Listopad
12
10:00
Imieniny:
Konrada, Renaty, Witolda
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Relacje

Na spotkaniu polowym w Gaju Małym

Dodane 20 czerwca 2014 o 12:56   Autor: Barbara Szyndel
Zamiast zapowiadanego przez synoptyków żaru z nieba, przywitały nas w Gaju Małym burza i rzęsisty deszcz (Fot. B.Szyndel)

Miejscowość Gaj Mały k. Szamotuł (woj. wielkopolskie),  to jedna z sześciu lokalizacji, w których firma Bayer CropScience prowadzi badania i obserwacje porównawczo-wdrożeniowe, dotyczące czterech podstawowych i ważnych dla tego regionu gatunków zbóż (pszenica, żyto, pszenżyto i jęczmień), a także kukurydzy, rzepaku i buraków cukrowych. Przeznaczono pod nie 5 ha i na tym obszarze realizowane jest przeszło 40 różnych typów doświadczeń.

Centrum Doradztwa Technicznego w Gaju Małym znajduje się na terenach należących do Przedsiębiorstwa Rolniczo-Hodowlanego GAŁOPOL Sp. z o.o. – powierzchnia gruntów ornych wynosi tu 1250 ha. Jest to gospodarstwo nowoczesne i zarazem specyficzne, bowiem prowadzi uprawę w technologii uproszczonej (bezorkowej), co daje możliwość sprawdzenia naszych produktów w takich właśnie warunkach – informuje Piotr Choroszewski z Bayer CropScience. Taki system uprawy pozwala ograniczyć koszty robocizny i eksploatacji maszyn przy równoczesnej poprawie organizacji funkcjonowania całego gospodarstwa. Przyczynia się jednak do zwiększenia zachwaszczania i utrudnia zwalczanie chwastów.

Herbicydy w uprawie kukurydzy i buraków

Początek wschodów chwastów to najlepszy moment na zastosowanie nowego herbicydu Maister Power 42,5 OD. – Nasz nowy herbicyd, w odróżnieniu od Maister 310 WG, wykazuje nie tylko lepsze działanie na chwasty i ma szersze spektrum działania, ale również może być stosowany nieco wcześniej. W jego skład wchodzą bowiem aż trzy substancje czynne, z których dwie (jodosulfuron metylosodowy i foramsulfuron) działają poprzez liście, a trzecia (tienkarbazon metylu) wykazuje zarówno działanie nalistne, jak również jest pobierana przez korzenie młodych chwastów – przypomina Piotr Choroszewski.

Poletka buraków odchwaszczane za pomocą herbicydów Betanal maxxPro 209 OD i Goltix 700 SC

Podstawą odchwaszczania buraków jest stosowanie herbicydów w dawkach dzielonych, dostosowanych do warunków pogodowych i fazy wzrostu – głównie chwastów. Podstawowym herbicydem w tej uprawie jest Betanal maxxPro 209 OD, stosowany w różnych dawkach i w połączeniu z innymi środkami zwiększającymi liczbę zwalczanych chwastów o samosiewy rzepaku i chwasty rumianowate.

Ochrona zbóż

Większość herbicydów dostępnych do wiosennego zwalczania chwastów w uprawie zbóż oparta jest na związkach z grupy sulfonylomoczników, na które wiele chwastów (w tym miotła zbożowa, wyczyniec i chaber bławatek) jest odpornych. Dlatego w uprawie zbóż ozimych zdecydowanie lepsze efekty daje jesienne zwalczanie chwastów. Potwierdzeniem jest doświadczenie, w którym na poletkach z pszenicą ozimą porównywano jesienne odchwaszczanie herbicydem Komplet 500 SC, stosowanym w różnych terminach, z wiosennym zwalczaniem chwastów. W ocenieocenie Choroszewskiego, najlepsze efekty dało zastosowanie Komplet 500 SC w fazie szpilkowania, w dawce 0,5 l/ha.

zboza inter.

Efektem zastosowania najnowszej technologii ochrony w pszenicy ozimej Univo Xpro (Aviator Xpro 225 EC + Fandango 200 EC) jest doskonała skuteczność przeciwko septoriozie i innym chorobom liści i kłosów oraz długotrwała ochrona

Aby lepiej przedstawić korzyści wynikające z zaprawiania, ziarno pszenicy i jęczmienia przed siewem zostało sztucznie zainfekowane zarodnikami grzybów chorobotwórczych, a następnie część zaprawiono zaprawami (Lamardor 400 FS, Scenic 080 FS, BaytanUniversal 094 FS i nowy Baytan Trio 180 FS). W dalszym okresie uprawy nie wykonywano żadnych zabiegów fungicydowych. W fazie kłoszenia widoczne były duże różnice w zdrowotności roślin wyrosłych z ziarna zaprawionego, a tymi bez ochrony. Doświadczenia zaprawowe pokazały również pozytywny wpływ nowej zaprawy Baytan Trio 180 FS na wzrost i zdrowotność roślin dzięki tzw. efektowi kotwicy. – W porównaniu z dotychczasowym Baytanem Universal, Baytan Trio nie powoduje opóźnienia we wzroście roślin, które dodatkowo mają niezwykle mocny system korzeniowy – informował Choroszewski.

Na plantacji pszenicy ozimej widoczne były efekty stosowania różnych wariantów ochrony fungicydowej. Wśród nich efekty najnowszej technologii Univo Xpro, w której do pierwszego zabiegu użyto Aviator Xpro 225 EC. Drugi zabieg wykonano w fazie kłoszenia fungicydem Fandango 200 EC. Atuty tego systemu to doskonała skuteczność przeciwko septoriozie i innym chorobom liści i kłosów oraz długotrwała ochrona i korzystny wpływ na plonowanie zbóż.

Nowe i sprawdzone odmiany rzepaku

rzepak inter.

Głównymi bohaterami kompleksowej ochrony rzepaku są fungicydy Tilmor 240 SC i Propulse 250 SE oraz insektycyd Proteus 110 OD

Wśród 10 odmian rzepaku, które wysiano na poletkach w Gaju Małym, były odmiany mieszańcowe (Puncher F1, Lexer F1, Jumper F1, Jenifer F1, Belana F1, Bagira F1, Vectra F1, Elektra F1) i liniowe (Letitia i Bellavue). Można było zatem porównać same odmiany, a także kompleksową technologię ochrony Bayer CropScience przed chorobami i szkodnikami. Jesienią zastosowano Tilmor 240 SC (0,75 l/ha), chroniący rośliny przed chorobami. Zabieg tym preparatem powtórzono wiosną w dawce 1 l/ha. W zabiegu wiosennym połączono ten fungicyd z insektycydem Proteus 110 OD, chroniąc jednocześnie rośliny przed słodyszkiem rzepakowym. W chwili opadania płatków użyto fungicydu Propulse 250 SE przeciwko zgniliźnie twardzikowej i innym chorobom okresu okołokwitnieniowego oraz ponownie zastosowano Proteus 110 OD.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z tego spotkania.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Listopad, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu