Marzec
19
04:34
Imieniny:
Aleksandryny, Józefa, Nicety
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Technika

Mistrzostwa Europy Operatorów 2017

Dodane 5 lipca 2017 o 13:17   Źródło: mat. prasowy John Deere Polska
Ciągnik JD 6250R przygotowany do startu
Ciągniki John Deere 6250R gotowe do startu

14 czerwca br. na torze Michelin Ladoux w Clermont-Ferrand we Francji, odbyły się Mistrzostwa Europy Operatorów, organizowane przez firmy John Deere oraz Michelin.

Sprawność, ugniecenie gleby, czas oraz zużycie paliwa – to najważniejsze czynniki, które decydowały o zwycięstwie w zawodach, które można określić mianem Agro Sport. – Bardzo duże emocje i pozytywny stres. Chciałem wypaść jak najlepiej i mam bardzo pozytywne odczucia – opisuje swoje wrażenia z rywalizacji reprezentujący nasz kraj Bartłomiej Grzybek, rolnik z Tarnówki. W zawodach wzięło udział szesnastu zawodników, którzy zostali wybrani za pomocą internetowego głosowania. – Wszyscy prezentowali bardzo wyrównany poziom. O wynikach decydowały naprawdę niewielkie różnice – mówi Bartłomiej Grzybek. Zwycięzcą zawodów okazał się reprezentant Wielkiej Brytanii Samuel Graham, pozostałe miejsca na podium zajęli Dawid Durand z Francji oraz Stefan Hakansson ze Szwecji.

Walka z czasem i precyzją

Rywalizacja odbywała się w kilku konkurencjach. – Przejazd trwał około 40 minut na trasie podzielonej na 6 odcinków specjalnych. Trochę szybkiej jazdy po asfalcie, ale również odcinki, na których musieliśmy bardzo zwolnić. Do tego trzeba było również wjeżdżać na wzniesienie oraz przejechać slalom między pachołkami. Dużym wyzwaniem był również przejazd po polu z dostosowaniem się do ograniczonej prędkości i z jak najmniejszym ubiciem gleby – relacjonuje reprezentant Polski.

Kluczowe znaczenie miało ustawienie odpowiednich parametrów ciągnika, które odbyło się dzień przed zawodami, już po odbytym szkoleniu oraz próbnym przejeździe. Każdy z zawodników miał za zadanie przygotować ciągnik do jazdy podczas głównej części zawodów, np. pod kątem ciśnienia w oponach.

Karol Zgierski, specjalista z John Deere (z lewej) i Bartłomiej Grzybek

Karol Zgierski, specjalista z John Deere (z lewej) i Bartłomiej Grzybek

Pierwsi w ciągnikach 6250R i na nowych oponach

John Deere przygotował dla zawodników nowe modele ciągników 6250R, które dopiero w lipcu wejdą do seryjnej produkcji. Jakie wrażania z ich użytkowania przywiózł do Polski Bartłomiej Grzybek? – Dla mnie jazda ciągnikiem bez używania pedału gazu i sprzęgła, a jedynie z wykorzystaniem dżojstika Command Pro była czymś zupełnie nowym. To właśnie za jego pomocą odbywa się całe przyspieszanie oraz hamowanie. Tak naprawdę za pomocą ręki i kciuka można operować całym ciągnikiem. Było to na pewno spore wyzwanie, aby wszystko odpowiednio zaprogramować, ale okazało się  bardzo intuicyjne – wyjaśnia.

Dzięki Command Pro prędkość maksymalną można osiągnąć za jednym przesunięciem dżojstika, a do sterowania podnośnikiem, WOM, zaworami SCV, AutoTrac (satelitarny system automatycznego prowadzenia) i innymi funkcjami, służy 11 programowalnych przycisków. Sterowanie za pomocą dżojstika jest możliwe od prędkości maksymalnej aż po zatrzymanie. Dodatkowym atutem jest fakt, że za pomocą dżojstika operator może obsługiwać ciągnik oraz zewnętrzne narzędzie.

Warto dodać, że ciągnik 6250R dysponuje silnikiem o mocy znamieniowej i 250 KM, jednak system IPM (inteligentne zarządzenie mocą) może ją, np. w trakcie transportu, zwiększyć aż o 50 KM. Tym samym moc maksymalna ciągnika to 300 KM.

Specjalnie na te zawody firma Michelin przygotowała nową serię opon, które nie są jeszcze dostępne w sprzedaży. Ma ona być rewolucją w ogumieniu sprzętu rolniczego dzięki zupełnie innemu profilowi, odmiennemu bieżnikowi, który spowoduje samooczyszczenie się opon, oraz udoskonalonym właściwościom trakcyjnym. Wszystkie te nowości mają zapewnić niższe zużycie paliwa.

Doświadczenie zaprocentuje w przyszłości

Bartłomiej Grzybek podkreśla, że dzięki udziałowi w mistrzostwach zyskał wiele cennych doświadczeń, które przydadzą mu się w codziennej pracy w gospodarstwie. – Zawody pozwoliły mi zdobyć bardzo dużo cennych informacji z zakresu ekonomiki oraz sprawności prowadzenia maszyny, które na pewno wykorzystam. Przywożę z Francji wspomnienia na całe życie. Do tego jestem dumny, że uzyskałem największą liczbę głosów podczas głosowania na uczestników zawodów w całej Europie. Czułem wsparcie tych osób, które mi kibicowały i bardzo pomogło mi to w rywalizacji – podsumowuje.

Najbliższa okazja do rewanżu już za dwa lata, kiedy to wystartuje kolejna edycja Mistrzostw.

Bartłomiej Grzybek w trakcie przejazdu konkursowego

Bartłomiej Grzybek w trakcie przejazdu konkursowego

Ostatnio dodane:

Komentarze

Marzec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu