Warszawy. Dziś te założenia przekazałem marszałkom. Dyskutowaliśmy  o tym, co przeszkadza zagospodarowaniu każdej wody, tej opadowej i tej wezbraniowej – przypomniał szef resortu rolnictwa.

Zwrócił także uwagę na konieczność zaktywizowania prac projektowych w zakresie mikroretencji, budowy małych i średnich zbiorników. Przypomniał, że okresie międzywojennym w Polsce było ponad 4,5 tys. urządzeń spiętrzających wodę, a dziś jest ich znacznie mniej. Podkreślił, że melioracje należy postrzegać jako regulowanie stosunków wodnych.

– Część ówczesnych inwestycji odwadniających można, przy stosunkowo niewielkich nakładach, wykorzystać do zbudowania systemu zbierającego wodę. Musimy nie tylko opracować szczegółowo program, ale także przejrzeć obecnie obowiązujące prawo, gdyż zbyt często uzyskanie pozwolenia wodno-środowiskowego graniczy z cudem. Na kwestie retencji musimy również spojrzeć z punktu widzenia gospodarczego, ekonomicznego, a nie jedynie środowiskowego – powiedział minister Sawicki.

Uczestniczący w konferencji marszałkowie zwracali uwagę na skromne możliwości samych samorządów. W ich opinii niezbędne jest ścisłe współdziałanie resortów środowiska, rolnictwa i samych samorządów. Tylko wówczas będą realne możliwości finansowania inwestycji w tym zakresie. Dziękowali też ministrowi za zorganizowanie spotkania, gdyż – jak pokazuje tegoroczna susza – w zakresie melioracji jest bardzo dużo do zrobienia, a część środków na te działania była często przesuwana na inne zadania.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Marzec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu