Październik
11
01:10
Imieniny:
Krystyny, Maksa, Serafiny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Zboża

Mieszanki zbóż ozimych

Dodane 11 sierpnia 2015 o 08:46   Autor: Prof. dr hab. Kazimierz Noworolnik, IUNG-PIB, Puławy   Źródło: Agrotechnika 8/2015
mieszanki zbożowe
(Fot. archiwalne)

W Polsce nadal utrzymuje się duże zainteresowanie zasiewami mieszanych zbóż, dzięki ich lepszemu i wierniejszemu plonowaniu w porównaniu z zasiewami czystymi. Ostatnio w coraz większym stopniu dotyczy ono zbóż ozimych, bo dotychczas uprawiano głównie mieszanki zbóż jarych.

Główną przesłanką uprawy zbóż w mieszankach jest dążenie do zmniejszenia wahań plonów wynikających z różnego przebiegu pogody w latach oraz ze zmienności glebowej na polu i do zmniejszenia kosztów uprawy. Wzrost zainteresowania uprawą mieszanek w ostatnim okresie był wywołany głównie chęcią ograniczenia nawożenia i ochrony roślin oraz znacznym zwiększeniem udziału zbóż w strukturze zasiewów (przy mniejszej wrażliwości mieszanek na gorszy przedplon).

Niesprzyjające warunki dla wzrostu jednego z komponentów mieszanki mogą być korzystne dla drugiego, który uzyskuje wówczas pozycję dominującą w łanie, co rekompensuje zniżkę plonu pierwszego. W innych warunkach może być całkowicie odwrotnie. Mieszanki są więc bardziej tolerancyjne na gorsze warunki siedliskowe i agrotechniczne w porównaniu z czystymi zasiewami. Dzięki zróżnicowanym systemom korzeniowym, różne gatunki zbóż w mieszankach lepiej penetrują glebę i efektywniej wykorzystują nawozy, które mogą być stosowane w mniejszych dawkach.

Wymienione cechy przemawiają za uprawą mieszanek zbożowych w ramach systemu rolnictwa integrowanego. W tym systemie obowiązuje zasada osiągania wysokiej efektywności stosowanych środków produkcji rolniczej zgodnie z zasadą – jak najwyższy plon przy jak najniższym zużyciu środków produkcji.

Więcej na ten temat można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 8/2015 str. 48

Ostatnio dodane:

Komentarze

Październik, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu