Luty
22
00:04
Imieniny:
Damiana, Romana, Romany
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Okopowe

Na chwasty w burakach

Dodane 27 marca 2018 o 09:38   Autor: Inż. Adam Paradowski, IOR-PIB, POznań

W odchwaszczaniu buraków od lat nie wprowadzono większych zmian. Nadal są stosowane różne jego metody, przy czym ciągle najbardziej popularną jest stosowanie trzech dawek dzielonych.

Nowatorskie badania zalecające stosowanie większej liczby zabiegów niż trzy, tzw. mikrodawki bazujące na stosowaniu bardzo niskich dawek preparatów łącznie z wielofunkcyjnymi adiuwantami, mimo uzyskiwania dobrych efektów, nie przebiły się do szerokiej praktyki rolniczej.

Na czym bazujemy

Należy przyznać, że baza herbicydowa programu odchwaszczania buraków nie zachwyca. To od kilkudziesięciu lat zaledwie kilka substancji czynnych przeznaczonych do zwalczania chwastów dwuliściennych oraz kilka substancji z grupy graminicydów, przeznaczonych wyłącznie do niszczenia traw. W tym przypadku „baza” jest dość chwiejna i brak wprowadzenia do niej nowych substancji czynnych grozi pojawieniem się niekorzystnego zjawiska uodparniania się chwastów.
Jedynym do tej pory rozsądnym rozwiązaniem jest stosowanie metody dawek dzielonych. Wykorzystuje się w niej mieszaniny herbicydowe reprezentujące różne mechanizmy działania (element strategii antyodpornościowej). Oprócz stosowania w poszczególnych zabiegach trzykrotnie takiego samego wariantu mieszanin (takie na ogół są zalecenia producenta), warto do cyklu odchwaszczania włączyć w kolejnych zabiegach inne substancje czynne. Niekiedy jest to konieczne, ze względu na pojawienie się na polu nowych gatunków (np. w późniejszym okresie ciepłolubnych), a zawsze jest korzystne z punktu widzenia zapobiegania zjawisku uodparniania się chwastów.

Więcej o chwastach w burakach można przeczytać w najnowszym numerze Agrotechniki.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Luty, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

Brak wydarzeń w wybranym dniu