Marzec
20
18:02
Imieniny:
Joachima, Kiry, Maurycego
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Aktualności

Na przyszłość rolnictwa patrzę z nadzieją

Dodane 2 września 2015 o 10:48   Źródło: MRiRW
MRiRW
Minister Marek Sawicki podczas inauguracji roku szkolnego w ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie (Fot. MRiRW)

– Na przyszłość rolnictwa patrzę z nadzieją. Człowiek, aby żyć, musi mieć dostarczany pokarm. Tymczasem w wielu regionach świata nie da się go wyprodukować, a my mamy sprzyjający klimat. Choć jest jeszcze wiele do zrobienia, to jestem przekonany, że to Wy, młodzi, najlepiej wykorzystacie ten potencjał – powiedział minister Marek Sawicki podczas uroczystego rozpoczęciu roku szkolnego. Wydarzenie, w którym uczestniczył szef resortu rolnictwa, odbyło się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie.

Minister Sawicki zwrócił uwagę, że zawód rolnika jest trudny, ale piękny, łączy w sobie wiele dziedzin. – Rolnik musi znać się nie tylko na uprawie czy hodowli, musi być też dobrym ekonomistą. To trudny zawód, gdyż nawet jeżeli włożymy całą swoja wiedzę i umiejętności, będziemy pielęgnowali i dbali na każdym etapie produkcji, to i tak nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego i nie wiemy, jakie finalnie będą zbiory – dodał.

Marek Sawicki odniósł się w ten sposób do strat spowodowanych suszą. – Wiosną warunki atmosferyczne sprzyjały i sytuacja w rolnictwie była dobra. Jednak wystarczyło kilka tygodni wysokich temperatur i brak opadów, aby zniweczyć wysiłki producentów rolnych.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że na temat strat rozmawiał m.in. podczas spotkania państw Trójkąta Weimarskiego z ministrami rolnictwa Francji i Niemiec. – Zwróciłem moim kolegom uwagę, że dużo wcześniej podejmowałem temat mikro- i małej retencji wodnej. Sugerowałem, aby te działania były brane pod uwagę przy tworzeniu nowych, unijnych regulacji – poinformował.

Minister zachęcał uczniów do nauki i rozwijania zainteresowań. Poprosił, aby pamiętali również o kulturze i kultywowaniu tradycji. Zwrócił uwagę na nowe możliwości wynikające z działania młody rolnik w ramach PROW 2014–2020. – Mamy najwięcej młodych rolników spośród państw Unii Europejskiej – tam odsetek osób poniżej 40. roku życia wynosi średnio 7,5 %, u nas to około 1/3 wszystkich rolników. To nasz atut.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Marzec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu