Sierpień
24
06:51
Imieniny:
Bartosza, Jerzego, Maliny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Okopowe

Na chwasty w burakach

Dodane 25 lutego 2016 o 10:00   Autor: Inż. Adam Paradowski, IOR-PIB, Poznań
buraki liście iw

Buraki cukrowe są najbardziej stabilne spośród wszystkich roślin uprawnych, jeśli chodzi o zalecenia dotyczące zwalczania chwastów. Na dobrą sprawę ubiegłoroczny program ich odchwaszczania z minimalnymi zmianami można by opublikować jako aktualny w bieżącym sezonie.

Kilka wymienionych w tabeli substancji czynnych, uzupełnionych o substancje czynne graminicydów, których zmieniają się tylko nazwy handlowe, oraz glifosat to niezmienny arsenał do walki z chwastami w burakach. Ten stan jest niepokojący ze względu na coraz częściej pojawiające się zjawisko uodparniania się chwastów, wynikające z monotonnego stosowania herbicydów o takim samym mechanizmie działania. Fakt, że zjawisko to intensywnie w tej uprawie nie zaistniało, zawdzięczamy prawdopodobnie metodzie dawek dzielonych, w której zarówno w pojedynczych zabiegach, jak i w trzykrotnym cyklu stosuje się mieszaniny różnych substancji. Ale w końcu i do tego chwasty się przyzwyczają. Póki co musimy się bronić przed nim arsenałem herbicydów, którymi dysponujemy.

Analizując zalecenia łatwo się zorientować, że w pojedynczych zabiegach najczęściej stosujemy od trzech do pięciu substancji czynnych. To bardzo dobrze, ponieważ podczas jednego zabiegu uruchamiamy kilka mechanizmów działania. W dalszym postępowaniu należy zwrócić uwagę na to, że w kolejnych zabiegach (drugim i trzecim) również warto zmieniać skład pod względem substancji czynnych. Oczywiście priorytetem w doborze musi być spektrum zwalczanych chwastów.

O chwastach w burakach można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 2/2016 str. 73

Ostatnio dodane:

Komentarze

Sierpień, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu