Marzec
17
22:15
Imieniny:
Reginy, Patryka, Zdyszka
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Oleiste

Mieszańcowa czy populacyjna?

Dodane 5 sierpnia 2014 o 14:24   Autor: Magdalena Kurantowicz-Gołuńska
rzepak
(Fot. M. Kurantowicz-Gołuńska)

Wkrótce rozpoczną się siewy rzepaku. To już ostatnia chwila, aby podjąć decyzję jaką odmianę wysiać. Biorąc pod uwagę bogatą ofertę firm nasiennych, które co roku prezentują swoje rzepaki na licznych spotkaniach polowych, wybór nie jest łatwy.

Plantatorzy rzepaku mogą wybierać spośród odmian mieszańcowych i populacyjnych. Obie grupy mają swoich zwolenników, chociaż większą popularnością cieszą się odmiany populacyjne, o niższym pokroju, ich zbiór jest tańszy i łatwiejszy. To rozwiązanie dla gospodarstw o niższej intensywności uprawy rzepaku. Niewątpliwą zaletą odmian populacyjnych jest ich dobra tolerancja na wczesny siew.

Z kolei odmiany mieszańcowe są bardziej plenne – wg badań COBORU o około 10% – niż odmiany populacyjne. Cechuje je szybki jesienny wzrost, dobra zimotrwałość oraz mrozoodporność – czyli, poza plennością, cechy najbardziej pożądane przez plantatorów. Na ich niekorzyść przemawia kilkukrotnie droższy materiał siewny oraz konieczność jego corocznej wymiany, ponieważ efekt heterozji występuje tylko w pierwszym pokoleniu. Dlatego wybierając odmianę powinniśmy ocenić czy warunki uprawowe gospodarstwa pozwolą na maksymalne wykorzystanie potencjału plonotwórczego odmiany, a uzyskany plon zrównoważy poniesione koszty. Może okazać się, że w warunkach konkretnego gospodarstwa lepszym rozwiązaniem będzie tańsza odmiana populacyjna.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Marzec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu